UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

آبان 97 - برگزاری نشست تخصصی در تهران برای ایجاد تاب آوری در برابر طوفان گرد وغبار

آبان 97 - برگزاری نشست تخصصی در تهران برای ایجاد تاب آوری در برابر طوفان گرد وغبار

نشست تخصصي - مشورتی در زمينه همكاری های منطقه ای برای ايجاد تاب آوری در برابر حوادث تدريجی شامل طوفان گرد و غبار و مديريت اطلاعات برای مقابله با حوادث فرامرزی در آسيا و اقيانوسيه

با حضور متخصصین و مسؤولین ذیربط ازکشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه در هتل اسپیناس در  14 و 15 آبان ماه جاری برگزار خواهد شد.

منطقۀ آسیا و اقیانوسیه، حادثه‌خیز‌ترین منطقۀ جهان است. وقوع سیل‌ها، گردبادها، زمین‌لرزه‌ها و طوفان‌های شن، گرد و غبار منجر به نابودی غم‌انگیز حیات انسان ها می‌گردد، نسل‌های مختلف را در فقر گرفتار می‌کند و هزینه‌های اقتصادی را افزایش می‌دهد. علاوه‌براین، آثار تغییرات آب و هوایی، این فجایع فزاینده را تشدید می‌کند و مرزنمی شناسد.

در این نشست، متخصصین و مسؤولین ذیربط ازکشورهای منطقه آسیا و اقانوسیه و نیز از داخل کشور، مدل های تهیه شده توسط "مرکز آسیا و اقیانوسیۀ برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا" (اپدیم) برای ایجاد پایگاه منطقه ای داده های حوادث و بلایا، سیستم هشدار برای حوادث تدریجی از جمله گردوغبار و نیز ایجاد شبکه همکاری های منطقه ای را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد. نتایج و خروجی های این نشست برای تصویت نهایی و اجرایی شدن  به اجلاس شورای حکام اپدیم در آذرماه  سال جاری تقدیم خواهد شد

در ماه مه  سال 2015، کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) قطعنامه 11/71 را جهت ایجاد مرکز آسیا و اقیانوسیۀ برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (APDIM) در جمهوری اسلامی ایران را به عنوان مؤسسۀ منطقه‌ای این کمیسیون به تصویب رساند. هدف اصلی این مرکز، ایجاد قابلیت تاب آوری در برابر حوادث و بلایا  در منطقه آسیا - اقیانوس آرام از طریق ارتقاء مدیریت اطلاعات است.

در 30 ژانویه 2018، کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه ملل متحد و دولت جمهوری اسلامی ایران توافق نامۀ ایجاد مرکز جدید"آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا" را در تهران امضا کردند. این مرکز همکاری منطقه‌ای خود را در کاهش خطر بلایا تقویت خواهد نمود و سیاست‌های مؤثر را برای توسعه فراگیر، پایدار و انعطاف‌پذیر، در منطقه ترویج می‌نماید. برنامه مرکز آسیا و اقیانوسیۀ  برای توسعۀ مدیریت اطلاعات بلایا  خدمات خود را  در سه محور ارایه می نماید:

  • این برنامه به عنوان پایگاه دانش و اطلاعاتِ تمام داده‌های مرتبط با بلایا در منطقه به‌ کار خواهد رفت. "مرکز آسیا و اقیانوسیۀ توسعۀ مدیریت اطلاعات بلایا" همراه با شرکای خود، یک پایگاه ابرداده ایجاد خواهد نمود تا خدمات خود را به عنوان پایگاه اطلاعات منطقه‌ای خطرات چندگانه ارائه کند.

2- مرکز آسیا و اقیانوسیۀ برای توسعۀ مدیریت اطلاعات بلایا، براساس تجارب سایر مؤسسات منطقه‌ایِ کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه،  از طریق نشر آموزش و اشتراک دانش به توسعۀ ظرفیت های کشورهای منطقه کمک خواهد نمود.

3- مرکز آسیا و اقیانوسیۀ  برای توسعۀ مدیریت اطلاعات بلایا، دربارۀ حوادث و بلایای فرامرزی در منطقه خدمات اطلاعاتی  ارائه خواهد نمود. در حالی که داده‌ها و تصاویر رایگانِ خطرات بلایا به طور گسترده در دسترس هستند، چارچوب سازی اطلاعات با استفاده از داده‌های زمین مرجع و ارتباط آن‌ها با پارامترهای اجتماعی و اقتصادیِ مرتبط مهم‌ترین چالش است.

در راستای دستیابی به اهداف فوق , اپدیم و دولت جمهوری اسلامی ایران نشست تخصصي - مشورتي در زمينه همكاري هاي منطقه اي براي ايجاد تاب آوری در برابر حوادث تدريجي شامل طوفان گرد و غبار و مديريت اطلاعات برای مقابله با حوادث فرامرزی در آسيا و اقيانوسيه  را در روزهای 14 و 15 آبان  1397 در هتل اسپیناس واقع در بلوار کشاورز برگزار می کنند.

Last modified onSunday, 04 November 2018 15:03
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time