UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

خرداد 97 - فائو و دانشگاه تهران روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی و خشکسالی را گرامی داشتند

دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران و دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، و سایر سازمان‌های ملی و بین‌المللی امروز (27 خرداد) طی مراسمی در پردیس این دانشکده در کرج روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی و خشکسالی را با شعار «زمین ارزش حقیقی دارد، در آن سرمایه‌گذاری کنید» گرامی داشتند.

رائو ماتا، نماینده موقت فائو در ایران در سخنان آغازین خود بر اهمیت مراقبت و حفاظت از زمین و نقش محوری این اقدامات برای دستیابی به توسعه پایدار تأکید کرد.

ماتا ضمن اشاره به خطراتی که بیابان‌زایی و خشکسالی بر امنیت غذایی و محیط‌زیست تحمیل می‌کند، گفت: «تحقیقات نشان می‌دهند که در سطحی جهانی، چنانچه طی 25 سال آینده تخریب سرزمین با روند کنونی ادامه یابد به میزان 12 درصد از تولیدات محصولات غذایی در جهان کاسته خواهد شد، چراکه عملا به میزان 30 درصد بر قیمت این محصولات در ابعادی بین‌المللی افزوده خواهد شد. از سوی دیگر تا سال 2030، روندهای جهانی همچون پویایی جمعیت، افزایش تقاضا برای مصرف انرژی، غذا و آب فشار قابل ملاحظه‌ای را بر اراضی تحمیل می‌کنند. به طوری که انتظار می‌رود که تقاضا برای غذا 50 درصد، انرژی 45 درصد و آب 30 درصد افزایش یابد."

وی افزود: « رو در رویی با این حجم تقاضا نیازمند آن است تا سطح اراضی کشاورزی به میزان 175 تا 220 میلیون هکتار افزایش یابد. چنین نیازی به صورت پایدار برآورده نخواهد شد مگر آنکه از بهره‌وری اراضی به شیوه‌ای صحیح حفاظت نماییم. ادامه روند کنونی به جنگل‌زدایی، بیابان‌زایی و تخریب بیشتر اراضی ختم خواهد شد. "

نماینده موقت فائو در ایران در بخش پایانی سخنان خود گزارشی از پروژه‌های ملی و منطقه‌ای که با همکاری نزدیک فائو و دولت جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با بیابان‌زایی و خشکسالی اجراء می‌شوند، ارائه کرد.

در این نشست همچنین جف کایان، مدیر ارشد سیاستگذاری در دفتر منطقه‌ای فائو در خاور نزدیک و شمال آفریقا، به عنوان یکی دیگر از سخنرانان اصلی، بر اهمیت همگرایی بین فائو و دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه تهران تأکید کرده و گفت: «دانش تولید شده در دانشگاه‌ها می‌تواند دانش فائو در حوزه کشاورزی و توسعه روستایی را ارتقاء بخشد. دانشگاه‌ها نیز می‌توانند از تخصص فائو در حوزه میدانی، کشوری و نیز سیاستگذاری بهره‌مند شوند.»

وی در ادامه سخنان خود افزود که «این چشم‌اندازهای جدید می‌توانند به پیشرفت‌های واقعی منتهی شوند به گونه‌ای که دانش تولید شده در دانشگاه‌ها در نهایت به قشر فقیر روستا‌یی یاری رساند.»

شایان ذکر است که دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، فردا (28 خرداد) میزبان کارگاهی است که طی آن کارشناسان دانشگاهی و فائو درباره مدل همکاری به منظور تبادل دانش فنی دانشگاه‌ها با هدف دستیابی به چشم‌انداز فائو برای پایان بخشیدن به گرسنگی در سطح جهانی و منطقه‌ای، به گفتگو خواهند پرداخت.

Read more...

17 June 2018 - FAO and University of Tehran Commemorated World Day to Combat Desertification and Drought

The FAO Representation in the Islamic Republic of Iran together with the College of Agriculture and Natural Resources of University of Tehran, and other national and international organizations commemorated the World Day to Combat Desertification and Drought 2018 in Karaj with the theme "Land has true value. Invest in it". 

