UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

تیر 97 - جمهوری اسلامی ایران رویدادی را به مناسبت روز جهانی مبارزه با سوءمصرف و قاچاق مواد مخدر برگزار کرد

برنامه موسیقی که توسط مصرف کنندگان بهبودیافته سازمان مردم نهاد "کنگره 60" اجرا شد برنامه موسیقی که توسط مصرف کنندگان بهبودیافته سازمان مردم نهاد "کنگره 60" اجرا شد

تهران، 12 تیر 1397 (3 جولای 2018) – جمهوری اسلامی ایران روز جهانی مبارزه با سوءمصرف و قاچاق مواد مخدر را جشن گرفت. این رویداد با شرکت کارشناسان ارشد کشوری از وزارت کشور، مجلس شورای اسلامی، پلیس مبارزه با مواد مخدر و ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد. نمایندگانی از سفارت های کشورهای گروه دوبلین کوچک و همچنین کارشناس هائی از دفاتر سازمان ملل متحد در تهران، سازمان های مردم نهاد، سینما، رسانه، و اعضای خانواده پرسنل نیروی انتظامی که در راه مبارزه با قاچاق مواد مخدر جان خود را از دست دادند نیز در میان حضار بودند. پیام های دبیر کل سازمان ملل متحد و مدیر اجرائی دفتر مقابله با مواد مخدر به مناسبت روز جهانی مبارزه با مسوءمصرف و قاچاق مواد مخدر توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در تهران خوانده شد.

دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، در سخنرانی خود نگرانی ایران در خصوص افزایش غیر منتظره تولید تریاک در افغانستان در سال 2017، که طبق گزارش جهانی مواد مخدر دفتر مقابله با مواد مخدر به 9000 تن رسیده است، را ابراز کرد.  وزیر کشور نسبت به تهدید فزاینده تولید مواد روانگردان در منطقه هشدار داد و نگرانی ایران را نسبت به افزایش فعالیت های تروریستی مواد مخدر، به ویژه در استان های هم مرز با افغاستان ابراز کرد. وی گفت: "عواید حاصل از مواد مخدری که در افغانستان تولید می شود و به اروپا قاچاق می شود بیش از 50 میلیارد دلار است." وزیر کشور همچنین از استانداردهای دوگانه علیه ایران پیرامون اقدامات ضد پولشوئی و تأمین مالی تروریسم انتقاد کرد، در حالی که سایر منابع پولشوئی حاصل از مواد مخدر مورد توجه غرب قرار نمی گیرد. وزیر کشور اظهار کرد که ایران به همکاری خود با جامعه بین الملل در مبارزه با مواد مخدر و قاچاق مواد مخدر ادامه می دهد، هر چند تحریم های علیه ایران و عدم ارائه ابزار لازم برای مبارزه با شبکه های سازمان یافته قاچاق مواد مخدر تأثیر منفی بر ظرفیت های نیروی انتظامی داشته است. وزیر کشور همچنین تأکید کرد چنانچه ایران محدودیت ها را در کنترل مرزها بردارد، هر سال مواد مخدر و پناه جویان بیشتری روانه اروپا خواهند شد.

در این رویداد همچنین برنامه موسیقی زنده توسط گروهی از مصرف کنندگان بهبودیافته از طرف سازمان مردم نهاد "کنگره 60" اجرا شد. حضار شاهد بخشی از مراسم امحای مواد مخدر در استان اصفهان به صورت زنده از طریق اینترنت بودند. در اختتامیه مراسم، خانواده های افسران پلیس، که در مبارزه با شبکه های قاچاقچیان مواد مخدر جان خود را از دست دادند، لوح تقدیر دریافت کردند.

Last modified onSunday, 08 July 2018 14:46
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time