UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

فروردین 96 - ناامنی غذایی در جهان وخیم‌تر شد – 108 میلیون نفر در آستانه گرسنگی شدید

فروردین 96 - ناامنی غذایی در جهان وخیم‌تر شد – 108 میلیون نفر در آستانه گرسنگی شدید

بر اساس تازه‌ترین گزارش جهانی بحران‌ غذایی که در بروکسل (پایتخت بلژیک) با مشارکت فائو منتشر شد، در سال 2016 به ‌رغم تلاش‌های بین‌المللی، حدود 108 میلیون نفر در جهان با ناامنی غذایی شدید دست و پنجه نرم کردند. این رقم در مقایسه با آمار 80 میلیون نفری سال 2015 شاهد افزایشی چشمگیر بوده است.

به گزارش دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در ایران (فائو)، «گزارش جهانی بحران‌های غذایی 2017» که تدوین آن نیازمند روش‌های یکپارچه اندازه‌گیری است، ارائه دهنده همکاری‌های مبتکرانه سیاستی میان اتحادیه اروپا، آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا/شبکه نظام‌های هشدارهای اولیه قحطی (FEWSNET)، سازمان‌های امنیت غذایی منطقه‌ای و نیز آژانس‌های ملل متحد از جمله سازمان خواربار و کشاروزی ملل متحد (فائو)، برنامه جهانی غذا و یونیسف است.

بر اساس گزارش یاد شده، این افزایش شدید ناامنی غذایی عمدتا  از مشکلات مردم جهان در تولید و دسترسی به غذا به دلیل مناقشات، افزایش بی‌سابقه قیمت مواد غذایی در بازارهای محلی کشورهای آسیب‌دیده و شرایط آب‌وهوایی غیرمنتظره مانند خشکسالی و بارش‌های نامنظم در پی پدیده ال‌نینو، ناشی شده است.

بنا بر «گزارش جهانی بحران‌های غذایی 2017» در میان  بدترین 10 بحران انسانی، درگیری‌های داخلی عامل اصلی 9 بحران به شمار می‌آیند که این امر نشان دهنده پیوند قوی میان صلح و امنیت غذایی است.

همچنین پیش‌بینی می‌شود در سال 2017، با توجه به اینکه چهار کشور سودان جنوبی، سومالی، یمن و  نیجریه (منطقه شمال‌شرقی) در خطر قحطی قرار دارند، تقاضا برای کمک‌های بشردوستانه و مقاوم‌سازی افزایش یابد.

بر اساس اطلاعیه رسانه‌ای نمایندگی فائو در ایران، 108میلیون نفری که بر اساس این گزارش در سال 2016 از ناامنی غذایی شدید رنج برده‌اند، افرادی را که دچار سوءتغذیه حاد – فراتر از وضعیت عادی و نیز کمبود گسترده حداقلِ غذا، حتی با وجود کمک‌های خارجی – شده‌اند را در بر می‌گیرد . این وضعیت شامل خانوارهایی می‌شود که تنها با مصرف بذر‌ها، دام‌ها و دارایی‌های کشاورزی ضروری برای تولید غذا در آینده، غذای خود را تأمین می‌کنند.

«گزارش جهانی بحران‌های غذایی 2017» تأکید می‌کند که بدون اقدام جدی و مداوم ممکن است افراد درگیر با ناامنی غذایی حاد دچار وضعیتی بدتر شده و به تدریج وارد گرسنگی شدید شوند. 

 

Last modified onWednesday, 05 April 2017 11:31
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time