UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

شهریور 93 - بازدید هیئت های دیپلماتیک و سازمان های بین المللی از پروژه های پناهندگان در خراسان رضوی

7Sep2014-Diplomatic mission to Khorasan Razavi province 1مرز خروجی دوغارون، خراسان رضوی، محل اسکان شبانه

 

نمایندگان 17 هیئت دیپلماتیک شامل سفرا و روسای آژانس های سازمان ملل، هجدهم تا بیستم مرداد  ماه 1393 از پروژه های پناهندگان در خراسان رضوی بازدید کردند. آقایان دکتر عزیز کاظمی، مدیر کل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و سیوانکا داناپالا، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ایران، این هیئت را در بازدید از پروژه های مشترک مختلف کمیساریا و اداره امور اتباع در مناطق شهری، مهمانشهر ها و درمنطقه مرزی افغانستان همراهی نمودند.

 

7Sep2014-Diplomatic mission to Khorasan Razavi province 4کلاس های آموزش آرایشگری و گریم، سازمان فنی حرفه ای، خراسان رضوی

سیوانکا داناپالا گفت، "این بازدید فرصت مناسبی برای رویت خدمات ارائه شده به پناهندگان توسط دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد. کمیساریا از ارائه این خدمات بسیار سپاسگزار می باشد". او همچنان ادامه داد، " این بازدید فرصتی برای شناسایی نیاز های موجود فعلی نیز می باشد." خراسان رضوی با میزبانی 150،000 پناهنده، دارای 60،000 دانش آموز و 1700 دانشجوی تبعه خارجی در حال تحصیل می باشد. این هیئت از مدرسه 12 کلاسه در تبادکان مشهد، که با همکاری وزارت آموزش و پرورش، اداره امور اتباع و کمیساریا در دست احداث می باشد، بازدید به عمل آوردند. این منطقه دارای جمعیت پناهنده نشین بالایی است. این مدرسه، که در مهر ماه امسال و مصادف با سال تحصیلی جدید آماده بهره برداری خواهد شد، پذیرای 800 دانش آموز خواهد بود و بدین ترتیب دسترسی به آموزش را برای کودکان پناهنده و جامعه میزبان آنها فراهم خواهد ساخت.


 این هیئت از کتابخانه دکتر حرَی، که پروژه ای دوجانبه میان دولت های ژاپن و ایران در گلشهر مشهد است، نیز بازدید به عمل آورد. این کتابخانه که سال  گذشته افتتاح شد امکان دسترسی به مجموعه در حال گسترشی از کتاب ها را برای پناهندگان و ایرانیان فراهم می سازد ومیزبان فعالیت های گوناگون برای کودکان و بزرگسالان می باشد

 

7Sep2014-Diplomatic mission to Khorasan Razavi province 2کتابخانه دکتر حری، مشهد خراسان رضوی، ( هیئت دیپلماتیک – مرداد 1393)

 در مقر سازمان آموزش های فنی و حرفه ای، که شریک اجرایی کمیساریا و اداره امور اتباع می باشد، از پناهندگانی که در کلاس های سفره آرایی برای مجالس، گریم و آرایشگری شرکت می کردند بازدید شد. سازمان فنی حرفه ای مهارت های قابل عرضه در بازارکار را در راستای ترویج خوداتکایی پناهندگان به آنها آموزش می دهد. در حال حاضر حدود 40،000 پناهنده در این استان دارای مجوز کار می باشند. در تربت جام، که مهمانشهری میان مشهد و دوغارون است، کمیساریا و اداره امور اتباع یک کارگاه خیاطی افتتاح نمودند که امکان ارائه فرصت درآمدزائی در بازار محلی را برای فارغ التحصیلان کلاس های خیاطی سازمان فنی حرفه ای فراهم ساخته است.

 

7Sep2014-Diplomatic mission to Khorasan Razavi province 3کارگاه خیاطی، مهمانشهر تربت جام، خراسان رضوی

این هیئت در منطقه مرزی دوغارون با فرآیند بازگشت اعم از معاینه پزشکی، کلاس های آموزش مین، کمک های مالی و دیگر خدمات ارائه شده به پناهندگان زمانی که تصمیم به بازگشت داوطلبانه به افغانستان را می گیرند، آشنا شدند. نمایندگان به تعامل با پناهندگان پرداخته و در این فرصت در جلسه پرسش و پاسخ از بسیاری از مشکلات و فرصت های پیش رویشان مطلع شدند.

 

7Sep2014-Diplomatic mission to Khorasan Razavi province 5افتتاح مرکز بهداشتی دوغارون، خراسان رضوی،

 این هیئت از مراکز بهداشتی در مناطق مختلف بازدید کرده و از همکاری وزارت بهداشت و کمیساریا در زمینه ارائه خدمات بهداشتی اولیه و ثانویه- طرح بیمه بهداشتی-  به پناهندگان آگاه شدند. کمیساریا در حال حاضر 220،200 پناهنده آسیب پذیر را تحت پوشش بیمه درمانی در می آورد.آقای علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی در یک ضیافت شام میزبان این هیئت بودند و فرمودند، " به میزبانی از پناهندگان تا زمانیکه در ایران هستند ادامه خواهیم داد. البته جامعه جهانی می بایست به شکل جدی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی افغانستان سرمایه گذاری نماید تا امکان بازگشت مناسب و پایدار برای پناهندگان فراهم شود".

 

 

 

icon-twitterFollow Gary Lewis

 

Last modified onMonday, 04 April 2016 16:49
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time