UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

شهریور 96 - برنامه عمران ملل متحد: گزارش موفقیت های پروژه ازُن

عکس: گوگل عکس: گوگل

به دنبال شکل ­گیری و مشاهده حفره ی اوزن روی قطب جنوب توسط سنجشگرهای ماهواره­­ هواشناسی در اوایل دهه هفتاد میلادی کشورهای توسعه یافته جهان در سال 1985 در وین گردهم آمده تا سیاستگذاری لازم برای مبارزه با تخریب لایه اوزن را تهیه کنند. بعد از گزارش نگران کننده گروه علمی و تحقیقاتی در خصوص حفره اوزن روی جنوبگان در سال 1987 پروتکل مونترال توسط 46 کشور جهان پذیرفته شد.

دفتر حفاظت لایه اوزن در جمهوری اسلامی ایران پس از تأئید مجلس شورای اسلامی و به تصویب درآمدن کنوانسیون وین و پروتکل مونترال به منظور اجرای مصوبات پروتکل، با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه عمران سازمان ملل متحد از سال 1373 شروع به کار کرد.

این پروژه فعالیت های متعددی را در راستای پروتکل مونترال و کمک به ترمیم لایه اوزن انجام داده که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

- حذف حدود 1770 تن ماده مخرب لایه اوزن تحت همین پروژه با انتقال فن آوری سازگار با لایه اوزن به واحدهای تولیدکنندگان انواع اسفنج، تأمین کنندگان مواد شیمیایی اولیه، تولیدکنندگان یخچال، تولیدکنندگان سیستمهای تهویه مطبوع با همکاری آژانس­های اجرایی همکار در طرح ملی حفاظت از لایه اوزن.

- استقرار بانک فیزیکی هالون با همکاری سازمان مدیریت پسماند مشهد و سازمان توسعه صنعتی ملل متحد و تجهیز مرکز به دستگاه­های جمع آوری بازیافت هالون

- تهیه و  تدوین کتاب "راهکارهایی برای کاهش نشتی و انتشار گازهای HCFC در سیستمهای سرمایشی سوپرمارکتها"

- استقرار سیستم صدور مجوز واردات و صادرات مواد مخرب لایه اوزن و کالاهای مبتنی بر آن تحت بند 4 پروتکل و اصلاحیه مونترال از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک ایران.

-  استقرار سیستم تبادل اطلاعات واردات و صادرات مواد مخرب اوزن تحت عنوان iPIC در چهارچوب همکاری­های منطقه­ای و بین المللی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد.

- برگزاري بيش از 50 كارگاه آموزشي در سطح كشور براي تعميركاران يخچال، كولر خودرو، مهندسان كارخانه­ هاي خودرو سازي، كارشناسان گمرك و غیره. 

-  برگزاری دوره های آموزشی برای کودکان، تهیه بسته های دانش بنیان و تولید انیمیشن­های اجتماعی به منظور آگاهی افزایی در میان اقشار گوناگون مردم.

با توجه به دستاوردهای بالا، دفتر لایه ازون در جمهوری اسلامی ایران یکی از موفق ترین دفاتر در این زمینه شناخته می شود.

جمهوری اسلامی ايران در بخش پروژه­هاي تبدیل خطهای تولیدی با مواد سازگار لایه اوزن و توانمدسازی ذینفعان آنها يكی از كشورهاي پيشرو عضو پروتكل مونترال محسوب مي­شود و كليه مصوبات پروتكل را طبق جدول زمانبندي به مرحله اجرا درآورده به نحوي كه موفق به دريافت لوح تقدير گرديده است.

 

 

Last modified onSunday, 17 September 2017 17:34
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time