UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

دی 95 - جستاری در باب صلح، فرهنگ صلح و اخلاق بشری

شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی

 انجمن سفیران صلح و دوستی با همکاری کمیسیون ملی یونسکو  و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد کارگاه آموزشی منظومه فرهنگ صلح را با حضور 45 نفر از استادان دانشگاه، دانشجویان و پژوهشگران در تاریخ 28 دی ماه 1395 در سالن کنفرانس سازمان ملل متحد در تهران برگزار کردند.

در ابتدای برنامه خانم دکتر ماریا دوتسنکو، رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد پس از خوش آمد گویی و سپاس از  همکاری انجمن سفیران صلح و دوستی و کمیسیون ملی یونسکو، به اهمیت فرهنگ صلح اشاره کرد و پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی صلح 21 سپتامبر 2016 را قرائت نمود. در پی آن، خانم نازنین قائم مقامی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد پس از معرفی وب سایت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد  و اشاره به کتاب ملل متحد در یک نگاه  و اندیشه ایجاد جامعه ای آرام در جهان، جامعه ملل، کنفرانس سانفرانسیسکو و تشکیل سازمان ملل متحد پس از جنگ جهانی دوم، از وب سایت سازمان ملل متحد  بازیابی اطلاعاتی جامع درباه صلح و امنیت را با مراجعه به موضوعات جهانی توضیح داد.  سپس وب سایت های شورای امنیت و مجمع عمومی و چگونگی بازیابی قطعنامه ها از جمله قطعنامه معروف زنان، صلح و امنیت همچنین قطعنامه جهان در برابر خشونت و افراطی گری خشونت آمیز را آموزش داده و به معرفی بخش مربوط به  نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد (کلاه آبی ها)، بودجه مربوط به آنها، این نیروها هنگام جنگ ایران و عراق "یونیماگ" و قطعنامه های مربوطه از جمله قطعنامه 598 و سایر موارد مرتبط به صلح و امنیت بین المللی از وب سایت ملل متحد پرداخت. در ضمن آرمان های توسعه پایدار به ویژه آرمان 16 درباره صلح، عدالت و نهادهای توانمند مرور شد.

در پی آن آقای دکتر حسین باهر، استاد محترم دانشگاه و ریاست بنیاد بالندگی باهر ضمن سخنانی با انتقاد از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد اظهار داشت: ایرانی ها در فرهنگ خویش صلح را هر روز با این جملات تمرین کرده اند که: آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است/ با دوستان مروت؛ با دشمنان مدارا. وی افزود: صلح هنگامی محقق خواهد شد که به جای دولت های متخاصم، ملت ها و مردم دست دوستی به هم دهند و با گسترش عشق به سمت خدا خواهی گام بردارند و از خودخواهی ها دست بشویند.

سخنران بعد آقای عبدالمهدی مستکین،  مدیر محترم بخش فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو به این نکته اشاره کرد که کشورها را معمولا با برخی مهارت ها مثلا کشتی سازی، خودرو سازی یا دیگر صنایع می شناسند، اما ایران با پرچم فرهنگ شناخته می شود.  هنگامی که چینی ها در آن سوی دنیا با وجود این که خود کنفوسیوس دارند، شیفته سعدی می شوند و زمانی که امرسون بزرگترین ادیب مغرب زمین، هشت حکایت گلستان سعدی را در دیباچه کتابش می گنجاند یعنی ما پرچمدار صلح و فرهنگیم.

خانم دکتر ماریا دوتسنکو، رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران و آقای محمد مقدم، معاون مرکزخانم دکتر ماریا دوتسنکو، رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران و آقای محمد مقدم، معاون مرکز

وی افزود: در دنیا هر جا جنگ افروزی وجود دارد ناشی از دو عنصر است؛ اینکه یا انسان های بی فرهنگ و کم فرهنگ ، سیاستمداران آن کشور را تشکیل می دهند یا اینکه برخی افراد زورگو حکمران هستند. در فرهنگ ایرانی ادبا به ما آموخته اند که برای رسیدن به صلح،  انسان باید ابتدا با خود و در درون خود به صلح دست یابد و   هنگامی که دریافت چگونه از زیست به «به زیست» برسد می تواند دنیا را زیبا نماید.

در انتهای برنامه دو دختر هنرمند خردسال و نوجوان با دکلمه اشعاری از شعرای سرشناس پارسی گوی مانند فردوسی به زبان های گوناگون کوشیدند غنای فرهنگ ایران زمین در موضوع فرهنگ صلح را مورد تاکید قرار دهند.

در حاشیه کارگاه آموزشی، نمایشگاه کوچکی از کارتون هایی با موضوع صلح از آثار کارتونیست خلاق و جوان آقای ارسلان احمدی نژاد در معرض دید قرار داشت. این هنرمند جوان در جلسه حضور داشت و توضیحاتی درباره آثارش داد.

نسخه هایی از انتشارات سازمان ملل متحد مانند منشور ملل متحد، نمودار سازمانی نظام ملل متحد و پوستر آرمان های توسعه پایدار بین شرکت کنندگان توزیع شد.

خانم دکتر طیبه محمد از  انجمن سفیران صلح و دوستی که ابتکار برگزاری برنامه و هماهنگی را به عهده داشت اظهار امیدواری کرد جلسات بعدی کارگاه آموزشی منظومه فرهنگ صلح به زودی برگزار گردد.

کارگاه آموزشی "بازیابی اطلاعات و اسناد ملل متحد" به عنوان یک فعالیت اطلاع رسانی و آموزشی مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد مرتبا برای گروه های علاقه مند برگزار می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرکت در این کارگاه ها و چگونگی برگزاری آن با خانم نازنین قائم مقامی فراهانی به آدرس ایمیلThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.یاThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.و شماره تلفن 22873837 تماس حاصل فرمائید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به پیوند زیر مراجعه فرمایید: https://goo.gl/a7fHXR

Last modified onMonday, 30 January 2017 17:37
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time