UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

آذر 95 - اتحاد جهان علیه فساد

 نوزده آذر ماه جاری مصادف است با روز بین المللی مبارزه با فساد نوزده آذر ماه جاری مصادف است با روز بین المللی مبارزه با فساد

تهران 18 آذر 1395 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) – جمعه 9 دسامبر برابر با 19 آذر ماه جاری مصادف است با روز بین المللی مبارزه با فساد. دفتر مقابله با مواد مخدرو جرم سازمان ملل متحد همچنین برنامه توسعه ملل متحد از مردم سرتاسر جهان از هر قشری،  می خواهند تا در نهضت اطلاع رسانی درباره فساد دست در دست هم دهند و علیه جرم وارد عمل شوند. شعار امسال "متحد علیه فساد برای توسعه، صلح و امنیت" دولت ها، بخش خصوصی و عموم مردم را  با تغییر در رفتارشان به مبارزه با این مشکل فرا  می خواند.

این نهضت به مشکل فساد به عنوان مانعی بر سر راه رسیدن به آرمان های توسعه پایدار می پردازد که برارتقای جوامعی ایمن، پایان دادن به فقر، حفاظت از سیاره زمین، و کامیابی و سعادتمندی برای همه افراد متمرکز هستند. بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در پیام خود به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد می گوید هیچ کشوری در امان نیست و هر کشوری برای پایان دادن به آن مسئول است. فساد گریبانگیر مردم، جوامع و ملت ها  می شود. آموزش و سلامت را تضعیف می کند، فرایندهای انتخاباتی را تحت تأثیر قرار   می دهد و با انحراف از نظام های عدالت کیفری و حاکمیت قانون، بی عدالتی را تثبیت می کند.

آقای یوری فدوتوف، مدیر اجرائی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد می گوید  گروه 20 تخمین می زند که بین سال های 2015 تا 2030 و به منظور حمایت از رشد و توسعه جهانی، مبلغ 90 تریلیون دلار آمریکا در سرمایه گذاری زیرساخت ها مورد نیاز خواهد بود. برای پشتیبانی از این سرمایه گذاری نباید از اثرات مخرب فساد غافل بود. بدین منظور، لازم است تا بخش های عمومی و خصوصی جهان با رویکردی متحد و مشخص به تلاش های جهانی در مبارزه با فساد کمک کنند.

به مناسبت روز بین المللی مبارزه با فساد، فعالیت های مختلفی در سرتاسر جهان انجام می شود: رویدادها با تمرکز بر تلاش ها در راستای مبارزه با فساد، از جلسات با خبرگزاری ها و کنفرانس های کشوری گرفته تا جلسات آموزشی و فعالیت هائی برای جوانان و راه پیمائی ها و مراسم بزرگداشت.

نهضت رسانه اجتماعی به مناسبت این روز راه اندازی شده است. مطالب این نهضت از طریق سایت فرعی روز بین المللی مبارزه با فساد در دسترس عموم هستند و شامل پوسترهای چند زبانه مختلف است که تأثیر اموال ربوده شده از طریق فساد بر توسعه پایدار در زمینه های مختلف از جمله: آموزش، سلامت، زیرساخت، و غیره را نشان می دهند.

Last modified onSunday, 11 December 2016 12:31
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time