According to a press release published with the FAO Representation in Iran, Rao Matta, the FAO Representative ad interim to the country in his opening remarks underscored that protecting and conserving land is central to our ongoing efforts to achieve sustainable development.

Matta highlighting on the risks imposed on food security and environment caused by desertification and drought, said “at the global level, studies indicate that continued land degradation over the next 25 years could reduce global food production by up to 12% and potentially result in an increase of up to 30% in world food prices. Global trends such as population dynamics and the increasing demand for energy, food, and water are expected to dramatically increase pressure on the land. By 2030, the demand for food, energy, and water is expected to increase by at least 50%, 45% and 30% respectively.”

“Meeting these demands will require 175-220 million hectares of additional cropland. These needs will not be met sustainably unless we preserve and restore the productivity of our land. Business as usual will lead to more deforestation, land degradation and desertification,” he said.

The FAO Representative ad interim to Iran concluded his remarks by presenting a report on the current regional and national projects currently being implemented through close cooperation between FAO and the government of the Islamic Republic of Iran to combat desertification and drought in different parts of the country.

Also attending from FAO, KayanJaff, Senior Policy Officer of the FAO’s Regional Office for Near East and North Africa in Cairo, Egypt, as a key speaker of the event, reiterated on the importance of synergy between FAO and the universities including University of Tehran, and said “FAO’s knowledge of agriculture and rural development will be enhanced by academic knowledge while academic knowledge will benefit from FAO’s field-based, country-based and policy-influencing expertise.”

“The new perspectives can lead to actual on the ground improvements whereby academic knowledge is applied to ultimately benefit the rural poor,” he added.

In this regard, College of Agriculture and Natural Resources will host a workshop on June 18th, during which FAO and academic partners will discuss a modality to collaborate together whereby accessing the wealth and knowledge of the universities technical domain with FAO’s vision to end hunger regionally and globally.

Read more...

خرداد 97 - فائو: تعداد کشورهای نیازمند به کمک‌های غذایی افزایش یافت

تازه‌ترین گزارش «چشم‌انداز محصولات و وضعیت غذایی» فائو حاکی از این است که علی‌رغم وفور عرضه جهانی غذا، مناقشات باعث تشدید ناامنی غذایی شدید و بلندمدت شده و از سویی دیگر وضعیت اقلیمی نامساعد محلی تعداد کشورهای نیازمند به کمک‌های غذایی خارجی را افزایش داده است.

گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) حاکی از این است که تعداد کشورهای نیازمند کمک‌های غذایی خارجی با اضافه شدن کیپ‌ورد و سنگال به رقم 39 کشور رسیده است.

به گزارش دفتر نمایندگی فائو در ایران، برآوردهای این سازمان حاکی از این است که پس از یک فصل زراعی ضعیف در کیپ‌ورد، اکنون 35 درصد جمعیت این کشور نیازمند کمک‌های غذایی هستند، اگرچه انتظار می‌رود این رقم در اوایل تابستان و با شروع باران‌های فصلی کاهش یابد. فصلنامه «سیستم اطلاعات جهانی و هشدار اولیه» فائو نیز نشان می‌دهد که در پی شرایط ضعیف دامداری در سنگال تعداد افراد نیازمند به کمک در این کشور به 750 هزار نفر افزایش خواهد یافت.

تداوم تأثیر منفی مناقشات و بحران‌های اقلیمی بر امنیت غذایی 31 کشور در آفریقا، هفت کشور در آسیا و هائیتی باعث شده که هیچ‌یک از این کشورها از لیست خارج نشوند.

جنگ داخلی و ناامنی در آفریقا و خارومیانه منجر به آوارگی میلیون‌ها نفر گشته که اغلب به صورت پناهنده در دیگر کشورهای همسایه به سر می‌برند. این عوامل همچنین باعث توقف فعالیت کشاورزان در زمین‌هایشان شده است. بدین ترتیب نرخ گرسنگی در این دو منطقه افزایش یافته است.

از سوی دیگر، بارش اندک باران تولید غلات در آمریکای جنوبی و جنوب آفریقا را با کاهش مواجه ساخته و شرایط اقلیمی نامساعد نیز دامداران منطقه غرب آفریقا را دچار وضعیت دشواری کرده است.

