Logo
Print this page

شهریور 98 - گزارش جدید سازمان ملل متحد: فراخوان دانشمندان برای اقدام هدفمند در راستای اجتناب از معکوس شدن دستاورد‌های توسعه

گزارش جهانی توسعهٔ پایدار2019 گزارش جهانی توسعهٔ پایدار2019

تهران 21 شهریور 1398 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) –  بر اساس گزارش جدید سازمان ملل متحد ارائه شده به وسیله گروه مستقلی از دانشمندان که قرار بود در اجلاس 2019 آرمان‌های توسعه پایدار رو‌نمایی شود، اما اکنون در دسترس است، دستیابی به رفاه بشری و از بین بردن فقر برای همه مردم کره زمین (که انتظار می‌رود  تا  2030 به هشت و نیم میلیارد نفر برسد) همچنان امکان‌پذیر است، اما این امر تنها هنگامی محقق می شود که تغییری بنیادین  و فوری  در روابط بین مردم و طبیعت، و کاهش عمده در نابرابری‌های اجتماعی و جنسیتی در میان کشور‌ها و در درون هر‌یک اتفاق افتد. 

این گزارش که از سوی تمامی کشور‌ها به منظور ارزیابی پیشرفت در دستور کار  توسعه پایدار درخواست شده بود، نخستین گزارش در نوع خود از زمان تصویب آرمان‌های توسعه پایدار در چهار سال گذشته  است. گزارش مزبور با شعار "آینده هم اکنون است: علم برای دستیابی به توسعه پایدار"،  در‌می‌یابد  الگوی کنونی توسعه، پایدار نیست، و پیشرفت حاصله در دو دهه اخیر در معرض خطر پس‌روی به واسطه بد‌تر شدن وضعیت نابرابری‌های اجتماعی و احتمال زوال جبران‌ناپذیر طبیعتی است که ما را پایدار می دارد. دانشمندان به این نتیجه رسیدند هنوز می‌توان به آینده،  تنها با تغییر سریع سیاست‌ها، محرک‌ها و اقدامات توسعه ای اندکی خوشبین بود. 

بر اساس این گزارش، درک روابط متقابل میان تک‌تک آرمان‌های توسعه پایدار و بنیاد نظام‌هایی که امروزه معرف جوامع هستند، برای تدبیر سیاست‌های مدیریت مبادلات دشوار، ضروری است. لزوم تحول رشد اقتصادی سازنده تنها با افزایش مصرف کالا‌های مورد نیاز، دیگر گزینه موفق در سطح جهانی نیست: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند استفاده جهانی از مواد در سال‌های بین 2017 و 2060 دو‌برابر خواهد شد، یعنی از 89 میلیارد تن به 167 میلیارد تن خواهد رسید، و به همان نسبت انتشار گاز‌های گلخانه‌ای و دیگر آثار زیان‌بار همچون موارد مربوط به استخراج معادن و دیگر منابع آلودگی، افزایش خواهد یافت. 

الگوی کنونی توسعه برای صد‌ها میلیون نفر، رفاه به همراه داشته، اما همچنین به استمرار فقر و دیگر محرومیت‌ها نیزمنجر شده است؛ سطوح جدیدی از نابرابری که به نو‌آوری، همسازی اجتماعی و رشد اقتصادی پایدار صدمه می‌زند و دنیا را در توجه به نظام اقلیمی جهانی و از بین رفتن گونه‌های زیستی  به سمت نقطه ای غیرقابل بازگشت آورده است. برای تغییر این روند، دانشمندان می‌گویند دنیا می‌بایست برخی فعالیت‌های انسانی در حوزه های کلیدی شامل غذا، انرژی، مصرف و تولید و شهر‌ها را تغییر دهد. 

این دگر گونی ها می‌تواند از راه عملکرد هماهنگ دولت‌ها، کسب و کارها، جوامع، جوامع مدنی و افراد اتفاق افتد. دانش به‌ ویژه ایفا‌گر نقشی حیاتی است، نقشی که می‌تواند با افزایش سرمایه‌گذاری در علم برای پایداری و در موسسات علوم طبیعی و اجتماعی مستقر در کشور‌های در حال توسعه تقویت شود. 

