UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

آذر 95 - با دسترسی به درمان، افرادی که با اچ.آی.وی زندگی می کنند از عمر طولانی تری بهره مند شده اند

یازده آذر روز جهانی ایدز است یازده آذر روز جهانی ایدز است

تهران 11 آذر 1395 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) -- مدیر اجرائی برنامه مشترک سازمان ملل در زمینه ایدز(UNAIDS) در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز 1 دسامبر 2016 برابر با 11 آذر ماه جاری اعلام نمود با دسترسی به درمان، افرادی که با اچ.آی.وی زندگی می کنند از عمر طولانی تری بهره مند شده اند.

متن کامل پیام میشل سیدیبه به شرح زیر است:

امروز روز جهانی ایدز را با اعلام همبستگی با ۷۸ میلیون انسانی که تا به امروز به ویروس اچ.آی.وی مبتلا شده و با به یاد آوردن خاطره ۳۵ میلیون نفری گرامی می داریم که جان خود را در اثر بیماریهای مرتبط با ایدزاز دست داده اند.

جهان تعهد خود نسبت به پایان بخشیدن همه گیری ایدز تا سال ۲۰۳۰ را در قالب اهداف توسعه پایدار اعلام کرده است. ما شاهد شتاب روزافزون کشورها در پاسخ به این همه گیری هستیم – بیش از ۱۸ میلیون انسان در حال حاضر تحت درمان حیات بخش با داروهای ضد اچ.آی.وی بوده و کشورهای زیادی در مسیر حذف تقریبأ کامل انتقال اچ.آی.وی از مادر به کودک هستند.

ما در نبرد خود در برابر همه گیری ایدز در حال پیروز شدن هستیم ولی این پیشرفت در همه جا دیده نمی شود. موارد جدید عفونت اچ.آی.وی در میان بزرگسالان رو به کاهش نبوده و به خصوص زنان جوان  در معرض خطری مضاعف برای ابتلا به اچ.آی.وی هستند.

می دانیم که برای دختران ساکن در آفریقای جنوب صحرا، گذار به سن بزرگسالی دورانی بس خطرناک است. زنان جوان با چالشهای بسیار روبرو هستند – در ارتباط با اچ.آی.وی، این مخاطرات سه جانبه اند: خطر بالای عفونت اچ.آی.وی ، میزان پایین آزمایش تشخیص اچ.آی.وی و پایبندی ضعیف به درمان ضد اچ.آی.وی. بیماریهای همزمان در میان افرادی که با اچ.آی.وی زندگی میکنند، مانند سل، سرطان دهانه رحم، و هپاتیتهای ب و ث، احتمال دستیابی به هدف کاهش تعداد مرگ های ناشی از ایدز به زیر ۵۰۰ هزار مورد تا ۲۰۲۰ را بطور جدی تهدید می کند.  بیماری سل به تنهایی مسئول یک سوم مرگهای ناشی از ایدز در ۲۰۱۵ بوده و خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در میان زنانی که با اچ.آی.وی زندگی می کنند، چهار تا پنج برابر بیشتر است. اگر دنیا میخواهد به هدف2020 دست یابد، باید موضوع ایدز را از حالت انزوا به سرعت خارج کند.

با دسترسی به درمان، افرادی که با اچ.آی.وی زندگی میکنند از عمر طولانیتری بهره مند شده اند. سرمایه گذاری روی درمان اچ.آی.وی جواب داده ولی افراد با سنین بیشتر از 50 سال که با اچ.آی.وی زندگی میکنند، شامل کسانی که تحت درمان ضد اچ.آی.وی هستند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماریهای غیرواگیر مرتبط با سن هستند، که خود بر روند پیشرفت بیماری اچ.آی.وی تاثیر منفی میگذارد.

صرف نظر از موقعیت فردی، ما همگی نیازمند اطلاعات و وسایلی هستیم که ما را در برابر اچ.آی.وی محافظت و دسترسی مان به داروهای ضد اچ.آی.وی را در صورت نیاز میسر کند. بسیاری از پیچیدگی های اچ.آی.وی را می توان با رویکردی حل کرد که نیازهای هر فرد را در مراحل مختلف چرخه زندگی پاسخ می دهد. مخاطرات و چالش هایی که افراد با آن روبرو هستند در طول زندگی شان تغییر می کند و این نشانگر نیاز ما به تطبیق راهبردهای پیشگیری و درمان اچ.آی.وی در مراحل مختلف زندگی از تولد تا کهنسالی است.

موفقیت هایی که تا به حال بدست آورده ایم ما را به آینده امیدوار می کند ولی نگاه ما به جلو نباید همراه با خوشنودی بیش از حد باشد. ایدز به پایان نرسیده هر چند که می تواند برسد. چالش های اساسی اجرائی، مالی و سیاسی کماکان موجود است، اما این ها نباید ما را باز دارند. اینک وقت حرکت دستجمعی ما رو به جلو است تا همه کودکان زندگی خود را عاری از اچ.آی.وی شروع کنند، جوانان و بزرگسالان در شرایط عاری از اچ.آی.وی به رشد و زندگی ادامه دهند، و دسترسی به درمان ضد اچ. آی.وی هر روز بیشتر شود تا همه ما در شرایطی عاری از اچ.آی.وی زندگی کنیم.

Last modified onTuesday, 06 December 2016 14:33
back to top

UN Offices in Iran

Error: No articles to display

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time