بر اساس گزارش فائو 31 کشور نیامند کمک‌های غذایی خارجی عبارتند از: افغانستان، بورکینافاسو، بروندی، کامرون، کیپ‌ورد، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، جیبوتی، اریتره، اتیوپی، گینه، هائیتی، عراق، کنیا، جمهوری دموکراتیک خلق کره، لسوتو، لیبریا، لیبی، ماداگاسکار، مالاوی، مالی، موریتانی، موزامبیک، میانمار، نیجر، نیجریه، پاکستان، سنگال، سیرالئون، سومالی، سودان جنوبی، سودان، سوازیلند، سوریه، اوگاندا، یمن و زیمبابوه.

Read more...

خرداد 97 - دعوت فائو از کودکان و نوجوان ایرانی برای شرکت در مسابقه روز جهانی غذا

دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران از تمامی کودکان و نوجوانان خلاق کشورمان در حوزه نقاشی و طراحی گرافیک دعوت کرد تا در مسابقه بین المللی طراحی پوستر روز جهانی غذا در سال 2018 با شعار «تلاش برای دستیابی به گرسنگی صفر» شرکت کنند.

به گزارش دفتر نمایندگی فائو در ایران، این سازمان از کودکان و نوجوانان 5 تا 19 ساله دعوت می‌کند که بر اساس شعار روز جهانی غذا پوستری را طراحی کنند. این مسابقه در پنج بازه سنی 5 تا 8 سال، 9 تا 12 سال، 13 تا 15 سال و 16 تا 19 سال برگزار می‌شوند.

علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه می‌توانند آثار خود را حداکثر تا تاریخ 10 نوامبر 2018 (19 آبان 1397) در وب‌سایت فائو (https://goo.gl/mhTXsJ) بارگذاری کنند. در هر کدام از بازه‌های سنی سه برنده انتخاب شده و اسامی آنها در وب‌سایت «روز جهانی غذا» و نیز شبکه‌های اجتماعی فائو منتشر خواهد شد. برندگان هدایا و گواهینامه‌ای از فائو دریافت کرده و پوسترهای منتخب در نمایشگاهی در رم به نمایش گذاشته خواهند شد.  

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مسابقه طراحی پوستر روز جهانی غذا می‌توانید به وب‌سایت فائو (https://goo.gl/ppUFD4) مراجعه کنید.

کودکان و نوجوانان عزیز همچنین می‌توانند از «کتاب روز جهانی غذا» (https://goo.gl/yMQBJm) برای طراحی پوستر مسابقه الهام بگیرند. این کتاب به تشریح آرمان گرسنگی صفر و همچنین چگونگی همکاری و اقدام همگانی برای دستیابی به این آرمان جهانی می‌پردازد.

گزارش‌های فائو حاکی از این است که میزان گرسنگی در سطح جهان پس از یک دوره کاهش بار دیگر رو به افزایش گذاشته است. اکنون بیش از 815 میلیون نفر از سوءتغذیه مزمن رنج می‌برند.

جنگ، شرایط آب و هوایی وخیم ناشی از تغییرات اقلیمی، رکود اقتصادی و سرعت فزاینده پدیده چاقی و اضافه وزن مسیر پیشرفت در نبرد علیه گرسنگی و سوءتغذیه را با مانع مواجه ساخته‌اند. در حالیکه میلیون‌ها نفر گرسته هستند، 600 میلیون نفر از چاقی رنج برده و 1.3 میلیارد نفر دیگر نیز دچار اضافه وزن هستند.

فائو هر ساله در تاریخ 16 اکتبر (25 مهرماه) با برگزاری مراسم‌های با‌شکوهی روز جهانی غذا را که مقارن با سالروز تاسیس این سازمان بین‌المللی است، در اقصی نقاط جهان گرامی می‌دارد. مراسم روز جهانی غذا در 150 کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران با حضور تمامی دست اندرکاران امر تولید غذا برگزار می‌شود و به همین دلیل نیز این رویداد یکی از شناخته شده‌ترین روزهای موجود در تقویم جشن‌های مهم سازمان ملل متحد به شمار می‌رود.

