UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

فروردین 98 - میزگرد درباره بیست و پنجمین سالگرد نسل زدایی قوم توتسی در روندا

عکس گروهی شرکت کنندگان در میزگرد بحث و گفتگو درباره بیست و پنجمین سالگرد نسل زدایی قوم توتسی در روندا عکس گروهی شرکت کنندگان در میزگرد بحث و گفتگو درباره بیست و پنجمین سالگرد نسل زدایی قوم توتسی در روندا

تهران – انجمن ایرانی مطالعات بین الملل با مشارکت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران میزگرد بحث و گفتگو درباره بیست و پنجمین سالگرد نسل زدایی قوم توتسی در روندا را باحضور 18 تن از اساتید دانشگاه و دانشجویان در سالن کنفرانس ساختمان سازمان ملل متحد در 21 فروردین 1398 برگزار نمود.

این همایش با قرائت پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد نسل زدایی قوم توتسی در روندا آغاز گردید که به وسیله آقای محمد رجایی مقدم، معاون مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران ارائه شد.

در پی آن آقای دکتر مجید رضا مومنی، عضو هئیت مدیره انجمن ایرانی مطالعات بین الملل و استاد دانشگاه علامه طباطبایی بیاناتی در مورد تاریخچه نسل زدایی توتسی ها به وسیله هوتوها در رواندا در 25 سال قبل برای حاضران ایراد نمود.

20190415 Rwanda1خانم دکتر آناهیتا معتضد راد

در ادامه خانم دکتر آناهیتا معتضد راد، نایب رییس هئیت مدیره انجمن ایرانی مطالعات بین الملل و استاد دانشگاه خرم آباد به عنوان  سخنران اصلی این میزگرد، درباره عواقب بعدی نسل زدایی روندا و مسئله "توسعه به عنوان عامل بازدارنده" و مفاهیم بنیادین آن یعنی  " توسعه انسانی" و " امنیت انسانی" برای حاضران توضیحاتی ارائه کرد.

ایشان گفت نخستین  مسئله در خصوص چنین جنایاتی ارتقای مبارزه با فرهنگ بی کیفرمانی و ضرورت سپردن جنایتکاران وعاملان چنین جنایاتی و ناقضان حقوق بشر به محکمه عدالت است.

وی افزود مسئله بعدی آسیب پذیری اقشار و گروه های ناتوان  و حمایت از کودکان و زنان مورد تجاوز قرار گرفته که همواره نخستین قربانیان هر نوع جنایتی هستند.

20190415 Rwanda2میزگرد بحث و گفتگو درباره بیست و پنجمین سالگرد نسل زدایی قوم توتسی در روندا

ایشان ضمن اشاره به توسعه به عنوان عامل بازدارنده نسل زدایی گفت به اعتقاد من توسعه " حق انتخاب و گسترده نمودن دایره این حق برای انسان هایی است که باید از آن در راستای  زندگی سزاوار خود استفاده نمایند.  

این میزگرد با جلسه پرسش و پاسخ از سخنرانان ادامه یافت. همچنین بحث هایی مفید درمورد درس هایی مطرح شد که باید از رخداد نسل زدایی روندا آموخت تا چنین جنایاتی بار دیگر رخ ندهد و  پیام های نفرت انگیزاشاعه نیابد.

Last modified onWednesday, 17 April 2019 15:48
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time