UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

تیر 98 - چهار سال پس از دستور کار 2030 ، جهان آماده ارزیابی تلاش ها برای دستیابی به آرمان های توسعه پایدار

تیر 98 -  چهار سال پس از دستور کار 2030 ، جهان آماده ارزیابی تلاش ها برای دستیابی به آرمان های توسعه پایدار

تهران 17 تیر 1398 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) -- اکنون زمان آن فرا رسیده که جهان برای بزرگترین گردهمایی سالانه به منظور ارزیابی تلاش های جهانی برای دستیابی به آرمان های توسعه پایدار آماده شود. آموزش باکیفیت، شغل شایسته، برابری، شرایط اقلیمی مناسب، عدالت و مشارکت، آرمان هایی هستند که در سال جاری بررسی می شوند و 47 کشور تلاش های خود برای رسیدن به این آرمان ها معرفی می کنند. اینگا روندا کینگ، رییس شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، می گوید مجمع عالی رتبه سیاسی 2019 نقطه عطفی است زیرا نخستین چرخه چهار ساله را پس از تصویب دستورکار 2030 به پایان رسانده است. با حضور یک هزار شرکت کننده از سرتا سر جهان، نشست مجمع عالی رتبه سیاسی 2019 در مورد توسعه پایدار، امسال در مقر سازمان ملل در نیویورک از 9 الی 18 ژوییه 2019 برگزار می شود.

به گفته لیو ژنمین، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، درنشست تحصصی اخیرکه به وسیله کمسیون اروپا سازمان دهی شده، مجمع عالی رتبه سیاسی 2019 در مرکز ثقل مروری بر اجرای دستور کار 2030 در سطح جهانی قرار دارد. لازم است پیشرفت در راستای آرمان های توسعه پایدار دنبال شود، روند اجرایی و چالش های کلیدی درک شوند و شتاب اجرایی ارتقا یابد.

 تحقق وعده های آرمان های توسعه پایدار

هفده آرمان توسعه پایداربه جامعه جهانی، تمام دنیا و نسل های آینده وعده داده به فقر و گرسنگی پایان بخشد و دسترسی به بهداشت، تحصیل و مشاغل را افزایش دهد، درحالیکه از محیط زیست در برابر تخریب محافظت می کند.

درحالیکه می توان شاهد باشیم مردم حالا در مقایسه با گذشته زندگی بهتری را تجربه      می کنند، چنین آشکار می شود که  جامعه بین المللی تلاش های خود را باید افزایش دهد و آرمان ها ی توسعه پایدار را بسیار سریع تر و در مقیاس گسترده تر به سرانجام رساند.

همانند سال های پیش، آرمان های متعددی از نزدیک بررسی خواهند شد تا مشاهده کنیم در چه عرصه ای در حال پیشرفت هستیم و کدام کمبود ها لازم است مرتفع شوند. امسال، نوبت به آرمان های: شماره 4 (آموزش با کیفیت)، 8 ) کار شاسیته و رشد اقتصادی)، 10 )کاهش نابرابری ها(، 13 (اقدام برای اقلیم)، 16 (صلح، عدالت و نهاد های توانمند)، 17 (مشارکت برای آرمان ها)  رسیده است تا مورد بررسی قرار گیرند.

47 کشور برای ورود در صحنه

 اجلاس سالانه آرمان های توسعه پایدار در سال جاری فرصتی منحصر به فرد در سطوح محلی و ملی ، تحت عنوان "توانمندسازی مردم و تضمین هم افزایی و برابری" ارایه، و نشان می دهد که این تلاش ها چگونه می توانند تاثیر بیشتری در سطح جهانی داشته باشند.

برای چهارمین سال متوالی، کشورها آماده ارایه گزارش های داوطلبانه ملی، به اشتراک گذاشتن اقدامات و تجربه خود هستند و به موضوعاتی می پردازند که در ضمن تحقق بخشیدن به آرمان های شان به نفع مردم و سیاره زمین است.

امسال 47 کشورتلاش های خود را به جامعه بین المللی معرفی می کنند. با این 47 کشورتا کنون از زمانیکه در 2015 دستور کار 2030 برای توسعه پایدار تصویب شد، در مجموع بیش از 140 کشوردرمجمع عالی رتبه سیاسی شرکت کرده اند.

