UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

شهریور 98 - دولت ها برای جلوگیری از ناپدید شدن اجباری بیشتر تلاش کنند - گوترش

شهریور 98 -  دولت ها برای جلوگیری از ناپدید شدن اجباری بیشتر تلاش کنند - گوترش

تهران 10 شهریور 1398 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) – دبیر کل سازمان ملل متحد درپیامی به مناسبت روز بین المللی قربانیان ناپدید شدن اجباری، 30 اوت 2019 برابر با 8 شهریور 1398 دولت ها را فرا خواند برای جلوگیری از ناپدید شدن اجباری بیشتر تلاش کنند و مسببان آن را تحویل عدالت دهند.

متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

ممکن است سوء تفسیری باشد که ناپدید شدن اجباری تنها مربوط به زمان های گذشته است، اما مواردی هستند که هنوز همچنان بی تنیجه مانده اند و موارد جدیدی نیز همواره در حال پیدایش هستند. "کمیته و گروه کاری ناپدید شدن اجباری" به عنوان سازوکار اصلی سازمان ملل متحد در برخورد با این مسئله، روزانه موارد جدیدی را دریافت می کند که بسیاری از آن ها در چارچوب مبارزه با جنایت های سازمان یافته و تروریسم هستند. 

بدون رعایت فرایند قانونی و تدابیر حفاظتی، سوء استفاده ازنظام عدالت کیفری بسیار محتمل است و هنگامی این سوء استفاده  با فرهنگ بی کیفرمانی در می آمیزد، احتمال ناپدید شدن اجباری افزایش می یابد.

این ناپدید شدن ها، تاثیرات عمیقی بر روی افرادی که در جست و جوی قربانیان هستند می گذارد. عدم اطمینان از محل زندگی و سرنوشت یک دوست، عضوی از خانواده یا عزیزان باعث بروز پریشانی روانی بزرگی می شود. باید به این رنج پایان دهیم.    

برداشتن گام هایی به سمت مسئولیت پذیری می تواند به روند بهبود کمک کند. پیگردهای موفق موارد ناپدید شدن اجباری به افشای حقیقت، اجرای عدالت و جلوگیری از تکرار این بی رحمی کمک کرده است. این موارد تاکید می کنند که پایان بخشیدن به این عمل وحشتناک امکان پذیر است.

همچنین، باید تلاش هایمان در جهت حمایت از مدافعان حقوق بشر، فعالان محیط زیست، خبرنگاران، رهبران جنبش های اجتماعی، به ویژه زنان که بسیار آسیب پذیر هستند را بیشتر کنیم.

اینجانب دولت ها را فرا می خوانم برای جلوگیری از ناپدید شدن اجباری بیشتر تلاش کنند و مسببان آن را تحویل عدالت دهند. بدین منظور، از کشور می خواهم همکاری کامل با ساز و کارهای سازمان ملل متحد داشته باشند. همچنان از دولت هایی که تابحال این کار را نکرده اند تقاضا دارم تا کنوانسیون بین‌المللی حمایت از تمامی اشخاص در برابر ناپدید شدن اجباری را امضا و تصویب کنند یا به آن بپیوندند.

اجازه دهید در این روز بین المللی تعهد نماییم تا با کمک یکدیگر تلاش هایمان را بیشتر کنیم تا به این نقض شدید حقوق بشر پایان بخشیم.

Last modified onSunday, 01 September 2019 13:37
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time