گزارش تاکید می‌کند دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار از اساس مستلزم تفکیک رشد اقتصادی از فرسایش محیط زیست، و در عین حال، کاهش نابرابری‌های اجتماعی و جنسیتی در ثروت، درآمد و دسترسی به فرصت‌ها است. 

از آن‌جایی که همه کشور‌ها از یک نقطه شروع نمی‌کنند، دانشمندان می‌گویند سطوح بالا‌تر رشد همچنان در کشور‌های فقیر‌تر، برای تضمین خدمات اجتماعی و زیر‌ساخت‌های با‌کیفیت مورد نیاز خواهد بود، و در عین حال لازم است بر این نکته تاکید شود که رشد و سپس تلاش برای رفع ایرادات نباید به عنوان گزینه در نظر گرفته شود. گزارش هم‌چنین بر لزوم دسترسی بیشتر به فن‌آوری‌ها و علوم مناسب تاکید دارد. کشورهای توسعه‌یافته باید الگو‌های تولید و مصرف خود را، از جمله از راه محدود کردن سوخت‌های فسیلی و پلاستیک، و تشویق سرمایه‌های عمومی و خصوصی همسو با آرمان‌های توسعه پایدار، تغییر دهند. 

این دانشمندان پیشنهاد می‌کنند سازمان ملل متحد می‌تواند برچسب سرمایه گذاری جدیدی از آرمان‌های توسعه پایدار، با شاخص‌ها و رهنمود‌های روشن ترویج نماید تا بدین ترتیب به تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاری در صنایع و بازار‌های مالی مروج آرمان‌های توسعه پایدار و منع سرمایه‌گذاری در آن‌هایی بپردازد که اینگونه نیستند. 

تحول فراگیر مورد نیاز، چندان آسان نیست، وبه  پیشنهاد گزارش، درک علمی عمیق برای پیش بینی و کاهش  تنش ها لازم است و ضروری است معاملات تجاری با  تغییرات ساختاری گسترده همراه شوند.  برای مثال، کسانی که در اثر کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی و دیگر صنایع در مسیر آینده‌ای پایدار شغل خود را از دست می‌دهند، باید برای  گذران زندگی با ارائه شیوه‌های جایگزین،  حمایت شوند. 

نویسندگان گزارش تاکید دارند اراده سیاسی قوی و تعهد، لازمه تحولات مورد نیاز است چرا که راهکار‌ی جامع وجود ندارد، و مباشرت  در کشور‌های توسعه‌یافته بسیار متفاوت از کشور‌های در حال توسعه به نظر می‌رسد. 

فراخوان برای اقدام: ۲۰ مداخلهٔ پر اهمیت

بخش «فراخوان برای اقدام» گزارش، ۲۰ نکته ای  را‌ متذکر می شود  که مداخله در آن‌ها می‌تواند به پیش‌روی دگرگون‌کننده و سریع به سوی چندین آرمان و هدف در دهه‌های پیش‌رو رهنمون گردد. این اقدامات هدف‌مند بر پایهٔ نوشته‌های علمی اخیری مبتنی هستند که به بررسی به هم پیوستگی‌های نظام‌مند عمیقی می‌پردازند که هم‌افزایی‌ها و مصالحه میان آرمان‌ها و اهداف را شناسایی می‌کند. 

 گزارش حامی دسترسی همگانی به خدمات پایه‌ای باکیفیت (مانند خدمات درمانی، آموزش، زیرساخت‌های مربوط به تاسیسات بهداشتی، مسکن و تأمین اجتماعی) به مثابهٔ  پیش‌نیازی برای از بین بردن فقر و دستیابی به رفاه بیشتر انسان، با توجه‌ ویژه به افراد ناتوان و دیگر گروه‌های آسیب‌پذیر است. گزارش خواهان توجهی دگرباره  به پایان دادن به  تبعیض قانونی و اجتماعی، ایجاد اتحادیه‌های قوی، سازمان‌های غیردولتی، گروه‌های زنان و دیگر سازمان‌های اجتماعی است، چرا که تمامی آنها را شرکای مهمی در تلاش‌ برای اجرای  برنامهٔ ۲۰۳۰ می‌داند.