اقدامات آرمان های توسعه پایدار به منظور جذب اقدامات بیشتر

در حالیکه کشورها برنامه و فعالیت های خود را به منظور دستیابی به آرمان های سند 2030 ارایه می دهند، نمونه های فراوانی از ابتکارات و طرح هایی در سراسر جهان به اجرا گذاشته می شوند تا آرمان های توسعه پایدار را به واقعیت تبدیل سازند. در سال گذشته  بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد فراخوانی برای ارسال موارد موفق و الهام بخش در باره تحقق آرمان های توسعه پایدار ارائه داد که به توان از آن ها الگو برداری کرد یا آن ها ارتقا داد. نتایج در بیش از 400 طرح ثبت و در پایگاه داده های عملکرد موفق آرمان های توسعه پایدار ثبت شدند.

در ادامه مجمع عالی رتبه سیاسی در ژوئیه وجلسات مهم در سپتامبر، بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد قصد دارد این ابتکارات الهام بخش را با عنوان  "یک طرح در یک زمان" در وبسایت خود به نمایش گذارد. از این راه مراجعه کنندگان می توانند در مورد کشاورزی پایدار در ترکیه، تلاش اتحادیه اروپا برای بهرمندی بیشتراز منابع و جلوگیری از هدررفت آن ها، آموزش آرمان های توسعه پایداربه دانشجویان که منافع گسترده تری را برای جوامع برزیل به ارمغان آورده و تلاش برای مقابله با آلودگی هوا برای ایمن و سالم رفتن به مدرسه در هند، مطالبی بیاموزند.

علاوه بر این، سایت جدید با عنوان "اقدامات سریع آرمان های توسعه پایدار" گشوده شده است برای جمع آوری و ثبت ابتکارات داوطلبانه به وسیله کشورها وسایر نقش آفرینان که به تحقق فوری آرمان ها کمک می کند. متخصصان بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به سئولات مطرح شده در سایت پاسخ می دهند.

 آخرین داده های آرمان های توسعه پایدار،  صحنه زنده و رخدادهای ویژه

 در طی این رخداد هشت روزه در ژوئیه، مقرسازمان ملل متحد در گیر فعالیت های گوناگون است. در روز افتتاحیه مجمع عالی رتبه سیاسی در 9 ژوئیه ، جامعه بین المللی می تواند انتظارکسب بینش کلی از آرمان ها داشته واز آخرین داده ها در باره وضعیت آرمان های توسعه پایداردر جهان مطلع گردد.  گزارش 2019 آرمان های توسعه پایدار سپس در نشست مطبوعاتی ظهر همان روز بررسی خواهد شد.

..علاوه بر جلسات عمومی و پنل ها و مصاحبه های رسانه ای در باره آرمان های توسعه پایدار در 9 و 10 ژوئیه، نزدیک به 150 رویداد جانبی نیز برگزار می شود. مطالبی در باره آموزش عالی، بشردوستی، اقدامات محلی و آرمان های توسعه پایدار در صفحه نمایش بزرگ (در محل مجمع) نمایش داده می شوند که این ها فقط برخی از موضوعاتی برای رویدادهای ویژه این مجمع هستند که  توجه ویژه ای به آرمان ها توسعه پایدار از زوایای مختلف می کنند.

آقای لیو می گوید مجمع عالی رتبه سیاسی عنصری جدایی ناپذیر از اجرای دستور کار 2030 است. بازخورد مثبت کشورها و ذی نفعان در مورد تاثیرآن، گواه موفقیت آن است.

مجمع عالی رتبه سیاسی امسال نیز ویژه خواهد بود، زیرا زمینه را برای هفتادو چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد آماده می کند که شامل رخدادهای مهمی دیگری مانند برگزاری اجلاس آرمان های توسعه پایداربرای سران دولت ها در 24 و 25 سپتامبر2019 است. اجلاس مذکور تحت نظارت مجمع عمومی قرار دارد. سفیر کینگ، رییس شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد تاکید کرده که مجمع عالی رتبه سیاسی 2019 و اجلاس آرمان های توسعه پایداربرای سران دولت ها به پیگیری و بررسی دستور کار 2030 و آرمان های توسعه پایدارمی پردازند. وی می گوید ما این فرصت را در دست هایمان داریم تا جهان را در مسیر درست به سوی دیدگاه دستور کار 2030 به پیش بریم.

Last modified onWednesday, 10 July 2019 10:26
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time