UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

آذر 96 - شبیه سازی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به مناسیت روز حقوق بشر

آذر 96 -  شبیه سازی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به مناسیت روز حقوق بشر

سازمان دفاع از قربانیان خشونت با همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و انجمن ملل متحد ایران جلسه شبیه سازی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را همزمان با روز حقوق بشر در تاریخ 19 آذر ماه 1396 برابر با 10 دسامبر 2017 در سالن کنفرانس سازمان دفاع از قربانیان خشونت با حضور حدود 40 نفر از فارغ ااتحصیلان و دانشجویان دوره های دکتری و کارشناسی ارشد رشته های حقوق بین الملل، روابط بین الملل، حقوق بشر، علوم سیاسی و جامعه شناسی سیاسی برگزار  کردند.

شرکت کنندگان در جلسه ای که در 30 آذر برگزار شده بود با نکاتی اساسی درباره شورای حقوق بشر و کارکرد آن و گزارشگران ویژه موضوعی همچنین شیوه بیانیه نویسی از سوی دولت ها و سازمان های غیردولتی و ارائه آن آشنا شده بودند. 

در جلسه شبیه سازی، در دو بخش مجزا، دو گزارشگر ویژه اقدامات قهر آمیز یکجانبه و موضوعات مربوط به اقلیت ها گزارش های خود را ارائه کردند، سپس نمایندگان دولت های کوبا، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری خلق چین، فدراسیون روسیه، عربستان سعودی و ایالات متحده امریکا، همچنین نمایندگان یونسکو و اتحادیه اروپا و سازمان هایی غیردولتی مانند عفو بین الملل و سازمان دفاع از قربانیان خشونت، بیانیه های خود را قرائت نمودند. در پی آن شرکت کنندگان به بحث در مورد این دو موضوع پرداختند و از حق پاسخ گویی استفاده کردند.

جلسه به ریاست جناب آقای دکتر محمود رضا گلشن پژوه ، مدیر عامل محترم سازمان دفاع از قربانیان خشونت برگزار شد که در جلسات بسیاری از شورای حقوق بشر به عنوان نماینده این سازمان در ژنو حضور فعال داشته اند.

در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر گلشن پژوه ضمن خوش آمد گویی به بیان نکاتی کلیدی پرداختند و پس از آن خانم نازنین قائم مقامی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد ضمن قدردانی از سازمان دفاع از قربانیان خشونت و ذکر مطلب کوتاهی در مورد روز حقوق بشر و آغاز هفتاد سالگی اعلامیه جهانی حقوق بشر، به قرائت پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت این روز پرداخت. در ادامه پیام ویدئویی آقای زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به مناسبت روز حقوق بشر و دو ویدئو درباره اعلامیه جهانی حقوق بشر به نمایش در آمد.  

شرکت کنندگان در برنامه  شبیه سازی از جلسه یک روزه اظهار رضایت نمودند. خانم فرزانه مستوفی یکی از مسئولان و دست اندرکاران سازمان دفاع از قربانیان خشونت که دانشجوی دکتری روابط بین المل دانشگاه آزاد اسلامی است اظهار داشت از شرکت در این جلسه تجربیات خوبی آموخته و بیشتر متوجه چگونگی حضور جامعه مدنی در جلسات شورا شده است.   

در خاتمه جلسه جناب آقای دکتر سید کاظم سجاد‌پور، رییس مرکز آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه پس از ایراد سخنانی به قدردانی از برگزارکنندگان شبیه سازی پرداخته، این جلسات را مفید و آموزنده ارزیابی کردند و گواهی نامه های حضور شرکت کنندگان را به آنان ارائه نمودند.

Last modified onSunday, 17 December 2017 15:01
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time