UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

فروردین 97 - تاکید یونسکو بر ظرفیت ورزشی ایران برای صلح و توسعه

مراسم پنجمین سالروز بین المللی ورزش برای صلح و توسعه توسط یونسکو و دانشگاه تهران مراسم پنجمین سالروز بین المللی ورزش برای صلح و توسعه توسط یونسکو و دانشگاه تهران

تهران، 3  اردیبهشت 1397: یونسکو و دانشگاه تهران امروز طی مراسمی به مناسبت پنجمین سالروز بین المللی ورزش برای صلح و توسعه بر اهمیت سرمایه گذاری در فعالیت های فیزیکی برای حال و آینده کشور تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، در این مراسم که به میزبانی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران برگزار شد، الکساندر شیشلیک، مدیر بخش جوانان و ورزش سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) تصریح کرد که موفقیت های ایران در رشته های مختلف ورزشی و تربیت بدنی به ویژه در خصوص ورزش معلولین بسیار چشمگیر است.

وی اظهار داشت ایران می تواند تجارب و دستاورد خود را با سایر کشورهای جهان به اشتراک بگذارد.

 مدیر بخش جوانان و ورزش یونسکو تصریح کرد که ایران از تاریخ غنی ورزشی برخودار است که نه تنها در رقابت های بین المللی نمود پیدا کرده است بلکه در میراث ارزشمند ورزشهای باستانی نیز به وضوح قابل مشاهده است.

در این مراسم خانم استر کیش لاروش، مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران نیز به عنوان یکی از سخنرانان اصلی مراسم اظهار داشت، ورزش ابزاری قدرتمند برای تقویت انسجام اجتماعی و شبکه های آن است که می تواند در ارتقا آرمان های همچون برادری، اتحاد، پرهیز از خشونت و تحقق عدالت تاثیرگذار باشد.

وی افزود، ورزش نقش مهمی را ترویج انسجام اجتماعی و توسعه اقتصادی در بستر های مختلف فرهنگ و سیاسی ایفا می کند.

در حال حاضر یونسکو به عنوان کارگزاری سازمان ملل متحد نقش راهبردی را در هدایت فعالیت های مرتبط با تربیت بدنی و ورزش در سطح جهان بر عهده دارد. این سازمان همچنین ارائه کننده تجارب و طراحی مدل برنامه های اجرایی در حوزه ورزش نیز محسوب شده و به عنوان دبیرخانه دائمی کمیته بین الدولی تربیت بدنی و ورزش موسوم به (CIGEPS) نیز ایفای نقش می کند. 

یونسکو از سال 1952 فعالانه در زمینه ارتقای قدرت و پتانسیل بی نظیر ورزش در فراهم ساختن بستر های رسمی وغیر رسمی برای بسط و گسترش تربیت بدنی اقدام می کند و  تامین کننده خدمات همیاری و مشاوره به دولت ها ، سازمان های مردم نهاد و متخصصین و سایر دست اندرکارن فعال در مواجه با چالش های مرتبط با تربیت بدنی و ورزش به شمار می آید.

شایان ذکر است در سال 2013، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز ششم آوریل (17 فروردین) را به عنوان روز بین المللی ورزش برای صلح و توسعه نام گذاری کرد تا از این طریق بر اهمیت ورزش و تربیت بدنی بر آموزش، توسعه انسانی، سبک زندگی سالم در جهانی صلح آمیز تاکید شود. 

Last modified onTuesday, 24 April 2018 08:36
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time