شایان ذکر است که در سال گذشته میلادی سهیل احمدپور، کودک 8 ساله ایرانی، موفق به کسب مقام اول مسابقه نقاشی فائو به مناسبت روز جهانی غذا 2017 با شعار «تغییر آینده مهاجرت: سرمایه‌گذاری در امنیت غذایی و توسعه روستایی» شد.

 

Read more...

اردیبهشت 97 - فائو خواستار افزایش کمک‌ها به آوارگان روهینگیا شد

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) برای پشیبرد طرح کمک به 1.2 میلیون آواره روهینگیا و جوامع میزبان آنها در بنگلادش، خواستار کمک 8.3 میلیون دلاری پیش از آغاز فصل باران‌های موسمی شد.

به گزارش دفتر نمایندگی فائو در ایران، بحران ناشی از حضور 900 هزار پناهنده فشار فزاینده‌ای بر جوامع محلی وارد کرده و ساکنان در حال رقابت برای دستیابی به منابع طبیعی کمیاب، غذا، سوخت و اشتغال هستند.

نیاز فزاینده به قطع درختان جنگلی برای تهیه سوخت باعث تهی‌سازی محیط‌زیست و همچنین تشدید خطر رانش زمین و سیل‌ در فصل باران‌های موسمی شده است.

فائو خواستار کمک 8.3 میلیون دلاری برای احیاء و حمایت از معیشت افراد آسیب‌پذیر، کاهش تنش‌های اجتماعی و نیز اجرای برنامه‌های بلندمدت احیای محیط‌زیست و تولیدات کشاورزی شده است. این سازمان تاکنون 1.5 میلیون دلار از مجموع بودجه 9.8 میلیون دلاری مورد نیاز برای سال 2018 را دریافت کرده است.

فائو با استفاده از این بودجه مراکز پرورش نهال تأسیس کرده و مناطق جنگلی تخریب شده را احیا خواهد کرد تا از فرسایش بیشتر محیط زیست جلوگیری کرده و منابع طبیعی را بازسازی کند؛ در حوزه فعالیت‌های مرتبط با احیای محیط زیست برای جوامع محلی فرصت‌های شغلی ایجاد کند؛ حمایت از جوامع میزبان برای افزایش تولید غذا از طریق ارائه آموزش، بذر و ابزار را ادامه دهد؛ و نیز تغذیه پناهندگان و جوامع میزبان را بهبود بخشد.

این نهاد با همکاری سازمان بین‌المللی مهاجرت در تلاش است تا شرایط زندگی را برای پناهندگان و جوامع میزبان بهبود بخشد. افزایش تولید غذا در جوامع میزبان نه تنها به تأمین نیازهای غذایی آنها می‌انجامد، بلکه تولید اضافی می‌تواند برای توزیع در میان پناهندگان خریداری شده و بدین ترتیب درآمد جوامع محلی نیز افزایش یابد. .

فائو به منظور کمک به جوامع در زمان فصل باران‌های موسمی مخازن 60 لیتری ضدآب را در میان آنها توزیع می‌کند تا ذخایر غذایی، بذرها و اقلام ارزشمند به مانند اسناد شخصی را درون آن حفظ کنند. کمک‌های این سازمان همچنین شامل ابزار، بذر و کود است تا خانوارها بتوانند به کاشت سبزیجات پرداخته و از غذای کاملا مغذی بهره‌مند شوند.

فائو همچنین در تلاش برای تحقق دسترسی به غذا در سطح محلی است. این سازمان در سه ماهه اول سال 2018 بذرهای با کیفیت، پمپ‌های آب با کارآیی بالا و نیز ماشین‌آلات کشاورزی را در اختیار کشاورزان جوامع میزبان قرار داد تا بتوانند در سال زراعی جاری غذای بیشتری تولید کنند.

علاوه بر این فائو در حوزه آموزش برای تولیدات کشاورزی بهتر؛ تسهیل دسترسی به بازارها؛ ظرفیت‌سازی برای گروه‌های کشاورزی با هدف تولید و بازاریابی محصولات نیز فعال بوده است.

Read more...

