UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

تیر 98 - حالا برای جنبش تغییرات اقلیمی اقدام کنیم

تیر 98 -  حالا برای جنبش تغییرات اقلیمی اقدام کنیم

«حالا اقدام کنیم» فراخوان جهانی سازمان ملل متحد جهت اقدام انفرادی برای تغییرات اقلیمی  است. این جنبشی ضروری، از اقدامات هماهنگ سازمان ملل متحد برای ارتقای آگاهی، هدف‌گذاری و اقدام در راستای تغییرات اقلیمی و تسریع در اجرای توافق‌نامه پاریس است.

هدف جنبش«حالا اقدام کنیم» آموزش و تشویق تغییر رفتار فردی، به‌ویژه با تنظیم الگوهای مصرف است. تصمیماتی که در زندگی روزمره خود می‌گیریم بر سیاره ما تاثیر می‌گذارند. با تغییر عادت‌ها و روال عادی زندگی‌مان و انتخاب روش‌هایی که اثرات مضر کمتری برای محیط زیست دارند، توان مقابله با تغییرات اقلیمی را پیدا می‌کنیم.

چالش غذا: آشپزی خلاق و آگاه به محیط زیست

به عنوان بخشی از این جنبش، به مردم در سراسر جهان سفارش شده است که به مشارکت فردی در مصرف غذا به گونه ای  پایدار مبادرت ورزند. چالش: پخت غذاهای لذیذ و خوش‌طعم که برای ما و سیاره‌ زمین نیز مفید و مناسب هستند یعنی کاهش مصرف گوشت و تقویت و نیرو بخشیدن به گیاه‌خواری. سرآشپزهای برجسته پیشگامان این چالش خواهند بود و با خلاقیت خود که در بسترهای جهانی سازمان ملل متحد به نمایش گذاشته خواهند شد الهام‌بخش مردم می‌شوند تا دستور پخت‌ و عکس‌های مورد علاقه خود را با جهانیان به اشتراک بگذارند. تلفیقی از دستور پخت غذاهای مختلف تمامی قاره‌ها در کتاب آشپزی اقدامات اقلیمی سازمان ملل متحد به چاپ خواهد رسید.

غذا کلیدی برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی

آن‌چه می‌خوریم تاثیرات عمده‌ای بر تغییرات اقلیمی دارد. تخریب جنگل‌های مناطق گرمسیری برای ایجاد زمین‌های زراعی، همراه با افزاش تقاضا برای مصرف گوشت، سهم به‌سزایی در افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای دارند و هزینه‌های بسیاری را برای تغییزات اقلیمی و امنیت غذایی رقم می‌زنند. روی هم رفته، ما حدود یک سوم از غذای تولیدی را هدر می دهیم. اما امروز افراد بیشتری با دقت مضاعف به خوراک و رژیم غذایی و تاثیرات آن بر سلامت خود و محیط زیست توجه نشان می‌دهند. هر روز سرآشپزان و تولیدکنندگان بیشتری به محصولات محلی و ارگانیک توجه کرده و از فست‌فود و رژیم‌های غذایی پرگوشت فاصله می‌گیرند. آنان به جنبش رو به رشد مردم برای تغییر الگوی طبخ و غذا خوردن پیوسته‌اند. جنبش «همین حالا اقدام کنیم» سازمان ملل متحد بر آن است تا الهام‌بخش مردم بیشتری برای پیوستن و لذت بردن از غذای لذیذ، پایدار و آگاه به شرایط زیست‌محیطی باشد.

ایجاد خلاقیت و انجام کار مفید در زمینه موضوع تعیینکننده زمان

«حالا اقدام کنیم» از هوش مصنوعی در جهت پیش‌برد تغییر این الگوها بهره می‌برد. این ربات که در حال حاضر توسط پیام‌رسان فیس‌بوک اداره می‌شود، ابزاری دو سویه است که به صورت روزانه الگوهایی برای کاهش تولید کربن یعنی رانندگی کمتر، خرید محصولات فصلی و محلی، حمام 5 دقیقه‌ای، و خوردن گوشت کمتر را  پیشنهاد می‌دهد. این جنبش نه تنها در حال انجام کاری مفید و خلاقانه از طریق فن آوری دو سویه است، بلکه پا را از اکتیویزم آنلاین (فعالیت اینترنتی) فراتر نهاده و ایجاد تغییرات در دنیای واقعی را هدف گرفته است.

Visit www.un.org/actnow

ایجاد حرکت و تغییر الگوهای مصرف

هر اقدامی که برای اقلیم انجام می‌دهیم دارای اهمیت است. هر چقدر تعداد افرادی که طبق این الگو رفتار می‌کنند بیشتر باشد، تاثیر بزرگ‌تری بر جای خواهد گذاشت. تمام اقدامات ما، به صورت جمعی، بر دیگری تاثیر گذاشته و انتشار کربن را کاهش می‌بخشد و پیغامی برای رهبران دولت‌ها و صاحبان کسب و کار مخابره خواهد کرد که مردم جهان خواهان اقدامات اقلیمی بوده و حاضر به قدم برداشتن در این راستا هستند. این اقدامات جمعی طی اجلاس سران درنیویورک، در سپتامبر 2019 و با مدیریت دبیر کل ارائه خواهند شد.

برای اطلاعات بیشتر به www.un.org/actnow مراجعه کنید.

آرمانهای توسعه پایدار

 در سال 2015، رهبران جهان، سند 2030 برای توسعه پایدار و 17 آرمان آن را به عنوان طرحی جامع برای شکل‌دهی آینده مردم و سیاره زمین تصویب کردند. در حالی‌که چالش غذای همین حالا اقدام کنیم به صورت مستقیم به آرمان شماره 13 درباره اقدامات اقلیمی مربوط است، تاثیراتی نیز بر سایر آرمان‌ها از جمله آرمان شماره 2 و به صفر رساندن گرسنگی دارد. در 2016، توافق‌نامه پاریس مرتبط با تغییرات اقلیمی برای رسیدگی و توجه به نیاز مبرم ما به محدود کردن افزایش درجه حرارت زمین تا 2 درجه سلسیوس، لازم‌الاجرا شد.

Last modified onWednesday, 17 July 2019 20:20
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time