UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

مرداد 98 - توانمند سازی سمن ها در تعامل با سازمان ملل متحد

شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی

 تهران - مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد با همکاری دفتر امور بانوان و خانواده استانداری تهران  و موسسه نقش جاوید، کارگاه آموزشی "بازیابی اطلاعات سازمان ملل متحد" را برای بیش از 70 نفر از نمایندگان سازمان های مردم نهاد (سمن ها)  فعال در زمینه  زنان  با حضور مقامات برجسته دولتی و نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد برگزار کردند. 

این در زمره مجموعه کارگاه هایی بود که از تابستان 1393 آغاز و امسال در تاریخ 7 مردادماه  برای علاقه مندانی از شهرهای گوناگون استان تهران برگزار شد.

در ابتدای جلسه خانم زهرا عباسی، مدیر عامل موسسه نقش جاوید که هماهنگی برای برگزاری برنامه را به عهده داشت، نکاتی در اهمیت تعامل سمن ها با سازمان ملل متحد بیان کرد. 

20190801 UNIC7 خانم زهرا عباسی ضمن ایراد سخنان آغازین

خانم ثریا شارقی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران به عنوان یکی از همکاران در برگزاری جلسه  اظهار داشت سمن ها به سبب ماهیت عملکرد در زمینه آسیب های اجتماعی، توان بخشی، محیط زیست، امور بشردوستانه و مانند آن رویکرد  مشارکت طلبی را شیوه کار خود قرار داده و مردم را در تصمیم گیری برای مسائل مربوط به خود سهیم می کنند. ایشان افزود نقش سمن ها  در سطح بین الملل باید ارتقا پیدا کند تا بهره گیری از این ظرفیت در حوزه های گوناگون پیگیری شود و در این راستا توانمندسازی آنها ضروری است.

20190801 UNIC2آقای دکتر محمود عباسی،در حال ایراد سخنرانی

آقای  دکتر محمود عباسی، معاون  حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به عنوان مهمان برجسته این نشست، سخنانی ایراد داشت از جمله اینکه در نسل سوم حقوق بشر، کنشگران اصلی سمن ها و نهادهای غیردولتی هستند و این کنشگری به معنای  تکلیف  تمامی افراد جامعه در رویارویی با مسائل اجتماعی است. ایشان افزود سمن‌ها  می توانند به دولت ها در جهت برطرف کردن آسیب های اجتماعی و نابسامانی‌های درون جامعه کمک کنند. دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه مهمترین نقش سازمان‌های مردم نهاد افزایش مشارکت اجتماعی، پیشرفت و توسعه جامعه است افزود: برای رفع مشکلات موجود در جامعه، دولت باید با همکاری بخش خصوصی و جامعه مدنی وارد عمل شود و در این میان، سمن ها می توانند در کنار حمایت های دولتی برای رفع موانع قدم‌های موثری بردارند.

20190801 UNIC4 آقای دکتر جلال تاجیک، ضمن سخنرانی

آقای دکتر جلال تاجیک، مدیرکل دفتر امور مجامع  و تشکلهای سازمان میراث فرهنگی، گردشگری  و صنایع دستی کشور از دیگر مهمانان برجسته جلسه بود که ضمن ایراد  سخنانی از همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و برخی از دیگر کارگزاری های این سازمان در ایران در راستای همکاری مستمر با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری  و صنایع دستی قدردانی کرد و اظهار امیدواری نمود این همکاری در راستای آگاهی رسانی به سمن ها به منظور توانمند سازی آنها با محوریت جوامع محلی تداوم یابد.

20190801 UNIC3خانم دکتر لیلا جودان، در حال معرفی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد

مهمان برجسته دیگر این جلسه خانم دکتر لیلا جودان، نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد بود. ایشان در سخنرانی خود به آرمان ها، اقدامات و دستاوردهای صندوق جمعیت به عنوان کارگزاری پیشرو در خدمت  زنان  در ایران اشاره کرد. خانم جودان در اوایل سخنان خود  از جمع پرسید درباره صندوق جمعیت چه می دانند. در ادامه به بحثی تعامل برانگیز درباره این کارگزاری سازمان ملل متحد و همکاری آن با دولت و حصول اطمینان از این امر پرداخت که جهانی بسازیم که در آن هر بارداری خواسته باشد، هر تولد با سلامت  اتفاق بیافتد و  استعدادهای پنهان هر جوان شناخته شود.

ایشان سخنان خود را با ذکر این نکته ادامه داد که ایران در دستیابی به بهداشت باروری و توانمند سازی زنان موفق بوده است. "طی 25 سال گذشته، میزان مرگ و میر مادران بیش از 70 درصد کاهش یافته، 99 در صد تولد ها با حضور پرسنل حرفه ای سلامت انجام می گیرد و امروزه 9/97 درصد دختران بین 15 تا 24 ساله با سواد هستند. خانم دکتر جودان این را تحسین برانگیز دانست و بر این نکته نیز تاکید کرد که هنوز راه زیادی پیش رو هست و صندوق جمعیت کارهای ناتمام بسیاری دارد. ضروری است تعداد  مرگ و میر قابل پیشگیری مادران را به صفر برسانیم. در عین اینکه در زمینه آموزش دستاورد قابل توجهی داشته ایم، لازم است تلاش هایمان برای دستیابی به مشارکت جدی زنان در اقتصاد را سرعت ببخشیم. ایشان همچنین بر اهمیت توجه به زنان و دختران آسیت دیده از سیل اخیر و تلاش های دولت و صندوق جمعیت در حمایت از آنان تاکید کرد. وی افزود لازم است دست به دست هم دهیم و همگی از جمله دولت،سازمان  های غیردولتی و جوامع محلی بکوشیم تا اقدامات ناتمام را به پایان رسانیم تا هیچکس نادیده انگاشته نشود. خانم دکتر جودان به سوالات شرکت کنندگان پاسخ گفت.

20190801 UNIC5 ایستاده از چپ به راست: خانم ثریا شارقی، خانم دکتر لیلا جودان و خانم نازننن قائم مقامی

خانم نازنین قائم مقامی فراهانی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد ضمن مطرح کردن نکاتی اساسی درباره سازمان ملل متحد از وب سایت این سازمان جهانی به معرفی بخش جامعه مدنی و راه های همکاری سازمان های غیر دولتی با سازمان ملل متحد پرداخت. ایشان به چگونگی کسب مقام مشورتی شورای اقتصادی اجتماعی،همکاری با اداره ارتباطات جهانی و مقام مشورتی یونسکو پرداخت. سپس نکاتی درباره آرمان های توسعه پایدار، برابری جنسیتی، کمیسیون مقام زن و نهاد زنان سازمان ملل متحد، مناسبت های سازمان ملل متحد درباره زنان به ویژه روز جهانی برای مبارزه با قاچاق انسان 30 جولای برابر با 8 مرداد ماه  را مطرح کرد.

نسخه هایی از منشور ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق بشر و نمودار سازمانی نظام ملل متحد به شرکت کنندگان تقدیم شد.

کارگاه آموزشی "بازیابی اطلاعات و اسناد ملل متحد" به عنوان یک فعالیت اطلاع رسانی و آموزشی مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد مرتبا برای گروه های علاقه مند برگزار می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرکت در این کارگاه ها و چگونگی برگزاری آن با خانم نازنین قائم مقامی فراهانی به آدرس ایمیل This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. و شماره تلفن 22873837 تماس حاصل فرمائید.

Last modified onFriday, 02 August 2019 07:00
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time