UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

آذر 95 - پیشگیری از ایدز فراتر از دسترسی به خدمات است: به جوامعی که در آن همه به شمار می آیند نیاز دارد

دکتر باباتونده اوسوتیمهین، دبیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد دکتر باباتونده اوسوتیمهین، دبیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد
زمان آن فرا رسیده است که  اقدامی جدی در رابطه با پیشگیری از ایدز اتخاذ کنیم.  هنگامی که روزانه 6000 نفر به ایدز مبتلا می شوند، نمی توان به ریشه کن کردن این بیماری همه گیر امیدوار بود.  

پیشرفت در پیشگیری متوقف شده است.  از سال 2010 تا کنون تغییری در نرخ سالانه مبتلایان جدید مشاهده نشده است.

در سال 2016، بیش از 18 میلیون نفر از درمان ضد رترو ویروسی بهره برده اند و این درمان جان میلیون ها انسان را نجات داده ، و باعث کاهش خطر عفونت های جدید شده است.  اما درمان به تنهایی نمی تواند از شیوع اچ-آی-وی جلوگیری کند.

می دانیم چه باید کرد و چگونه اثر بخش تر باید بود. می بایست  دولت ها، جوامع و شرکای بین المللی سرمایه گذاری در مداخلات رفتاری، پزشکی، و سیاستی را که موجب  تقویت پیشگیری می شود ،افزایش دهند.  

دسترسی به اطلاعات و خدمات با کیفیت  در زمینه بهداشت باروری  اساسی  است.

اما پیشگیری ورای دسترسی به خدمات است ومی بایست شامل اقداماتی شود که باعث کاهش خطر در میان گروه های آسیب پذیر مثل دختران نوجوان شود. دختری که در برابر ازدواج زودرس  محافظت شود، دسترسی به خدمات آموزش جنسی داشته  ، و توانمند شود تا تحصیلات خود را به اتمام رساند،  کمتر در معرض خطر   ابتلا به اچ-آی-وی میباشد.  این شرایط در تضاد با شرایط دختری است که مجبور به ازدواج با مردی مسن می شود، ترک تحصیل می کند، فقیر باقی می ماند و دسترسی به اطلاعات در رابطه با بدن خویش نیز ندارد. اقداماتی که جوامع را فراگیر می کنند می توانند باعث  تقویت پیشگیری و ریشه کن کردن ترس از دسترسی به خدمات پیشگیری شوند.

جامعه بین المللی متعهد می شود که توسط اهداف توسعه هزاره اپیدمی ایدز را تا سال 2030 ریشه کن کند.  این هدف تنها در  صورت ،  تمرکز جمعی و  نیرومند  بر پیشگیری  بدست خواهد آمد.  در این روز جهانی ایدز، صندوق جمعیت متعهد می شود که شرکا و منابع خود را برای افزایش  فعالیت ها در زمینه پیشگیری ، تا سال 2017 در سطح جهانی،  تجمیع  نماید. 

 

Last modified onTuesday, 06 December 2016 14:39
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time