UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

تیر 96 - فائو برای نجات معیشت 234 هزار نفر در سوریه وارد عمل شد

تیر 96 - فائو برای نجات معیشت  234 هزار نفر در سوریه وارد عمل شد

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و مجمع دامپزشکی سوریه با اجرای یک برنامه مشترک بهداشت حیوانات توانستند به میزان چشمیگیری امنیت غذایی و معیشت حدود 234 هزار سوری را بهبود بخشند.

به گزارش دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران، در این کمپین سه ماهه بیش از 1.3 میلیون رأس گوسفند و بز و نیز 65 هزار رأس گاو در برابر انگل‌ها و بیماری‌های انگلی واکسینه شدند.

شش سال جنگ داخلی، خدمات دامپزشکی سوریه را تضعیف کرده و کمبود واکسن نیز خطر بیماری در دام‌ها که زندگی افراد بسیاری در مناطق روستایی و نیز منبع غذایی و درآمد آوارگان جنگی به آن وابسته است، را افزایش داده است.

آدام یائو، نماینده موقت فائو در سوریه، گفت: « فائو از طریق برنامه هدفمند بهداشت حیوانات، سعی دارد شیوع بیماری در سوریه را مهار کرده و همچنین از سرایت این بیماری‌ها به دیگر کشورهای منطقه جلوگیری نمایند.»

وی در ادامه گفت: «از آنجایی که ظرفیت بخش خدمات دامپزشکی سوریه به دلیل بحران کنونی با چالش مواجه گشته، خطر انتقال سریع بیماری‌های حیوانی به آن سوی مرزها یکی از نگرانی‌های عمده فائو است. اگر فورا تمهیدات جدی اتخاذ نشود، تأثیر این خطرات بر تولیدات دامی و امنیت غذایی می‌تواند فاجعه‌بار باشد.»

پیش از بروز بحران، تولیدات دامی نقشی حیاتی در اقتصاد سوریه ایفا کرده و 40 درصد از مجموع تولیدات بخش کشاورزی کشور را تشکیل می‌داد. 20 درصد از روستاییان در این حوزه مشغول به کار بودند. حتی طی بحران کنونی نیز، بخش تولیدات دامی کمک شایانی به امنیت غذایی و تغذیه جمعیت روستایی کرده و یک ابزار معیشیتی مهم برای زنان قلمداد می‌شود.

یائو در بخش دیگری از سخنانش گفت: «زنان اکنون بیش از 60 درصد نیروی کار کشاورزی را تشکیل داده و ستون فقرات چرخه عرضه مواد غذایی هستند. بنابراین، این برنامه نه تنها به نجات حیوانات پرداخته بلکه به حفظ معیشت بسیاری از زنان روستایی نیز کمک می‌کند، زیرا دام اغلب تنها منبع درآمد آنها برای تغذیه خانواده‌هایشان است.»

در این برنامه علاوه بر درمان حیوانات، به دامپزشک‌ها نیز درباره فنون جدید کنترل شیوع انگل‌ها و بیماری‌های انگلی آموزش داده شد. خانوارهای وابسته به دام نیز درباره انواع مختلف فنون درمان و مراقبت آموزش‌هایی دریافت کردند.

برنامه مشترک فائو و مجمع دامپزشکی سوریه در 10 فرمانداری سوریه انجام شد: حومه دمشق، قنیطریه، درعا، طرطوس، لاذقیه، حمص، حماء، حلب، السویدا و الحسکه.

فائو از سال 2011 بیش از 10 میلیون رأس دام را در برابر انگل‌ها واکسینه کرده است. این سازمان و مجمع دامپزشکی سوریه با اجرای برنامه مشترک بهداشت حیوانات توانسته‌اند امنیت غذایی و معیشت در حدود 234 هزار سوری را به میزان چشمگیری بهبود بخشند.

 

 

Last modified onMonday, 17 July 2017 14:20
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time