UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

تیر 98 - نیاز به تغییری اساسی در اندیشه: شمول برای نجاتمان ضروری است

تیر 98 -  نیاز به تغییری اساسی در اندیشه: شمول برای نجاتمان ضروری است

در آستانه نخستین بررسی جهانی پیشرفت های حاصل شده در خصوص آرمان های توسعه پایدار، خانم امینه محمد معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در مقاله زیر بر اهمیت مقابله با محرومیت و نا برابری فزاینده در جهان تاکید      می نماید. وی هشدار می دهد تا 2030، یک در صد ثروتمندان، دو سوم ثروت زمین را در دست خواهند داشت.

 در 24 و 25 سپتامبر 2019، (2 و 3 مهر 1398) سران کشورها و دولت ها برای مشارکت در نخستین نشست درباره آرمان های توسعه پایدار پس از تصویب دستور کار 2030 در 2015 درمقر سازمان ملل متحد در نیویورک گرد هم خواهند آمد.

جهان ما در مرحله حساسی به سر می برد. بعد از دهه ها ثبات نسبی، اکنون در حال حرکت به سمت دوران نامعلوم و نا پایداری هستیم. همکاری های بین المللی رو به کاهش و نرخ رشد اقتصادی پایین است. برخی از مناطق و کشورها برای مقابله با این مشکلات درون نگری کرده و بر تقسیم بندی  و محرومیت تاکید می کنند؛ اما چنین طرز تفکر کوتاه مدتی، فقط چالش های جهانی روبرو را عمیق تر می کند.

بسیاری از این چالش ها ریشه در چارچوب های اقتصادی و اجتماعی دارد که در طول    قرن ها و هزاره ها بر مبنای محرومیت و تبعیض، آن ها را ساخته ایم. از استعمار گرفته تا بحران اقلیمی، ما در حال تجربه کردن عواقب محرومیت ، نا بردباری و عدم توجه به تفاوت هایی هستیم  که در حال نابودی ما است .

میزان نابرابری زیاد و در حال افزایش است. تا 2030، یک در صد از ثروتمندان، دو سوم ثروت زمین را در دست خواهند داشت. حقوق اقلیت ها و افراد محروم، به خصوص پناهندگان و مهاجران، به طور معمول نادیده گرفته می شوند. از خشونت به عنوان ابزاری برای پدرسالاری استفاده می شود و روزانه میلیون ها زن و دختر در معرض نا امنی و نقض حقوق بشر قرار می گیرند. هزینه های نظامی افزایش پیدا کرده در حالی که جوامع نمی توانند نیازهای اساسی مردم را برآورده کنند.

تغییرات اقلیمی اثرات ویران کننده ای در برخی کشورها و مناطق آسیب پذیر وارد می کنند در حالی که برخی کشورها همچنان به افزایش تولید گازهای گلخانه ای ادامه می دهند. جنگل زدایی، ماهیگیری مفرط و آلودگی نیز درحال ایجاد آسیب هایی بی سابقه به محیط زیست هستند. سود های کوتاه مدت به نفع عده ای کم بر حقوق و منافع عده زیادی ترجیح داده     می شود.

ما دیدگاهمان را در خصوص بشریت مشترک و وابستگی متقابل نسبت به یکدیگر و نسبت به سیاره مان که منشا زندگی است از دست داده ایم. این اصول در میان تمامی ادیان و سنت های بزرگ مشترک هستند اما ارتباط خود را با آن ها از دست داده ایم.

 چهارسال پیش، تمام کشورها گرد هم آمدند و همگی بر دستور کار 2030 برای توسعه پایدار، نقشه راه تحول آمیزبرای مردم، زمین، کرامت، صلح و مشارکت به توافق رسیدند. این دستور کار بر شمول، کثرت گرایی و حقوق همگانی متمرکز است. نقشه راه مبتنی  بر این است که تنوع و شمول بیشتر، به ویژه در خصوص زنان، با رشد اقتصادی پایدار و  چشم انداز بهتر برای صلح و ثبات ارتباط دارد. این دستور کار بر سازماندهی اساسی اقتصاد، و نظام های سیاسی و اجتماعی تاکید دارد تا بتوانیم از طریق جوامع قوی تر و انعطاف پذیرتر مبتنی بر حقوق بشر و کرامت انسانی برای همه از مزایای شمول بهره ببریم.

این تلاش های بلند پروازانه زمانی عملی می شوند که توسط اراده سیاسی مورد حمایت قرار گیرند. به لطف اقدامات چند جانبه، امروزه امید به زندگی بیشتر شده، فقر مطلق کاهش پیدا کرده، سطح سواد به شکل بی سابقه ای بالا رفته و در حال ترمیم لایه اوزون هستیم. آرمان های توسعه هزاره، که پیشگام دستور کار 2030 بود، باعث شد بیش از یک میلیارد نفر از فقر مطلق نجات پیدا کنند، گرسنگی تا حدودی از بین برود و دختران بیشتری، بیش از هر زمان دیگر، وارد مدرسه شوند. اما چند جانبه گرایی ممکن است قربانی موفقیتش شود. چند جانبه گرایی یک چالش در حال تکامل است که باید پرورش یابد، ترویج پیدا کند و دوباره تقویت شود اما آن را امری بدیهی دانستیم. بدون حمایت همه جانبه برای راه حل های فراگیر، محکوم به اقتصاد باخت-باخت، ایجاد نابرابری بیشتر و فاجعه اقلیمی هستیم.

راه حل هایی که نیاز داریم تا بلند پروازی های دستور کار 2030 را برآورده سازیم بر کرامت، رفاه و فرصت های همگانی بدون تبعیض مبتنی هستند. هر چند این عوامل تحت  تولید نا خالص محلی قابل اندازه گیری نیستند اما آن ها اقدامات اساسی برای حاکمیت موفق هستند.

همگی نقشی داریم که باید ایفا کنیم. در هر جا که مردم با هم در ارتباط باشند، شمول را باید در نظر گرفت: مشاغل، مدارس، درمانگاه ها، رسانه ها و جوامع مدنی.

بجای داشتن اسلحه و مرزهای مستحکم، نیازمند حرکتی ریشه ای به سوی راه حل های مبتنی بر دستاوردهای دوجانبه و نه اندیشه های متعصبانه در راستای تاب آوری مبتنی بر امنیت، جوامع برابر و فراگیرهستیم. نیازمند حرکت به سوی نظام اقتصادیی هستیم که انگیزه برای پایداری سیاره ما به جای سود حاصل از استثمار و تخریب ایجاد کند. 

شمول دیگر نمی تواند به عنوان عاملی اضافی یا اختیاری در نظر گرفته شود، بلکه نیاز و ضرورت سیاسی و اقتصادی برای نجات ما و سیاره مان محسوب می شود.

Last modified onSunday, 14 July 2019 15:12
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time