UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

مرداد 98 - دفتر منطقه ای یونسکو در تهران با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جمهوری اسلامی ایران " برنامه آموزشی راهنمای گردشگری تخصصی در حوزه پایگاه های میراث جهانی "را برگزار کردد.

مرداد 98 - دفتر منطقه ای یونسکو در تهران با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جمهوری اسلامی ایران " برنامه آموزشی راهنمای گردشگری تخصصی در حوزه پایگاه های میراث جهانی "را برگزار کردد.

راهنمایان گردشگری از پایگاهای میراث جهانی از سرتاسر ایران در این کارگاه آموزشی که از تاریخ 14 تا 17 مرداد ماه سال 1398 در کرمانشاه برگزار شد، شرکت کردند تا دانش خود در راستای پایگاه های میراث فرهنگی را ارتقا داده و مهارت های جدید مورد نیاز جهت نقش آفرینی به عنوان راهنمای گردشگری تخصصی در حوزه پایگاه های  میراث جهانی را به دست آوردند.  

شرکت کنندگان در این دوره آموزشی از  دو گروه مختلف از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جمهوری اسلامی ایران و کانون انجمن های صنفی کارگری راهنمایان گردشگری ایران انتخاب شدند؛ بدین وسیله بخش خصوصی و دولتی در کنار هم به تبادل نمونه های موردی برتر و مسایل تاثیرگذار بر صنعت گردشگری فرهنگی پرداختند.

یونسکو بر این باور است که میراث جهانی و ذی نفعان در حوزه گردشگری مسئولیت مشترکی جهت نگهداری از فرهنگ مشترک و میراث طبیعی از طریق مدیریت گردشگری دارند. جناب آقای تسوتان تسوتکوفسکی، سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران در ایراد سخنرانی آغازین خود به این نکته اشاره کرد. در ادامه دکتر طالبیان، معاون میراث فرهنگی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جمهوری اسلامی ایران، راهنمایان گردشگری را بهترین محافظان آثار تاریخی دانست و خاطرنشان کرد: «سامان‌دهی گردشگران در مجموعه‌ها و ایجاد یک تعادل منطقی بین حفاظت و معرفی آثار باید مورد توجه قرار گیرد.» 

در این دوره آموزشی به مسایل متعددی از جمله محافظت از میراث، تفسیر، مدیریت گردشگری و مشارکت جامعه محلی پرداخته شد. دو روز نخستین این دوره آموزشی بر  مفاهیم کلیدی کنوانسیون  1972 یونسکو شامل اصول ثبت میراث جهانی در فهرست یونسکو و ارزش های برجسته جهانی (OUV) تاکید کرد. دوره آموزشی با تمرکز بر اطلاعات مهم در رابطه با محافظت و نگهداری از پایگاه های میراث ادامه یافت و با بررسی مهارت های لازم برای راهنمایان حرفه ای  شاملحفاظت، تفسیر و تاثیر بر اخلاق بازدیدکنندگان خاتمه یافت.  به عنوان بخشی از برنامه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جمهوری اسلامی ایران بازدید میدانی از پایگاه میراث جهانی بیستون را برای تمام شرکت کننگان فراهم کرد.

20190818 UNESCO2

سخنرانی­هایی که توسط متخصصین در حوزه میراث فرهنگی بر بار علمی این دوره آموزشی افزود و درک منحصر به فردی را برای شرکت کنندگان در رابطه با پایگاه های میراث فرهنگی فراهم آورد. دکتر طالبیان در سخنرانی خود به بررسی اجمالی پایگاه های ایران که ثبت میراث جهانی شده اند پرداخت، او همچنین فرایند ثبت یک پایگاه در فهرست میراث جهانی و مسایل کلیدی مربوط به کنوانسیون 1972یونسکو را توضیح داد. جناب آقای عزیزی، مدیرکل دفتر امور پایگاههای سازمان میراث فرهگی ، به بررسی چالش ها و فرصت های پیش رو در رابطه با مدیریت گردشگری در پایگاه های میراث فرهنگی پرداخت. در انتها، جناب آقای اجرایی، مدیر پایگاه میراث جهانی بیستون، اطلاعاتی در رابطه با پایگاه میراث جهانی بیستون را به شرکت کنندگان برای آمادگی جهت بازید این پایگاه ارائه داد. 

جناب آقای تسوتان تسوتکوفسکی، سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، سخنرانی خود را با اشاره به این نکته پایان داد: "تعهد یونسکو به استقامت در کنار ایران برای اطمینان از حفاظت از پایگاه های میراث جهانی برای نسل های آینده  و اینکه کشور از توسعه پایدار گردشگری بهره­مند شود و گردشگران زیادی برای بازدید از این سرزمین زیبا به ایران بیایند. "

این دوره آموزشی یکی از فعالیت هایی است که در راستای پروژه سه ساله با حمایت مالی اتحادیه اروپا با عنوان " محور میراث جاده ابریشم در افغانستان، آسیای مرکزی و ایران- ابعاد بین­المللی سال اروپایی میراث فرهنگی" که توسط دفتر منطقه ای یونسکو در تهران با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ایران اجرا میشود.

Last modified onTuesday, 20 August 2019 11:26
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time