UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

آذر 96 - برگزاری کارگاه "آماده سازی فرودگاه ها برای بلایای طبیعی" در فرودگاه های ایران

کارگاه  ماده سازی فرودگاه ها برای بلایای طبیعی کارگاه ماده سازی فرودگاه ها برای بلایای طبیعی

برنامه عمران ملل متحد و گروه پستی دی اچ ال و با همکاری  شرکت فرودگاه­ها و ناوبری هوایی ایران کارگاه "آماده سازی فرودگاه ها برای بلایای طبیعی" را از تاریخ 4 الی 10 آذر ماه در فرودگاه بین المللی مهر آباد اجرا خواهند نمود.  این کارگاه در قالب همکاری گروه پست دی اچ ال و برنامه عمران ملل متحد با مقامات فرودگاهی و دولتی ایران و همچنین سایر دستگاه های ذیربط مرتبط با مدیریت یلایای طبیعی برگزار می گردد تا آمادگی فرودگاه های ایران را برای بلایای طبیعی آینده فراهم کنند.

فرودگاه ها برای تأمین نیازهای حیاتی و فوری جوامع آسیب دیده در مواقع اضطراری بسیار حائز اهمیت هستند. در سال 2009 برنامه آماده سازی فرودگاه ها برای بلایای طبیعی (Get Airports Ready for Disaster) که به اختصار گارد نامیده می­شود در قالب همکاری دی اچ ال و برنامه عمران ملل متحد و دولت­ها با هدف آماده سازی فرودگاه ها در مناطق آسیب پذیر به منظور افزایش ورود کالاها و ارتقای ظرفیت  امدادرسانی، پس از وقوع حادثه تشکیل شد. این برنامه همچنین سازمان های مختلف و کمک کننده را قادر می سازد تا فرآیندهای فرودگاهی را پس از یک فاجعه بهتر درک کنند و همین امر به آسان کردن تدابیر کمک رسانی و افزایش هماهنگی های کلی، کمک می کند.  تا به امروز، کارگاه های گارد در بیش از 40 فرودگاه در سراسر دنیا برگزار شده است.

در کارگاه "آماده سازی فرودگاه ها برای بلایای طبیعی" که به منظور تدوین برنامه آماده سازی فرودگاه بین المللی مهرآباد برگزار می شود بیش از 40 نفر از مقامات و کارشناسان مرتبط  فرودگاهی و مدیریت بحران در کارگاه پنج روزه آموزشی گارد در تهران شرکت خواهند کرد. این کارگاه توسط متخصصین گروه دی اچ ال و برنامه عمران ملل متحد و با همکاری شرکت فرودگاه­ها و ناوبری هوایی ایران برگزار خواهد شد. در طی این برنامه، شرکت کنندگان با نظارت مربیان پس از آشنایی با مبانی برنامه گارد ضمن ارزیابی سطح  فعلی آمادگی فرودگاه و انجام تمرینات آموزشی برنامه آمادگی فرودگاه مهرآباد برای امدادرسانی مناسب در زمان وقوع بحران را تدوین خواهند کرد..  و این برنامه عملیاتی به همراه توصیه های ویژه در اختیار مسوولین فرودگاه بین المللی مهرآباد برای مقابله با بلایای طبیعی آینده قرار می گیرد.

به عنوان بخشی از کارگاه فعلی گارد، کارشناسان هواپیمایی، گروه دی اچ ال و نمایندگان برنامه عمران ملل متحد، شرکت کنندگان را در زمینه مدیریت عملیاتی تدارکات در حین بلایای طبیعی آموزش خواهند داد و همچنین با مشارکت آنها برنامه­های مشخصی برای پاسخگویی به بلایا برای فرودگاه آماده می شود. این کارگاه همچنین به آگاهی افزایی در مورد کاهش خطر بلایا نیز خواهد پرداخت. با تجربه عملیاتی گسترده ای که گروه دی اچ ال در اختیار دارد می توان روی ظرفیت های بالاتری تمرکز کرد تا فرودگاه ها بتوانند حمایت های بین المللی که پس از وقوع حادثه دریافت می کنند را بهتر مدیریت کنند و اولویت های سرمایه گذاری در زیرساخت های ملی را شناسایی کنند که می تواند مقاومت در برابر زنجیره تامین اضطراری را در طول یک فاجعه بهبود بخشد.

لازم به ذکر است ایران در یکی از مناطق حادثه خیز جهان قرار گرفته است، به این معنی که این کشور در معرض خشکسالی، زمین لرزه، سیل و حوادث صنعتی است. آتش سوزی جنگل ها و طوفان های گرد و غبار به طور فزاینده ای بر این کشور تاثیر می گذارد. نگرانی اصلی ایران، همچنان وقوع زلزله است. جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت خاص خود در سیستم کوهی آلپ-هیمالیا، به شدت در معرض زلزله های متعدد و اغلب شدید است. نمونه آن زمین لرزه ایست که در 12 نوامبر 2017 در مناطق غربی کشور اتفاق افتاد. این زلزله 7.3 در مقیاس ریشتر گزارش شده است و در مرز ایران و عراق با جمعیتی حدود 1.8 میلیون نفر رخ داد. تخمین زده می شود در این زلزله بیش از 500  نفر کشته و حدود 7 هزار و 460 نفر بر اثر این اتفاق مجروح شده باشند. از سال 2012 تا کنون هیچ زلزله ای در ایران به این اندازه تلفات نداشته است. زلزله اخیر غرب ایران همچنین پر تلفات ترین زلزله جهان در سال 2017 است.

 

Last modified onSunday, 26 November 2017 10:23
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time