UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

سخنرانی آقای پارکس در مورد آموزش مددکاران اجتماعی در زمینه مهارت های ارتباطی برای ارائه خدمات به کودکان در معرض سوء رفتار

unicef logo125

جناب آقای دکتر حسین اسد بیگی، ریاست محترم مرکز اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور
جناب آقای پیتر اوانز، متخصص بین المللی حمایت از کودکان و مددکاری اجتماعی کودک
مهمانان ارجمند و گرامی
خانم ها و آقایان
سلام و صبح به خیر
همه ی ما زمانی کودک بوده ایم و این وجه اشتراک میان همه ی ماست. تعداد زیادی از ما در خانه کودک داریم و یا به نحوی در اداره ی زندگی کودکان دخیل هستیم. همه مان می خواهیم کودکانی خوشحال، سالم، قوی و با قابلیت و خلاق پرورش دهیم. با این حال هر روز میلیون ها کودک در سراسر جهان با پیشینه های متفاوت اجتماعی- اقتصادی و در تمام سنین، از تمام مذاهب و فرهنگ ها از خشونت، آزار و بهره کشی رنج می برند.
خشونت علیه کودکان شامل تمامی اشکال جسمی و روانی خشونت، جراحت و آزار، غفلت و رفتار سهل انگارانه، بد رفتاری یا بهره کشی وآزار جنسی است. خشونت علیه کودکان همه جا  رخ می دهد. درخانه ها، در خانواده ها، مدارس، نظام های قضایی و حمایتی، محیط کار و جوامع گوناگون با هر بافت اجتماعی رخ می دهد؛ همچنین در جنگ ها و بلایای طبیعی خشونت علیه کودکان دیده می شود. متاسفانه مردم اغلب چشمانشان را به روی این حقیقت تلخ می بندند. خشونت پشت درهای بسته پنهان است و نا پیداست.

یافته های یک گزارش یونیسف در سال 2014 نشان می دهد که هر ساله، شش کودک از هر ده کودک بین 2 تا 14 ساله، به عبارتی یک میلیارد کودک در جهان، از سوی سرپرستان و مراقبانشان مورد تنبیه بدنی قرار می گیرند. متاسفانه همین گزارش نشان می دهد که از هر 10 بزرگسال 3 نفر در جهان معتقد است که تنبیه بدنی برای تربیت درست و آموزش کودک لازم است. هیچ کودکی در امان نیست. تاثیر این خشونت بر کودکان می تواند یک عمر باقی بماند و حتی از نسلی به نسل دیگر منتقل شود. وقتی کودکان خشونت را تجربه می کنند، احتمال اینکه در بزرگسالی خود قربانی یا عامل خشونت شوند افزایش می یابد.

خشونت علیه کودکان بواسطه آن دسته از عرف های اجتماعی که اینگونه خشونت ها را می پذیرند، شعله می گیرد. اما فقدان نظام های حمایتی، سیاست ها و قوانین کافی و مستحکم که مانع وقوع خشونت شده، عاملان خشونت را مجازات کرده و یا خدمات پس از آزار و درمان را به قربانیان ارائه دهد نیز، به نوبه خود در تدوام چرخه خشونت علیه کودکان موثر است.  ضمن آنکه وقتی به دلیل عدم سرمایه گذاری در جمع آوری آمار و توزیع ضعیف یافته ها، خشونت علیه کودکان گزارش نشود و مورد ارزیابی قرار نگیرد، این خشونت بیشتر امتداد پیدا می کند. فقدان نظام های حمایتی کودک و طرز فکرها و عرف های اجتماعی که برخی انواع خشونت علیه کودکان را توجیه می کنند، فضایی ایجاد می کند که در آن بسیاری از انواع خشونت علیه کودکان طبیعی تلقی شده و در نتیجه هرگز گزارش نمی شوند
ما معتقدیم برای شکستن چرخه خشونت در زندگی کودکان و کمک به آنها برای مقابله با عواقب آن،  باید خدمات و مکانیزمهای موثر کودک-محور ایجاد کرد تا کودکان بتوانند از طریق آنها درخواست کمک، حمایت و مراقبت کرده و خشونت را گزارش دهند. این خدمات شامل مشاوره، اطلاع رسانی و ارجاع به نظام های حمایتی کودک مانند پلیس، پزشک، و مددکاران اجتماعی و کمک به اقامت موقت در صورت لزوم است. خطوط تلفن مشاوره و مشاوره تلفنی کودک آزاری مانند اورژانس اجتماعی که از طریق آن کودکان و خانواده ها بتوانند  خشونت را گزارش داده و تقاضای کمک کنند، از جمله اقدامات مهم در این زمینه است. اما برای هر چه موفق تر عمل کردن این خدمات، باید آموزشهای  تخصصی لازم را در اختیار کارکنان آنها قرار داد. یونیسف متعهد است تا با ارایه دانش و تخصص جهانی در این زمینه به سازمانهای همکار خود، حمایت های لازم را  به آنان جهت تقویت نظام های حمایت از کودک ارائه دهد. این کارگاه آموزشی با همکاری سازمان بهزیستی کشور در راستای همین هدف برنامه ریزی شده است.

سروران گرامی خانمها و آقایان، مایلم باردیگر تاکید کنم که خشونت علیه کودکان در همه جا و اغلب توسط نزدیکترین افراد به کودک و پشت درهای بسته صورت می گیرد. این یکی از دلایلی است که بخش زیادی از این موارد خشونت، ناگفته و پنهان از دیده ها می ماند. ایجاد مکانیزمهای حمایت از کودک و خدماتی چون خطوط تلفن مشاوره کودک با کارکنانی آموزش دیده که کودکان بتوانند خشونت را به آنها گزارش کنند، می تواند برای حمایت از کودکان قربانی خشونت و جمع آوری آمار و اطلاعات در این زمینه بسیار موثر و مفید باشد.

درپایان مایلم از همکارانم در سازمان بهزیستی کشور به عنوان یکی از شرکای کاری قدیمی یونیسف در ایران بخاطر تلاشهایشان در جهت بهبود رفاه کودکان تشکر کنم . امیدوارم شرکت کنندگان در این کارگاه مباحث مفیدی در روزهای آتی داشته باشند.
سپاسگزارم

 

Last modified onMonday, 05 September 2016 15:43
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time