UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

بهمن 93- تغییر در سیاست اجتماعی، یاری به مبارزه با سرطان

VP and Head of the Department of Environment- Dr. Masoumeh Ebtekar 3سرکار خانم دکتر معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست

 

سرکار خانم ابتکار معاون رئیس جمهور، مقامات بلند مرتبه دولتی و متخصصان برجسته پزشکی و هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد، در26 ژانویه برای بحث در مورد راه حل های پیشگیریاز سرطان و سایر بیماری های غیر واگیر ملاقات کردند. این رویداد در قالب کنفرانس سرطان و پیشگیری در تهران و در مرکز بین المللی صدا و سیما برگزار شد

 

 شرکت کنندگان کنفرانس در تلاش برای پیدا کردن راه حل هایی برای این مشکل و مرگ و میر رو به رشد ناشی از سرطان در ایران بودند. پروفسور فرهاد سمیعی، انکولوژیست مشهور، اظهار داشت:"سرطان سومین علت مرگ در ایران است." وی ادامه داد: " ایران به دستاوردهای بزرگی در امر کنترل سرطان و درمان آن دست یافته  است ، اما ظرفیت های علمی کافی نیست، ما نیاز مند تغییر در شیوه زندگی خود هستیم."

 

 

2015 01 26 - Cancer Conf. GL 2آقای گری لوئیس، همهانگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ج.ا. ایران: "سازمان ملل متحد در ایران آماده است تا در یافتن راهکارهایی برای بیماری های غیرواگیر--به ویژه سرطان--مساعدت کند."

آقای گری لوئیس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، با این نظرات موافق بود و در سخنرانی خود در مورد طبیعتِ در حال تغییرِ چشم اندازِ بهداشت عمومیِ جهانی بحث کرد.

آقای لوئیس گفت: "ما نباید از اهمیت رویکرد زیستی-پزشکی به سوی سلامت، چشم پوشی کنیم، بلکه با در نظر گرفتن اقدامات هماهنگ در خارج از بخش بهداشت و درمان، می توانیم پیشرفت های عمده ای در بخش سلامت داشته باشیم." با اشاره به بیماری های غیر واگیری مانند بیماری های قلبی، دیابت، بیماری مزمن ریوی، سکته مغزی و سرطان که تحت تاثیر انتخاب سبک زندگی مانند استعمال دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، ورزش نکردن، مصرف بیش از حد الکل و استفاده از مواد مخدر قرار دارند، آقای لوییس مخاطبان را دعوت به در نظر گرفتن عوامل تعیین کننده اجتماعی سلامت کرد.

 

 

 آقای لوئیس گفت: "هنگامی که  عوامل تعیین کننده اجتماعی که شرایط  تولد، رشد و زیست انسان ها را شکل می دهند در نظر می گیریم، متوجه اهمیت نابرابری اجتماعی می شویم، و به دلایل ریشه ای فشار انبوه بیماری ها در سراسر جهان پی می بریم."

 

هماهنگ کننده مقیم یادآور شد که سه شاخص اصلی توسعه انسانی در ایران، یعنی  امید به زندگی، درآمد و دسترسی به آموزش در شرایط خوبی هستند، و کشور قصد دارد به  5 هدف از 8  مورد اهداف توسعه هزاره دست پیدا کند. با این حال، کارهای بسیاری باقی مانده که باید برای پرداختن به نابرابری کلی در جامعه و نابرابری جنسیتی صورت پذیرند.

 

با نگاهی به خارج از بخش سلامت، آقای لوئیس پیشنهاد کرد زمانی  می توان به راه حل هایی برای رفع نابرابری دست یافت که رهبران یک جامعه با یک چارچوب قانونی قدرتمند برای به اجرا درآوردن انتخاب سیاست های اجتماعی درست محیط را توانمند سازند. هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد با اظهارات خانم ابتکار در این مورد کاملا موافق بود که ایجاد هرگونه اخلال در تعادل طبیعت، افزایش سطح آلودگی و تغییرات آب و هوایی حق همه انسانها برای تنفس هوای پاک، نوشیدن آب سالم و خوردن مواد غذایی مغذی سالم را به طور جدی در معرض تهدید قرار می دهد. آقای لوئیس اشاره کرد که سازمان ملل متحد، در همکاری با مقامات ملی، پیشرفت قابل توجهی برای غلبه بر بیماری های واگیر مانند اچ آی وی، مالاریا و سل انجام داده است. اما، در حال حاضر، تمرکز آینده سازمان ملل متحد و شرکایش باید بر بیماری های غیر واگیر و کمک به شهروندان ایران برای انتخاب بهتر و آگاهانه تر شیوه زندگی خود باشد.

 

 

آقای لوئیس با پایان دادن به سخنان خود، اظهار داشت که تاثیر مثبت عوامل اجتماعی و اقتصادی بر سلامت ، به نوبه خود، منجر به توسعه اجتماعی، اقتصادی و انسانی خواهد شد.

 

وی خاطر نشان کرد: "تعدادی از ما که سیاست گذار بوده و به این سیاست ها شکل می دهیم باید توجه بیشتری به عوامل تعیین کننده اجتماعی سلامت داشته باشیم، و سازمان ملل متحد در ایران برای کمک به یافتن راه حل هایی برای مبارزه با بیماری های غیرواگیر و - البته سرطان آماده است ". 

 

 

 برای خواندن متن کامل بیانات آقای لوئیس اینجا کلیک کنید: 

 

 

Statement:

thumbnail

Click here to read the statement of the UN Resident Coordinator in the I.R. Iran, Mr. Gary Lewis at the Conference on Cancer and Prevention held in Tehran.

 


Click here to learn more about the WHO's Global Action-plan on the Prevention and Control of Non-communicable Diseases (English)

 


Local Media Coverage:


The UN in Iran Factsheets in English:

The UN in Iran Factsheets in Farsi:

Click here to learn more about WHO's global response about cancer. 


 

icon-twitter2Follow @GaryLewis

UN Resident Coordinator in Iran

 

Last modified onMonday, 04 April 2016 16:49
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time