UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

Items filtered by date: Tuesday, 18 September 2018

شهریور 97 - مشارکت یونسکو و اتحادیه اروپا برای ارتقاء میراث فرهنگی جاده ابریشم در ایران

تهران، 27 شهریور 1397: اتحادیه اروپا با همکاری یونسکو و در چارچوب برنامه "سرمایه گذاری در فرهنگ و خلاقیت" از فعالیت های جدید در حوزه میراث فرهنگی و صنایع خلاق که موجب ارتقاء میراث فرهنگی جاده ابریشم در ایران، افغانستان و آسیای میانه شود، حمایت می کند.   

قراداد مشارکت یاد شده که به ازرش 5 میلیون دلار میان اتحادیه اروپا و یونسکو به امضا رسیده است از اکتبر 2018 (مهرماه 1397) به مدت سه سال وارد فاز اجرایی خواهد شد.  

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، این برنامه شامل پروژه ای در چهارچوب "سال اروپایی میراث فرهنگی" است، که برگیرنده ی اقداماتی همچون ادغام پاسداری از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس در برنامه های توسعه و سیاست گذاری ها و برنامه های ظرفیت سازی همگام با برنامه میراث مسیر های جاده ابریشم در افغانستان، آسیای میانه و ایران به ارزش 3.4 میلیون یورو خواهد بود.

برنامه مذکور همچنین از طریق ابتکارات مرتبط به گردشگری به توسعه پایدار اقتصادی کمک می کند. بهبود راهبرد های ارتباطی و ترویج حفاظت از مسیر های طبیعی و فرهنگی جاده ابریشم که شامل کاروانسرا ها و مسافرخانه های سنتی کنار این جاده  می شود از جمله راهکارهای در نظر گرفته شده در این پروژه است.

یکی از دستاورد های این پروژه برپایی یک نمایشگاه گروهی در راستای  ارتقا میراث فرهنگی مشترک در جاده ابریشم است.

 کمک های فنی از طریق تجدید  مشارکت اتحادیه اروپا و یونسکو در ارائه خدمات تخصصی و استفاده از متخصصین محلی ، حمایت از تدوین سیاستهای فرهنگی دراز مدت، و فعالیت های توسعه و اجرا در حوزه های خلاق (فیلم، تلویزیون و رادیو، موسیقی، نشر، هنرهای تجسمی، هنرهای دیجیتال، و غیره) ارائه خواهد شد.

فرصتهای مشارکت و یادگیری از یکدیگر میان کشور های جنوب که با مشکلات مشابهی در حوزه سیاست گذاری روبرو هستند ایجاد خواهد شد تا از این طریق زمینه های ارتقاء مشاوره های سیاستی و تبادل بهترین تجارب به صورت دو جانبه در منطقه فراهم گردد.

پیش از برگزاری نخستین مجمع شرکای یونسکو در 11 و 12 سپتامبر سال 2018 ، استفانو مانسرویسی، مدیر کل کمیسیون اروپایی همکاری‌ها و توسعه بین المللی  گفت: " مشارکت ما با یونسکو و قراردادهای جدید میان ما منعکس کننده تمرکز اتحادیه اروپا بر فرهنگ و میراث جهانی است".

وی افزود، ما دستورالعمل های همکاری های فرهنگی را درچارچوب عمل "اجماع اروپا بر توسعه" مشخص کرده ایم. هدف ما پررنگ ساختن اهمیت فرهنگ و میراث، برای جهان، برای زندگی و برای مردم است. ما همچنین در پی ایجاد بستر های لازم برای ایجاد مشاغل پایدار و رشد هستیم.

وی تصریح کرد، با این ابتکار جدید ما به تلاش های سازنده خود برای  استفاده از نیروی فرهنگ برای توسعه پایدار ادامه خواهیم داد. ما از نزدیک دیده ایم که فرهنگ نه تنها پیشبرنده توسعه اقتصادی است، بلکه  به تحولات اجتماعی به ویژه توانمدسازی زنان و جوانان نیز کمک می کند.

این مقام یونسکو اظهار داشت، تحقق کامل پتانسیل های گردشگری پایدار و صنایع خلاق نیازمند حکمرانی قویتر فرهنگی و سیاست های  بهتر است. این همان هدفی است که یونسکو و اتحادیه اروپا در مشارکت با یکدیگر دنبال می کنند.

Read more...
Subscribe to this RSS feed

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time