UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

مرداد 98 -آغاز "طرح هوای پاک" برای کاستن از: مرگ هفت میلیون انسان در جهان به دلیل هوای آلوده

مرداد 98 -آغاز "طرح هوای پاک" برای کاستن از:  مرگ هفت میلیون انسان در جهان به دلیل هوای آلوده

تهران 3 مرداد 1398 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) – بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا هر ساله حدود هفت میلیون نفر را می‌کُشد و در سراسر جهان از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر هوایی را تنفس می‌کنند که برای انسان مناسب نیست.

پیش از آغاز اجلاس آتی سران برای اقدام اقلیمی ۲۰۱۹، سازمان ملل متحد، سازمان جهانی بهداشت، برنامهٔ محیط زیست ملل متحد و ائتلاف اقلیم و هوای پاک، "طرح هوای پاک" را در 23 ژوئیه 2019 برابر با 1 مرداد 1398 اعلام  و از حکومت‌ها در تمامی سطوح دعوت کردند تا به این طرح بپیوندند.

"طرح هوای پاک" از حکومت‌های ملی و محلی می‌خواهد تا به دست‌یابی به کیفیت هوای سالم برای شهروندان متعهد باشند و سیاست‌های تغییرات اقلیمی و آلودگی هوای خود را تا سال ۲۰۳۰ هم‌سان‌ کنند.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا هر ساله باعث هفت میلیون مرگ زودرس می‌شود که ۶۰۰ هزار نفر از آنان کودک هستند. بر اساس آمار بانک جهانی، آلودگی هوا حدوداً پنج تریلیون و 11 میلیارد دلار خسارت به بخش خدمات درمانی و اقتصاد جهانی وارد می‌کند. تخمین زده می‌شود که بیش از چهار درصد تولید ناخالص داخلی ۱۵ کشوری که بیشترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را دارند، خرج بُعد درمانی آلودگی هوا می‌شود.

با عمل به توافق پاریس دربارهٔ تغییرات اقلیمی می‌توان تنها با کاستن از آلودگی هوا جان یک میلیون نفر را تا سال ۲۰۵۰ نجات داد و بیش از ۵۴ تریلیون و 100 میلیارد دلار از فواید آن برای سلامتی به دست آورد که این مقدار نزدیک به دو برابر هزینهٔ کاهش تغییرات اقلیمی است.

حکومت‌ها در تمامی سطوح می‌توانند با تعهد به انجام اقداماتی به طرح هوای پاک بپیوندند که این کارها عبارت‌اند از:

- اجرای سیاست‌هایی دربارهٔ کیفیت هوا و تغییرات اقلیمی برای دست‌یابی به مقادیر تعیین شده مندرج در "راهنمای کیفیت هوای محیط بیرون" سازمان جهانی بهداشت.

- پیاده‌سازی سیاست‌ها و پی‌گیری اقداماتی در رابطه با حمل‌ونقل الکترونیکی و حمل‌ونقل پایدار با هدف تأثیرگذاری عمده بر انتشار گازهای گلخانه‌ای از حمل‌ونقل جاده‌ای.

- ارزیابی تعداد زندگی هایی که نجات می‌یابند، فوایدی که این سیاست‌ها برای سلامتی کودکان و دیگر گروه‌های آسیب‌پذیر دارند و هزینه هایی که به سبب پیاده‌سازی این سیاست‌ها، از آن‌ها اجتناب خواهد شد. 

  • دنبال‌کردن پیشرفت‌ها، درمیان گذاشتن تجربه‌ها و بهترین شیوه‌ها از طریق شبکه‌ای بین‌المللی مورد حمایت برنامهٔ اقدام عملی تنفسِ زندگی.

سفیر لوئیس آلفونسو دی آلبا، فرستادهٔ ویژهٔ دبیرکل برای اجلاس سران برای اقدام اقلیمی، در23 ژوئیه در دهلی نو و پس از دو روزملاقات با نمایندگان حکومت‌ها، کسب‌وکارها و جامعهٔ مدنی طرح هوای پاک را اعلام کرد.

سفیر دی آلبا گفت عوامل یکسانی بحران اقلیمی و بحران آلودگی هوا را باعث می‌شوند و برای مقابله با آن‌ها باید اقدامات مشترکی انجام داد. حکومت‌ها در تمامی سطوح نه تنها برای رسیدگی به بحران اقلیمی، بلکه برای بهبود سلامتی و حفظ جان میلیون‌ها انسان در سراسر جهان، همزمان با پیش‌روی در راستای آرمان‌های توسعهٔ پایدار، نیازی فوری و فرصتی بزرگ پیش‌رو دارند. او در ادامه گفت  از حکومت‌ها در تمامی سطوح خواستاریم تا برای رویاروریی با این چالش قدم پیش‌گذارند و تعهدات و برنامه‌های با پشتوانه‌ای را در اجلاس آتی اقدام برای اقلیم رونمایی کنند.

دکتر تدروس ادهانوم قیبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت آلودگی هوا هر ساله حدود هفت میلیون نفر را می‌کُشد و در سراسر جهان از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر هوایی را تنفس می‌کنند که برای انسان مناسب نیست. لازم است تا همهٔ ما بر سر نیاز به دنیایی عاری از آلودگی هوا توافق کنیم. نیاز داریم تا همهٔ کشورها و شهرها برای رسیدن به استانداردهای کیفیت هوای سازمان جهانی بهداشت متعهد شوند.

اجلاس سران برای اقدام اقلیمی امسالِ دبیرکل، فرصت مهمی خواهد بود تا تعهدات و سرمایه‌‌گذاری‌هایی در مداخلات ثابت‌شده در زمینهٔ نظام‌های بهداشتی سازگار با اقلیم، سنجش کیفیت هوا و پیاده‌سازی سیاست‌‌ها تأمین شود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، اجلاس سران برای اقدام اقلیمی را در ۲۳ سپتامبر (1 مهر 1398) در نیویورک برگزار خواهد کرد و از رهبران حکومت‌ها، کسب‌‌وکارها و جامعهٔ مدنی دعوت کرده‌ تا اقدامات صریح و بلندپروازی‌های گسترده‌ای را با خود به همراه آورند.

طرح هوای پاک به عنوان بخشی از پیشران‌های اجتماعی و سیاسی حوزهٔ اقدام عملی اجلاس سران برای  اقدام  اقلیمی ۲۰۱۹ توسعه یافته است که از سوی سازمان جهانی بهداشت، با همراهی دولت‌های پرو و اسپانیا، ادارهٔ امور اقتصادی و اجتماعی ملل متحد و سازمان بین‌اللملی کار هدایت می‌شود.

فراخوان بهبود بخشی به کیفیت هوا بخشی از جنبش بزرگ‌تری است که به دنبال تمرکز پیشران‌های اجتماعی و سیاسی در راستای بهبود سلامتی مردم، کاهش نابرابری‌ها، تشویق عدالت اجتماعی و به حداکثر رساندن فرصت‌های شغل آبرومند برای همه، در عین محافظت از اقلیم برای نسل‌های آینده است. در اجلاس سران برای اقدام اقلیمی، ائتلاف پیشران‌های اجتماعی و سیاسی خود را به آینده‌ای سالم‌تر و ایمن‌تر برای همه متعهد می‌داند و از حکومت‌ها و نهادها دعوت به عمل می‌آورد تا به سلامتی متعهد شوند.

حکومت‌ها در تمامی سطوح که مشتاق به پیوستن به طرح هوای پاک هستند، می‌توانند با این ایمیل تماس بگیرند: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Last modified onFriday, 26 July 2019 11:45
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time