نویسندگان، نظام‌های غذا و انرژی را عرصه‌ای مهم برای تغییر می‌دانند، چرا که این نظام‌ها با عملکرد کنونی‌شان دنیا را به سمت نقاط غیرقابل بازگشتی برای محیط‌ زیست می‌برند، اما در عین حال  پیوندی مهم در عرصه‌های سلامت انسان و رفاه هستند. 

نظام غذا باید شاهد تغییرات وسیعی در زیرساخت‌، عادات فرهنگی و اجتماعی، و سیاست‌های ضامن وضع ناپایدار کنونی باشد. هم‌اکنون حدود دو میلیارد نفر از ناامنی غذایی رنج می‌برند و ۸۲۰ میلیون نفر دچار سوءتغذیه هستند. در همین حال نرخ اضافه‌وزن در تمامی مناطق جهان رو به افزایش است و آمارهای جهانی حاکی از دو میلیارد بزرگ‌سال و ۴۰ میلیون کودک زیرپنج سال دچار اضافه وزن است. 

برای کشورهای در حال توسعه، حمایت اجتماعی قوی‌تری برای اطمینان از امنیت غذایی و تغذیه نیاز است. کشورها می‌بایست با توجه به تمام زنجیرهٔ ارزش، با کاستن از پسماند غذایی و اتکای کمتر بر منابع حیوانی پروتئین، از اثرات محیط‌ زیستی نظام‌های تولید غذای خود بکاهند. هم کشورهای در حال توسعه و هم کشورهای توسعه یافته باید به سوءتغذیه در همهٔ حالات خود (از جمله تعداد رو به افزایش افرادی که اضافه‌وزن دارند) بیشتر توجه کنند. 

نظام انرژی نیز می‌بایست تغییریابد تا از شکاف دسترسی به انرژی بکاهد. بیش از یک میلیارد نفر که اکثرشان در زیر صحرای آفریقا  ساکن‌اند به برق دسترسی ندارند و بیش از سه میلیارد نفر بر سوخت‌های جامد آلوده کننده‌ای متکی هستند که سالانه باعث 3 میلیون و ۸۰۰ هزار مرگ زودرس می‌شوند. به این شکاف‌ها باید توجه شود و در عین حال باید  افزایش بهره وری انرژی و توقف تدریجی تولید انرژی بر پایهٔ سوخت‌های فسیلی بدون جدا سازی کربن و ذخیره آن مورد توجه قرار گیرد،  تا اقتصاد جهانی بر اساس خطوط ترسیم شده در موافقت‌نامهٔ پاریس، عاری از کربن شود. 

سهم انرژی‌ تجدید پذیر نوین در تآمین انرژی جهانی طی دههٔ اخیر سالانه به طور میانگین 4/5 در صد رشد داشته است. در همین حال از سال ۲۰۰۹ قیمت برق تجدید پذیر ۷۷ درصد برای فتوولتاییک‌های خورشیدی و ۳۸ درصد برای نیروگاه بادی روی خشکی کاهش داشته است و برای پنج سال متوالی، سرمایه گذاری جهانی بر انرژی‌های پاک به بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار در سال رسیده است. 

با همهٔ این‌ها، یارانه دادن مستقیم و غیر مستقیم به سوخت‌های فسیلی که باعث منحرف کردن از پرداختن به هزینه‌های واقعی اقتصادی، بهداشتی و محیط‌ زیستی آن‌‌ها می‌شود، مانع از رشد بیشتر انرژی‌های تجدید پذیر شده است. 

با توجه به اینکه پیش‌بینی شده دو سوم  جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ در شهرها زندگی ‌کنند، گزارش دریافته است که رسیدن به برنامهٔ ۲۰۳۰ نیازمند شهرهایی متراکم و پربازده است که با حمل‌ونقل عمومی با کیفیت و دیگر زیرساخت‌ها، خدمات اجتماعی و اقتصادی که تآمین کنندهٔ زندگی‌های آبرومند و پایداری که شامل آن‌هایی که به وسیلهٔ تکنولوژی و صنایع برپایهٔ طبیعت به وجود آمده‌اند نیز بشود بهتر عمل خواهند کرد. وجود شراکت‌ها و شبکه‌هایی در میان شهرهای همتا می‌تواند به کمک رهبران شهرداری‌ها بیاید تا بر اساس رفتارهای خوب عمل و گنیجینه‌ای از تخصص ایجاد کنند، همان‌طور می‌تواند منحر به سرمایه‌گذاری در ایجاد «دانشِ شهرها» شود.

