UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

تیر 98 - برگزاری نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران در فرهنگسرای ارسباران

مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران

تهران - نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران به وسیله جناب آقای محمد رجایی مقدم معاون مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران در حضور جناب آقای فرشاد میوه چیان رییس اداره بین الملل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، یکشنبه  2 تیر 1398 در فرهنگسرای ارسباران افتتاح شد.

در مراسم افتتاحیه، آقای مقدم توضیحاتی در مورد بعضی ازعکس ها و اسناد به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه به شرح زیر ارائه داد:

عکس از مراسم امضاء منشور ملل متحد در تاریخ 26 ژوئیه 1945 توسط آقای مصطفی عدل رئیس نمایندگی و سفیر ایران، که هیئت نمایندگی ایران را همراهی کرد.

20190624 UNIC1آقای مقدم (پشت به دوربین) در حال ارائه توضیحات در مورد نمایشگاه عکس به آقای میوه چیان

 یکی از چهره های کلیدی که پشت سر آقای عدل ایستاده است، سفیر نصرالله انتظام است که بعدها به مدت  10 سال ریاست هئیت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد را بعهده داشت و سپس به عنوان رییس اجلاس پنجم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در1950 انتخاب شد.

ایران یکی از نخستین کشورهای عضو سازمان ملل متحد بود که از این سازمان خواست  تا مرکز اطلاعات را در تهران در 1950 راه اندازی کند.

ایران در سال های 1955-1956 به عنوان عضوغیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد خدمت کرد. سفیر وقت ایران جناب آقای انتظام هیئت ایرانی را اداره نمود.

نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر سازمان ملل در تهران در سال 1968 برگزار شد که با دعوت ایران همراه بود و توسط  مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن تایید با تصویت قطعنامه ای مورد حمایت این سازمان قرار گرفت و اعلامیه تاریخی تهران در آنجا تصویب شد . در سال 2018 ، جهان هفتادمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل و  جهان شمولی آن را جشن گرفت .

20190624 UNIC3بازدید کنندگان نمایشگاه

لازم به ذکر است که ایران همچنان نقش اصلی خود را با ابتکارات جهانی خود در زمینه ارتقاء صلح، دوستی و گفت و گو ایفا می کند. یکی از آن ابتکارات گفتگوی تمدن ها توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد پشتیبانی و سال 2001 به عنوان سال گفتگو تمدن ها اعلام شد.

یکی دیگر از ابتکارات تازه از جناب آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران، با عنوان "جهان علیه خشونت و افراط گرایی" به وضوح توسط کشورهای عضو سازمان ملل متحد مجمع عمومی سازمان ملل متحد پشتیبانی شد و مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را که در سال 2013 حمایت نموده بود را در سال های 2015 و 2017 بار دیگر اتخاذ کرد.

شایان ذکر است نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران تا 9 تیر 1398 برای بازدید عموم در فرهنگسرای ارسباران باز خواهد بود. منابع اطلاعاتی سازمان ملل متحد مانند منشور ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق بشرو نمودا ساختار سازمان ملل متحد دراختیار بازدید کنندگان نمایشگاه قرار گرفت.

20190624 UNIC4نمایی از گالری فرهنگسرای ارسباران

Last modified onTuesday, 25 June 2019 05:51
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time