UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

سخنرانی آقای پارکس در کارگاه "آل این" در راستای جلوگیری ازگسترش اچ آی وی /ایدز در میان نوجوانان و جوانان

unicef logo125

ریاست محترم اداره ایدز، سرکار خانم دکتر کازرونی
خانم ها و آقایان

صبح همگی شما به خیر! خیر مقدم به شما آموزشگران متعهد مراکز "باشگاه سلامت و مشاوره نوجوانان و جوانان"  که از شیراز، کرمانشاه، اهواز و تهران اینجا حضور به هم رسانده اید.
اجازه دهید در ابتدا تشکر صمیمانه خود را برای تلاش های ارزشمند شما در راستای جلوگیری ازگسترش اچ آی وی /ایدز در میان نوجوانان و جوانان ابراز نمایم.
نوجوانی یکی از مراحل حساس و مهم زندگی است، درست زمانی که هر فردی تمایل به خطر کردن، تجربه کسب کردن و معاشرت و وقت گذرانی با هم سالان خود را دارد. امروزه بیش از یک میلیارد نوجوان در جهان زندگی می کنند. آمار های جهانی نشان می دهد که در هر ساعت حدود 26 نوجوان به ویروس اچ آی وی مبتلا می شوند و این در حالی است که دختران در معرض آسیب وخطر بیشتری قرار دارند. در سال 2014، حدود 2 میلیون نوجوان بین 10 تا 19 سال با ویروس اچ آی وی زندگی می کردند. با اینکه تلاش های جهانی باعث شدند که آمار ابتلا به اچ آی وی ایدز در میان گروه های سنی مختلف تا 40% کاهش یابد، در میان نوجوانان این استثنا وجود دارد و این گروه سنی از پیشرفت در این زمینه عقب مانده اند.
در ایران، با جمعیت حدودا 80 میلیون نفر، 60 درصد از افراد زیر 30 سال هستند. بنا بر داده های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران، تغییر وضعیت مشهودی در نحوه ی انتقال ویروس اچ آی وی دیده می شود چنانچه در سال های اخیر انتقال از راه تزریق جای خود را به انتقال از راه تماس جنسی داده است. فقدان اطلاعات کافی درباره ویروس اچ آی وی ایدز به خصوص در میان نوجوانان و جوانان در حال حاضر چالشی مضاعف در این زمینه است.
برنامه "آل - این " مشارکتی جهانی بین سازمان یونیسف و دفتر مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد است که در نظر دارد تا خدمات جامع اچ آی وی را مطابق با نیازهای نوجوانان با سرعتی بیشتر و همگام با تلاشی جهانی ارائه دهد و شیوع ایدز را تا سال 2030 در میان نوجوانان متوقف کند.
برنامه "آل - این" همچنین بر اهمیت افزایش ظرفیت نوجوانان وآماده ساختن آنان برای مقابله با مشکلات بهداشتی و ارتباطی از طریق آموزش مهارت های زندگی و آموزش های خود-مراقبتی و همچنین ترویج فعالیت های سالم اوقات فراغت و ایجاد محیط شاداب و امن تاکید دارد.
مراکز"باشگاه های سلامت و مشاوره نوجوانان و جوانان" عمدتا با همین منطق ایجاد شده اند که بتوانند به افراد در معرض خطر و افرادی که به این گونه کمک ها نیاز دارند خدمت رسانی کنند. نقش سازمان های مردم نهاد برای اطمینان از اینکه مراکز       " باشگاه های سلامت و مشاوره نوجوانان و جوانان "  خدمات موثر و پایداری را به نوجوانان عرضه می کنند حیاتی است. مراکز " باشگاه های سلامت نوجوانان و جوانان" گواه این واقعیت هستند که بیشتر و برتر از هر گونه تلاشی، جوانان نیاز دارند تا خودشان در پایان بخشیدن به ایدز از راه ارتباط و گفتگو با همسالانشان دخیل باشند. هر چه بیشتر ما آنها را درگیر این فعالیت کینم و نقش رهبری آنان را حمایت کنیم، تلاش های جمعی مان در جهت پایان بخشیدن به همه گیری ویروس ایدز موفق تر خواهد بود.
نشانه های امیدوار کننده ایی وجود دارند که حرکت در جهت پایان بخشیدن به شیوع ایدز، در حال نیرو گرفتن است. برنامه های بیشتری سعی در خدمت رسانی به نوجوانان دارند که بیشتر آنها توسط خود جوانان هدایت و رهبری می شوند. کشورهای بیشتر و بیشتری موضوع نوجوانان را در برنامه های ملی مقابله با ایدز می گنجانند. کشور جمهوری اسلامی ایران تنها کشور پیشرو در منطقه خاورمیانه است که برنامه "آل-این" در آن به صورت آزمایشی اجرا می شود.
تلاش های پیگیر دولت و وزارت بهداشت ایران در به رسمیت شناختن آمار رو به رشد شیوع اچ آی وی در میان نسل جوان و تعهدش برای مقابله با آن و پیوستن به برنامه جهانی "آل-این" قابل ستایش است. این افتخار بسیار بزرگی برای دفتر یونیسف است که با همکاران حرفه ایی، متعهد و سخت کوشی در این حوزه بسیار حساس همکاری می کند.
در این جا مایلم با آرزوی موفقیت هر چه بیشتر برای تک تک شما در انجام این دوره آموزشی صحبت های خود را به پایان برسانم. یک بار دیگر از تعهد و تلاش های بی وقفه شما برای پیوستن به ما برای مقابله با همه گیری ویروس ایدز در میان نوجوانان و جوانان تشکر می کنم.                                        

 

 

 

Last modified onSunday, 14 August 2016 17:22
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time