UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

بهمن 97 - توضیحاتی به جامعه بین المللی درباره اصلاح نظام توسعه ای سازمان ملل متحد

بهمن 97 - توضیحاتی به جامعه بین المللی درباره اصلاح  نظام توسعه ای سازمان ملل متحد

تهران 10بهمن 1397 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)—خانم اوگوچی دنیلز، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران و روسای کارگزاری ها، صندوق ها و برنامه های ملل متحد در ایران، به اعضای جامعه دیپلماتیک درباره تعیین مجدد جایگاه نظام توسعه ای سازمان ملل متحد در سطح جهان و در بستر ایران توضیحاتی ارائه کردند. مراسم با میزبانی مشترک موسسه فرهنگی سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) در 10 بهمن ماه 1397 در موسسه فرهنگی اکو برگزار شد.

اصلاح نظام توسعه ای سازمان ملل متحد با هدف چالاک‌تر، موثرتر، انعطاف پذیرتر و کارآمدتر نمودن سازمان در حمایت از دولت های عضو در دستیابی به آرمان های توسعه پایدار انجام می گیرد. هدف اصلاح این است که سازمان ملل متحد با قصد نزدیک تر کردن تصمیم سازی به نقطه انتقال، یقین حاصل کند کسی نادیده انگاشته نشود.

اصلاحات در قطعنامه مجمع عمومی A/RES/72/279  اجرایی شده است.

31Jan2019 UNReform2

خانم دنیلز به گرمی به حضار خوش آمد گفت و از قول دبیر کل سازمان ملل متحد، آقای آنتونیو گوترش نقل کرد: "هدف مشترک ما آنست که در قرن بیست و یکم نظام توسعه ای بسازیم که بیشتر بر افراد متمرکز شود تا مراحل اجرایی، بر نتایج آن برای فقرا و محرومان تمرکز بیشتری یابد تا دیوانسالاری و بیشتر بر حمایت همه جانبه از دستور کار 2030 تمرکز داشته باشد تا کسب و کار معمول.

ایشان در ادامه یادآور شد که این اصلاح با هدف تعیین مجددِ جایگاهِ نظام توسعه ملل متحد با هویت جمعیِ قدرتمندتر و شناخته شده تر به مثابه شریکی قابل اعتماد، منسجم، پاسخگو و موثر انجام می گیرد تا کشورهای عضو از جمله ایران بتوانند به آن تکیه کنند.

این اصلاحات باید منجر به حصول نظام توسعه ای ملل متحدی شود که از پاسخگویی داخلی و خارجیِ واضحتری برای کمک رسانی به نیازها و اولویت های ملی برخوردار بوده و ظرفیت های مدیریتی، مجموعه مهارت ها و منابعِ بهتری داشته باشد.

خانم دنیلز افزود: "تا پیش از اول ژانویه، اصلاحات نظام توسعه ای ملل متحد آغاز گردیده است که شامل نظامی مستقل و تجدید قوا شده برای هماهنگ کننده مقیم و نسل جدیدی از تیم های کشوریِ سازمان ملل متحد است.

31Jan2019 UNReform3

خانم دنیلز همچنان عنوان نمود که تا اول ژانویه 2019، دبیر کل سازمان ملل متحد وظایف ایشان را به عنوان عالی رتبه ترین نماینده سازمان ملل متحد در ایران، به وی محول نموده است. هماهنگ کننده مقیم به طور مستقیم به دبیر کل گزارش می دهد. ایشان یکی از 129 هماهنگ کننده مقیم در جهان است که به منظور ارائه پاسخ هایی جامع به نیازهای ملی و حصول اطمینان از پاسخگویی یکپارچه سازمان برحسب مورد، به هدایت تیم های کشوری ملل متحد می پردازد. 

در این زمینه، شایان ذکر است دفتر هماهنگ کننده مقیم از برنامه توسعه ملل متحد تفکیک گردیده است؛ بنابراین، هماهنگ کننده مقیم در هیچ نقطه ای از جهان، دیگر به عنوان نماینده مقیمِ برنامه توسعه ملل متحد انجام وظیفه نمی کند.

هماهنگ‌کننده‌ مقیم همچنین تشریح نمود که نمایه‌های نسل جدید تیم‌های کشوری سازمان ملل متحد، بهتر درخور ارائه نتایج‌اند؛ از جمله شامل یک چارچوب همکاری توسعه‌ای سازمان ملل متحد که ابزار راهبردی اصلی برای پاسخ به اولویت‌ها و نیازهای ملی است.

هماهنگ‌کننده مقیم درباره استفاده منسجم و بهتر هماهنگ‌شده از منابع منطقه‌ای و جهانی برای رفع بهتر نیازهای کشورها سخن گفت. او به تغییر در اهدای کمک‌های مالی به سوی منابع قابل پیش‌بینی و منعطف‌تر و شفاف‌سازی و پاسخگویی نسبت به دولت‌های عضو اشاره کرد.

نماینده‌ مقیم موقت برنامه توسعه ملل متحد، خانم رازینا بیلگرامی، در خصوص اصلاح از دورنمای این کارگزاری توسعه، توضیحاتی ارائه نمود. نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، آقای ایوو فریسن، در خصوص اثر اصلاح بر بخش بشردوستانه سخن گفت و مخاطبان را نسبت به پیمان جهانی پناهجویان آگاه نمود و دکتر کریستف هاملمان، نماینده سازمان جهانی بهداشت، درباره ابتکارهای اصلاحی مهم در بخش بهداشت از سوی دولت‌های عضو سخن گفت و به اصلاح از نقطه نظر این کارگزاری تخصصی اشاره کرد. سرپرست یونسکو، خانم مریم سلطان‌زاده، نکات کلیدی مربوط به اصلاح یونسکو را برای مخاطبان مورد تاکید قرار داد که با یک جلسه پرسش و پاسخ نیز همراه گردید.

31Jan2019 UNReform4

خانم دنیلز مراتب تقدیر خود را از پشتیبانی صورت‌گرفته از سازمان ملل متحد از جانب جامعه بین‌المللی ابراز نمود و بر اهمیت همکاری‌های راهبردی با هیئت‌های دیپلماتیک و نیز دولت ایران، جامعه مدنی و رسانه‌ها صحه گذاشت. او تاکید کرد قدرت سازمان ملل متحد در دولت‌های عضو آن و در چندجانبه‌گرایی است.

داده‌های اطلاعاتی سازمان ملل متحد در میان شرکت‌کنندگان توزیع گردید. مهمانان همچنین از نمایشگاه اسناد و تصاویر همکاری ایران و سازمان ملل متحد بازدید کردند که به طور مشترک با همکاری وزارت امور خارجه و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) تهیه شده بود.

Last modified onThursday, 07 February 2019 11:12
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time