UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

آبان 97 - کاهش شدید در کشت خشخاش و قیمت تریاک خشک در افغانستان بر اساس جدیدترین تحقیق دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد

آبان 97 - کاهش شدید در کشت خشخاش و قیمت تریاک خشک در افغانستان بر اساس جدیدترین تحقیق دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد

مساحت زیر کشت خشخاش در افغانستان علی رغم کاهش 20 درصد در مقایسه با سال 2017، همچنان بالاست. تولید تریاک هم در سال 2018 نسبت به سال گذشته 29 درصد کاهش داشته است. این در حالی است که بر اساس گزارش 2018 تریاک افغانستان که امروز معرفی شد، قیمت های سر مزرعه از هر زمان کمتر شده است.

با این وجود، کاهش ها، به ویژه در مناطق غربی و شمالی، به دلیل خشکسالی شدید در افغانستان بوده است. مدیر اجرائی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، یوری فدوتوف، گفت: "علی رغم کاهش ها، کل مساحت زیر کشت خشخاش در جایگاه دوم بالاترین میزان ثبت شده قرار دارد که چالشی برای امنیت منطقه و فراتر به شمار می رود. این مهم تهدیدی برای سلامت در تمام کشورهائی که این مواد به آنها قاچاق می شوند و همچنین خود افغانستان محسوب می شوند. جامعه بین الملل می بایست برای حمایت از افغانستان در اتخاذ پاسخ های متوازن، سلامت و حقوق مدار به عرضه و تقاضای مواد مخدر تلاش بیشتری کند."

بر اساس یافته های ارائه شده توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد و وزارت کنترل مواد مخدر افغانستان در کابل، سطح زیر کشت خشخاش در سال 2018، در مقایسه با 328،000 هکتار سال گذشته، 263،000 هکتار بوده است.

محصول تریاک هم با حدود 11 درصد کاهش، به حدود 4/24 کیلو گرم در هر هکتار رسید که می تواند به دلیل خشکسالی باشد.

کاهش شدید در قیمت های سر مزرعه تریاک خشک، که در سال 2018 برای دومین سال متوالی به میانگین 94 دلار برای هر کیلوگرم رسید و این میزان از سال 2004 کمترین میزان بوده است، ممکن است باعث کشت کمتر خشخاش شده باشد.

تولید تریاک در سال 2018 در مقایسه با 9،000 تن در سال 2017، به حدود 6،400 تن، رسیده است. تولید تریاک نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است اما همچنان میزان تولید بالاست و میلیاردها دلار صرف تبدیل تریاک به هروئین و قاچاق آن به بازارهای اصلی مصرف، به خصوص اروپا و آسیا، می شود.

ریشه کنی خشخاش هم در سال 2018 در مقایسه با سال گذشته که 750 هکتار در 14 استان صورت گرفت، به میزان46 درصد کاهش داشته است و به 406 هکتار در چهار استان افغانستان رسیده است. در خلال کمپین ریشه کنی سال 2018، پنج نفر جان خود را از دست دادند و دو نفر هم صدمه دیدند.

علی رغم  کاهش سطح زیر کشت خشخاش، توضیحی برای میزان همچنان بالای کشت خشخاش وجود ندارد. بر اساس این گزارش، چالش های مربوط به حاکمیت قانون، همچون بی ثباتی سیاسی، فقدان کنترل دولت و امنیت، و همچنین فساد، از جمله مشوق های اصلی برای کشت غیر قانونی خشخاش بوده اند.

انگیزه های اقتصادی – اجتماعی هم بر تصمیم کشاورزان تآثیر می گذارد. فرصت های کم کاری، فقدان آموزش با کیفیت و دسترسی محدود به بازارها و خدمات مالی به روی آوردن کشاورزان به کشت خشخاش کمک می کنند.

بنا بر این تحقیق، خشخاش بخش مهمی از اقتصاد افغانستان شده است و معیشت بسیاری از مردم افغانستان که اقدام به کشت آن می کنند، بر سر مزارع خشخاش کار می کنند و یا در تجارت غیر قانونی مواد مخدر سهمی دارند، را تأمین می کند. تریاک همچنین دستمزد روزانه بسیاری از کارگران مهاجری که توسط کشاورزان افغان به کار گرفته می شوند را نیز فراهم می کند.

میزان چشمگیر کشت خشخاش و قاچاق مواد افیونی بدون شک به بی ثباتی و آشوب بیشتر دامن می زند و تأمین مالی گروه های تروریست در افغانستان را افزایش می دهد. به عنوان یکی دیگر از عواقب آن، هروئین با کیفیت بالا و قیمت پایین به بازارهای مصرف کننده در سر تا سر جهان می رسد که در نتیجه مصرف و آسیب های ناشی از آن افزایش می یابد.

این تحقیق بر اطلاعات بیشتر پیرامون تغییرات در طول مسیرهای قاچاق مواد افیونی در کشورهای ترانزیت و مقصد به منظور تعیین عواقب تولید بالای تریاک و اتخاذ تدابیر مناسب برای افغانستان و جامعه بین المللی تأکید می کند.

Last modified onThursday, 29 November 2018 10:06
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time