UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

بهمن 97 - رهایی 420 میلیون نفر از فقر در صورت گذراندن آموزش متوسطه برای تمامی دختران و پسران – گوترش

تحصیلات برای کودکان مانند نردبانی است که به کمک آن میتوانند از فقر به آینده ای روشن دست یابند. عکس: یونیسف ایران تحصیلات برای کودکان مانند نردبانی است که به کمک آن میتوانند از فقر به آینده ای روشن دست یابند. عکس: یونیسف ایران

متن کامل پیام آنتونیو گوترش به به مناسبت نخستین روز بین المللی آموزش:

امروز نخستین روز بین المللی آموزش را گرامی می داریم.

آموزش زندگی ها را متحول می کند. همان گونه که ملاله یوسف زای، پیام آور صلح سازمان ملل متحد گفت: "یک کودک، یک معلم، یک کتاب و یک خودکار می تواند جهان را تغییر دهد". نلسون ماندلا به درستی آموزش را "قوی ترین سلاحی خواند که می توان برای تغییر جهان از آن استفاده کرد."

مدت ها پیش از آنکه در سازمان ملل متحد خدمت کنم یا در کشور خود اداره ی امور عمومی را بر عهده داشته باشم،  معلم بودم. در زاغه های لیسبون، مشاهده کردم آموزش نیروی محرکه­ای برای نابودی فقر و نیرویی برای صلح است.

امروز، آموزش در  آرمان های توسعه ی پایدار مرکزیت دارد.

ما به آموزش نیاز داریم تا نابرابری ها را کاهش و سلامت را بهبود بخشیم.

ما به آموزش نیاز داریم تا به برابری جنسیتی دست یابیم و به ازدواج کودکان پایان دهیم.

ما به آموزش نیاز داریم تا از منابع سیاره ی خویش محافظت کنیم.

ما به آموزش نیاز داریم تا با سخنان حاوی نفرت پراکنی، بیگانه ستیزی و نابردباری مبارزه کنیم و شهروندی جهانی را پرورش دهیم.

همچنان دست کم 262 میلیون کودک، بزرگسال و جوان، که بسیاری از آنان دختر هستند، به مدرسه نمی روند. میلیون‌ها نفر دیگر نیز که وارد مدرسه می‌شوند، بر موارد ابتدایی خوب تسلط نمی یابند.

این نقض حق انسانیِ آنان بر آموزش است. جهان نمی‌تواند از عهده نسلی از کودکان و جوانان برآید که فاقد مهارت‌هایی هستند که برای رقابت در عرصه اقتصادی قرن بیست و یکم لازم است و نیز ما نمی‌توانیم نیمی از بشریت را نادیده بگیریم.

ما باید برای پیشبرد آرمان چهارم توسعه پایدار بسیار بیش‌تر بکوشیم، تا از آموزش باکیفیت، منصفانه و فراگیر اطمینان حاصل کرده و فرصت‌های آموزشی را در تمام طول عمر برای همگان ارتقاء دهیم.

آموزش همچنین می‌تواند چرخه‌های فقر میان‌نسلی را از میان بردارد و معکوس کند. مطالعات نشان می‌دهند که اگر تمامی دختران و پسران آموزش متوسطه را بگذرانند، 420 میلیون نفر می‌توانند از فقر رهایی یابند.

اجازه دهید آموزش را به عنوان مصلحت عمومی اولویت‌بندی کنیم؛ با همکاری، مشارکت و سرمایه‌گذاری از آن پشتیبانی نماییم و بدانیم  نادیده انگاشته نشدن با آموزش آغاز می‌شود. 

 

Last modified onThursday, 24 January 2019 15:23
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time