UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

فروردین 96 - فائو: افت قیمت شکر و روغن نباتی عامل کاهش قیمت جهانی غذا در ماه مارس شد

فروردین 96 - فائو: افت قیمت شکر و روغن نباتی عامل کاهش قیمت جهانی غذا در ماه مارس شد

رصد قیمت‌های جهانی غذا توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نشان می‌دهد که بهای مواد غذایی به دلیل فراوانی عرضه و پیش‌بینی‌ها درباره برداشت‌ مناسب محصولات، در ماه مارس (11 اسفند 1395 الی 11 فروردین 1396) با روندی نزولی مواجه شد. 

به گزارش نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران، شاخص بهای مواد غذایی فائو در ماه مارس به رقم متوسط 171 واحد رسید که نسبت به ماه گذشته میلادی (فوریه) 2.8 درصد کاهش نشان می‌دهد. با این وجود رقم یاد شده هنوز هم 13.4 درصد بالاتر از سطح سال گذشته میلادی محاسبه شده است.

شاخص بهای مواد غذایی فائو که بر اساس شاخص وزن تجاری، بازارهای بینالمللی را رصد میکند به پنج گروه کالایی اصلی شامل حبوبات و غلات، روغنهای گیاهی، محصولات لبنی، گوشت و شکر تقسیم میشود.

فائو همچنین اولین پیش‌بینی خود درباره عرضه و تقاضای غلات در سال جاری میلادی را منتشر کرده و اعلام داشته است که با توجه  به رسیدن موجودی انبارهای غلات در جهان به سطحی تقریبا بی‌سابقه‌، شاهد «فصلی دیگر توأم با آرامش نسبی در بازار» خواهیم بود.

بر اساس گزارش فائو، شاخص بهای غلات فائو از ماه فوریه بدین سو در پی افت قیمت گندم و ذرت به میزان 1.8 درصد کاهش داشته و تقریبا به سطح ماه مارس سال 2016 رسیده است.

شاخص بهای روغن نباتی فائو در ماه یاد شده میلادی 6.2 درصد افت را نشان می‌دهد. در ماه مارس قیمت روغن پالم و روغن سویا به دنبال پیش‌بینی‌ها درباره افزایش تولید این محصولات پایین آمد و بهای روغن آفتابگردان و روغن کلزا نیز به دلیل عرضه بیش از انتظار، کاهش یافت.

بر اساس گزارش دفتر نمایندگی فائو در ایران، تقاضای ضعیف واردات و پیش‌بینی‌ها درباره ورود شکر برزیل به بازارهای بین المللی به دنبال میزان بالای برداشت و کاهش مصرف داخلی در این کشور برای تولید بیواتانول، منجر به کاهش 10.9 درصدی شاخص بهای شکر فائو شد و این شاخص به پایین‌ترین سطح خود از ماه می 2016 بدین سو رسید.

شاخص بهای لبنیات فائو نیز در پی عرضه مناسب شیر به میزان 2.3 درصد در ماه مارس افت کرد. این در حالی است که  شاخص مذکور هنوز هم  بسیار بالاتر از سطح سال قبل گزارش شده است. 

افزایش تقاضای آسیا برای واردات گوشت گاوی و سایر انواع گوشت منجر به افزایش 0.7 درصدی شاخص بهای گوشت فائو شد.

فائو در تازه‌ترین گزارش عرضه و تقاضای غلات پیش‌بینی کرده است که تولید جهانی غلات در سال 2017 بالغ بر 2 هزار و 597 میلیون تن باشد، که تنها 9 میلیون تن کمتر از بیشترین میزان تولید در سال 2016 است.

از سوی دیگر انتظار می‌رود تولید برنج در جهان یک درصد افزایش یافته و به 504 میلیون تن برسد. افزایش سطح زیر کشت در هند و اندونزی و همچنین تولید بالای این محصول در برزیل و چین، بیشتر از کاهش تولید در مناطقی مانند سریلانکا که دچار خشکسالی شده است، خواهد بود.

مصرف جهانی غلات در سال 2017 فقط 0.8 درصد رشد داشته و به 2 هزار و 597 میلیون تن خواهد رسید. کاهش سرعت رشد مصرف غلات نسبت به رقم 2.2 درصد سال قبل ناشی از آهنگ کندتر رشد استفاده از غلات برای تغذیه حیوانات و نیز تولید سوخت‌های زیستی به مانند اتانول است.

فائو با تطبیق پیش‌بینی‌ها درباره عرضه و تولید، حجم انبار غلات جهان در انتهای سال 18-2017 را 680 میلیون تن تخمین می‌زند. این رقم نسبت به فصل زراعی گذشته تنها 2 میلیون تن کاهش نشان داده و نسبت ذخایر-به-مصرف جهانی را در سطح قابل قبول 25.4 درصد قرار می‌دهد.

انتظار می‌رود ذخایر گندم با افزایش 2.5 درصدی به 246.6 میلیون تن برسد، در حالی که ذخایر ذرت احتمالا دچار افت 4 درصدی شده و با توجه به افت شدید تولید این محصول توسط چین و آمریکا به 207 میلیون تن کاهش یابد. پیش‌بینی می‌شود که حجم انبارهای برنج جهان نیز در رقم 170 میلیون تن ثابت بماند. 

 

Last modified onMonday, 10 April 2017 11:25
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time