UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

تیر 98 - فراخوان گوترش برای حمایت از زنان بیوه

تیر 98 - فراخوان گوترش برای حمایت از زنان بیوه

تهران 2 تیر 1398 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) -- دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی زنان بیوه، 23 ژوئن 2019 برابر با 2 تیرماه جاری خواستار تجدید تعهد همگان برای حمایت اززنان بیوه شد.

متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

روز جهانی زنان بیوه، ما را دعوت می کند تا در مورد وضعیت سخت اقتصادی و آسیب پذیری فزاینده ای تامل کنیم که این زنان مستضعف می توانند با آن روبرو شوند.

در نبود حمایت های قانونی و اجتماعی، درآمد و پس انداز زنان بیوه معمولا به قدری کم است که نمی تواند آنان را از فقر نجات دهد. حتی در کشورهایی با مستمری بازنشستگی نسبتا خوب، احتمال اینکه زنان در سنین بالا دچار فقر شوند به مراتب بیشتر از مردان است. خدمات اجتماعی برای زنان مسن بیوه که تنها زندگی می کنند یا نیاز بیشتری به خدمات نگهداری از سالمندان دارند بسیار مهم هستند.

در بسیاری از کشورها، حقوق ارثی زنان بیوه با مردان یکسان نیست بدین معنی که ممکن است آنان از حق در اختیار داشتن زمین، دارایی و یا حتی دسترسی به فرزندانشان محروم شوند. حتی جاهایی که قانون تبعیض قائل نمی شود، این حقوق باید به طور برابر بکار برده وعملی شوند.

بعلاوه، کم توجهی، بد رفتاری و خشونتی را که زنان بیوه در برخی جوامع متحمل         می شوند، از قبیل سو استفاده یا آزار و اذیت جنسی یا ازدواج مجدد اجباری، باید مورد بررسی قرار گیرد، از جمله مقابله با هنجارهایی که از آنها برای توجیه خشونت و اقدامات فرهنگی تبعیض آمیز استفاده می شوند.

در هنگام جنگ و حوادث طبیعی، زمانی که تعداد زنان بیوه افزایش می یابد، فقدان و آوارگی، آسیب پذیری آنان را تشدید می کند و حمایت های قانونی و اجتماعی معمولا کم رنگ و وضعیت زنان بیوه بسیار حاد است. 

اجازه دهید در این روز جهانی، بدون در نظر گرفتن سن، مکان یا نظام حقوقی، تعهد خود را برای حمایت از همه زنان بیوه دوباره تجدید و اطمینان حاصل کنیم که آنان نادیده انگاشته نشوند.  

Last modified onMonday, 24 June 2019 11:50
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time