اردیبهشت 97 - فائو: تولید و ذخایر جهانی غلات در سال 2018 کاهش می‌یابد

تازه‌ترین «گزارش عرضه و تقاضای غلات» فائو نشان می‌دهد که تولید و ذخایر جهانی این محصولات در سال زراعی 19/2018 نسبت به سال قبل که رکورد جدیدی ثبت شده بود، کاهش خواهد یافت.

به گزارش دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، این سازمان اعلام کرده که علی‌رغم پیش‌بینی کاهش تولید، برآوردهای اولیه حاکی از وضعیت مطلوب بازارهای جهانی غلات در سال جاری میلادی است.

انتظار می‌رود تولید جهانی غلات در سال 2018 با افت 1.6 درصدی نسبت به سال 2017، به 2 هزار و 607 میلیون تن کاهش یابد که عمدتا ناشی از پیش‌بینی روند نزولی تولید ذرت به‌ویژه در آمریکا است.

کاهش برداشت گندم در فدراسیون روسیه نیز یکی از دلایل عمده افت تولید این محصول در جهان خواهد بود. فائو همچنین پیش‌بینی کرده است که تولید جهانی برنج با رشد 1.3 درصدی به 510.6 میلیون تن رسیده و رکورد جدیدی در این بخش ثبت شود.

پیش‌بینی جدید فائو در حوزه مصرف انسانی و دامی غلات نیز حاکی از ثبت رکورد جدید 2 هزار و 626 میلیون تن است. بدین ترتیب انتظار می‌رود ذخایر جهانی غلات در پایان فصل زراعی منتهی به سال 2019 شاهد افت 2.7 درصدی بوده و نسبت ذخایر به مصرف جهانی غلات نیز به 27.2 درصد کاهش یابد. این نسبت در سال 17/2018 با ثبت رقم 28.8 درصد به بالاترین میزان طی 16 سال اخیر رسیده بود.

برآوردهای فائو در بخش تجارت بین‌المللی غلات در سال 2018 نیز حاکی از دادوستد 4.6 میلیون تن غلات است که 0.6 درصد پایین‌تر از پیش‌بینی‌های قبلی برای فصل جاری زراعی است.

فائو همچنین در تازه‌ترین گزارش ماهیانه شاخص بهای مواد غذایی اعلام کرد که قیمت محصولات غذایی در ماه آوریل (12 فروردین تا 10 اردیبهشت) با افزایش جزئی نسبت به ماه مارس (10 اسفند 1396 تا 11 فروردین 1397) به رقم 173.3 واحد رسید.

بر اساس این گزارش، روند صعودی بهای غلات و محصولات لبنی در ماه آوریل نیز ادامه یافت در حالیکه قیمت شکر بار دیگر سیر نزولی داشت.

شاخص بهای غلات فائو در ماه آوریل با رشد 1.7 درصدی توانست روند صعودی چهار ماه اخیر را حفظ کند. شاخص این محصول در ماه آوریل 15.4 درصد بالاتر از مدت مشابه در سال گذشته میلادی ثبت شد. بهای گندم نیز در پی بروز خطرات اقلیمی در آمریکا افزایش یافته، در حالیکه افت تولید ذرت در آرژانتین به دلیل خشکسالی و نیز کاهش کاشت در آمریکا به افزایش بهای این محصول در بازارهای بین‌المللی انجامیده است.

شاخص بهای لبنیات فائو نیز در ماه مارس افزایش 3.4 درصدی را تجربه کرد که بازتاب تفاضای بالا برای همه انواع محصولات شیر و نیز نگرانی‌ها درباره فرصت‌های صادراتی در نیوزیلند است.

شاخص بهای روغن نباتی و گوشت نیز در ماه جاری میلادی به ترتیب 1.4 درصد و 0.9 درصد کاهش یافت.

شاخص بهای شکر فائو در ماه آوریل 4.8 پایین آمده و نسبت به مدت مشابه سال قبل به طور میانگین 24 درصد کاهش یافت. افت قیمت شکر عمدتا ناشی از ثبت رکورد جدید در تولید این محصول در تایلند و هند – دومین تولید کننده بزرگ شکر در جهان – و همچنین کاهش ارزش رئال، واحد پول برزیل –  بزرگترین تولید کننده شکر –  است. 

Read more...
Subscribe to this RSS feed

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time