UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

تیر 97 - پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی مبارزه با سوءمصرف و قاچاق غیرقانونی مواد مخدر

عکس : دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد عکس : دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد

چالش­های مواد مخدر از پیچیده­ترین معضلاتی هستند که با آن­ها رو­به­رو هستیم چرا که تأثیر­های گسترده­ای بر سلامت، رفاه، خانواده­ها، جوامع، امنیت و توسعه پایدار می­گذارند.

همان­طور که به اتفاق آرا در سند برآیند اجلاس ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2016 تأکید شد، پرداختن به آن­ها نیازمند توجهی جامع از بسیاری جوانب است.

ما برای توقف شبکه­های جرم سازمان یافته و قاچاقچیان مواد مخدر به همکاری­های بین­المللی و پاسخ­های مؤثر اجرای قانون، با رعایت کامل حقوق بشر و طبق استانداردهای جهانی، نیاز داریم.

در عین حال، می­بایست رویکردهای علمی به پیشگیری، درمان و حمایت داشته باشیم.

سند برآیند اجلاس ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر گام­های ملموس و مشخص برای اقدامی متوازن که ریشه در اصل مسئولیت مشترک دارد، تأکید می­کند. این سند همچنین به نحوی قابل انعطاف است که کشورها می­توانند سیاست­های ملی مواد مخدر خود را طبق نیازها و اولویت­های خود پیاده کنند – همان طور که من در زمانی که نخست وزیر پرتغال بودم انجام دادم.

در راستای سه کنوانسیون بین­المللی مواد مخدر، پاسخ­های غیرجنائی را در صورت در اختیار داشتن مواد مخدر برای مصارف شخصی معرفی کردم و در عین حال منابع را برای پیشگیری، درمان و بازگشت به اجتماع، و مبارزه با جرائم مرتبط با قاچاق مواد مخدر را تقویت نمودم.

راه­حل­های ساده­ای در این راه وجود ندارد. اما بر اساس تجربه خود راسخانه اعتقاد دارم که ما می­توانیم مسیر بهتری را برای مبارزه با مشکل جهانی مواد مخدر در پیش بگیریم.

بر اساس چارچوب­های بین­المللی توافق شده و با استفاده از توافق اتخاذ شده در اجلاس ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان راهنمایمان، از کشورها می­خواهم خدمات پیشگیری، درمان، بازتوانی و بازگشت به جامعه را ارتقا بخشند؛ از دسترسی به داروهای تحت کنترل اطمینان حاصل کنند و در عین حال از انحراف و سوءمصرف جلوگیری کنند؛ جایگزین­ها برای کشت غیرقانونی مواد مخدر را ارتقا بخشند؛ و قاچاق و جرم سازمان­یافته را متوقف کنند – همه این­ها نیازمند مساعدت عالی و گسترده و تلاش برای دستیابی به آرمان­های توسعه پایدار است.

دست در دست هم می­توانیم اطمینان حاصل کنیم که همه افراد در سلامت، وقار و صلح همراه با امنیت و سعادت زندگی می­کنند.

Last modified onThursday, 28 June 2018 14:20
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time