دانشمندان بر محافظت از مشترکات جهانی محیط زیست (نظیر جو، جنگل‌های بارانی و اقیانوس‌ها) به عنوان منابع مهم خدمات زیست‌بومی و منابع طبیعی تآکید ورزیدند. حکومت‌ها، اجتماعات محلی، بخش خصوصی و بازیگران بین‌المللی باید با یکدیگر جهت نگهداری، بازگردانی و استفادهٔ پایدار از منابع طبیعی همکاری کنند. 

تصمیمات برپایهٔ دانش

دانش می‌بایست نقش مهمی در پیشبرد توسعهٔ پایدار ایفا کند. دانشگاه‌ها، سیاست‌گذاران و تآمین‌کنندگان مالی پژوهش‌ها باید حمایت خود را از پژوهش‌هایی که برپایهٔ برنامهٔ ۲۰۳۰ هستند را افزایش دهند. هم‌زمان با آن، پژوهش‌گران علوم پایدار و دیگر رشته‌ها باید همکاری کنند تا مسائل توسعه را حل نمایند و رابطهٔ دانش-سیاست‌گذاری-جامعه را تقویت کنند و به جامعه و سیاست‌گذاران اطلاعاتی دهند که آنان در راستای حل مشکلات توسعه‌ای از آن‌ها بهره گیرند. 

در گزارش استدلال‌هایی در راستای تغییر اولویت‌های پژوهش و حمایت از رویکردهایی خلاقانه نسبت به علوم پایدار، با تأکید بر شراکت‌های میان‌رشته‌ای و حمایت و تخصیص مابع به نهادهای علمی، به خصوص نهادهای جنوب جهانی، آمده است. اولویت بودجه‌های کمک به توسعه می‌بایست سرعت‌بخشیدن به ظرفیت علمی و دسترسی در جهان جنوب باشد. دولت‌های عضو ملل متحد، اجتماعات پژوهشی و کتابخانه‌ها می‌بایست با یک‌دیگر جهت بهبود بخشیدن به همکاری‌های فرا مرزی و میان رشته‌ای در دانش برای آرمان‌های توسعهٔ پایدار همکاری کنند. 

 دربارهٔ گزارش جهانی توسعهٔ پایدار

دولت‌های عضو ملل متحد در ۲۰۱۶ دستور نگارش گزارش جهانی توسعهٔ پایدار را به صورت چهارسالانه دادند تا برای آگاه‌سازی اجلاس آرمان‌های توسعهٔ پایدار ۲۰۱۹ مورد استفاده قرار گیرد. این گزارش کار گروهی ۱۵ نفره از داشنمندانی است که دبیرکل سازمان ملل متحد منصوب‌ کرده است. 

دانشمندان که نمایندهٔ طیف گوناگونی از رشته‌های علوم طبیعی و اجتماعی هستند، هم از کشور‌های توسعه یافته و هم از کشورهای در حال توسعه برخاسته‌اند، امروز گزارش‌شان را با نام "آینده هم اکنون است: علم برای دستیابی به توسعه پایدار" عرضه می‌کنند. این گروه‌ را پیتر مزرلی، رئیس مرکز توسعه و محیط زیست در دانشگاه برن (سوئیس) و انداه مورنین‌اینگتیاس، معاون پیشین وزیر برنامه‌ریزی اندونزی، با هم ریاست می کنند. 

گزارش کامل "آینده هم اکنون است: علم برای دستیابی به توسعه پایدار" را می‌توان از لینک زیر یافت:

https://sustainabledevelopment.un.org/gsdr2019

 صورت کاملی از دانشمندان در لینک زیر موجود است:

https://sustainabledevelopment.un.org/gsdr2019

Last modified onThursday, 12 September 2019 16:05

Related items

All rights reserved for United Nations in the Islamic Republic of Iran.