UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

تیر 98 - فراخوان گوترش برای پایان دادن به بی کیفرمانی شکنجه گران

تیر 98 - فراخوان گوترش برای پایان دادن به بی کیفرمانی شکنجه گران

تهران 5 تیر 1398 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) -- دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین‌المللی در حمایت از قربانیان شکنجه،26 ژوئن 2019 برابر با 5 تیرماه جاری تمامی کشور‌ها را فرا خواند تا به بی کیفرمانی شکنجه‌گران پایان دهند.

 متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

 ممنوعیت شکنجه، تحت هر شرایطی قطعی است.

هنوزهم این اصل مهم هر روز در مراکز بازداشتگاه‌ها، زندان‌ها، پایگاه‌های پلیس، موسسات روان‌درمانی، و جا‌های دیگر زیر پا گذاشته می‌شود.

مایه دلگرمی است که به سمت پذیرش جهانی کنوانسیون سازمان ملل متحد در باره منع شکنجه پیش می‌رویم، سندی که تا کنون توسط 166 کشور تصویب شده است. این امر تضمین‌گر آن است که هم‌سویی قواعد و رویه‌های ملی با این کنوانسیون برای حرکت دادن اصل ممنوعیت شکنجه به عمل ضروری است.

شکنجه معمولا پشت در‌های بسته اتفاق می‌افتد. از این رو، بر عهده ساز‌و‌کار‌های مستقل بین‌المللی و ملی حقوق بشر است که این در‌ها را بگشایند. کمیته فرعی ملل متحد در پیشگیری از شکنجه همه ساله، با همکاری ساز‌و‌کار‌های ملی پیشگیری، به درستی اقدام به بازدید از بیش از100 زندان و دیگر موسسات و مصاحبه با بیش از یک هزار زندانی، مقامات رسمی، مجریان قانون، و کادر پزشکی می‌کند.

ما در کل باید از قربانیان حمایت کرده و احترام به حق آنان به بازپروری و جبران را تضمین نماییم. این رویکرد قربانی‌محور، راهنمای صندوق داوطلبان ملل متحد برای قربانیان شکنجه است که سالانه نزدیک به 50 هزار قربانی شکنجه را تقریبا در 80 کشور یاری می‌دهد. هم‌چنین ما را در دریافت بهتر از ابعاد مختلف شکنجه، از جمله استفاده از خشونت جنسی و خشونت مبتنی بر جنسیت کمک کرده و مساعدت ویژه‌ای در درک نیاز‌های مختلف بازماندگان شکنجه داشته است.

شکنجه یک عمل شنیع است که اراده فرد را در هم می‌شکند. در این روز بین‌المللی در حمایت از قربانیان شکنجه، تمامی کشور‌ها را فرا می خوانم تا به بی کیفرمانی شکنجه‌گران پایان دهند و این اعمال شنیع را ریشه‌کن سازند که مخالف روح مشترک بشری است.

Last modified onWednesday, 26 June 2019 13:57
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time