UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

کمیساریا از قانون جدید تابعیت ایران در خصوص رسیدگی به بی تابعیتی استقبال میکند

کمیساریا از قانون جدید تابعیت ایران در خصوص رسیدگی به بی تابعیتی استقبال میکند

کمیساریا، آژانس پناهندگان سازمان ملل، از اصلاح قانون تابعیت جمهوری اسلامی ایران استقبال میکند که به فرزندان زنان ایرانی و مردان غیرایرانی، فارغ از اینکه در خاک ایران به دنیا آمدهاند یا خیر، اجازه کسب تابعیت ایرانی را میدهد.

این قانون جدید امروز 16 مهر ماه سال 1398 به امضای ریاست مجلس شورای اسلامی رسیده و برای اجرا به دولت تسلیم گردیده است و قدمی بزرگ در راستای کاهش بی تابعیتی در ایران و جهان خواهد بود.

براساس این اصلاحیه، کودکان زیر 18 سال نیز میتوانند در صورت ثبت درخواست توسط مادران ایرانیشان تابعیت ایرانی دریافت کنند. افراد 18 سال به بالا نیز میتوانند شخصا نسبت به دریافت تابعیت ایرانی اقدام نمایند. این لایحه همچنین تصریح میدارد افراد بی تابعیت نیز به محض رسیدن به سن 18 سالگی و در صورتی که خود شخص یا یکی از والدینش در ایران به دنیا آمده باشند، میتوانند نسبت به دریافت تابعیت ایرانی اقدام کنند. 

براساس نظرسنجی انجام شده توسط دولت ایران در سال 2017 قریب به 50.000 کودک متولد شده از مادران ایرانی و پدرانی غیرایرانی قادر به دریافت مدرک هویتی رسمی «شناسنامه» نبوده اند. 

به گفته ایوو فریسن، نماینده کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران،  بی تابعیتی انتخاب هیچ کودکی نیست. بدون هویت و اسناد رسمی، افراد بی تابعیت اغلب در جامعه نادیده گرفته میشوند. دولت جمهوری اسلامی ایران با این قانون جدید الگویی قابل پیروی میباشد. این امر حرکتی بسیار مثبت برای این کودکان و خانواده های آنها است.

با فراهم آوردن امکان انتقال تابعیت از زنان ایرانی به فرزندانشان، قانون جدید گامی اساسی برای افزایش برابری بین زن و مرد در ایران به شمار میرود، زیرا در ایران تابعیت عمدتا بر مبنای اصل خون و از سمت پدر کسب میشود. اگرچه این قانون هنوز هم در رابطه با توانایی پدران و مادران در انتقال تابعیت خود، آنها را در جایگاهی کاملا برابر قرار نمیدهد، قطعا حاکی از بهبود قابلتوجهی است.

اگرچه ایران عضو کنوانسیون بی تابعیتی نمیباشد، دولت ایران در راستای پیشگیری و کاهش بی تابعیتی در کشور قدمهای محکمی برداشته است.

اصلاحیه قانون تابعیت با توجه به کمپین جهانی #من_تعلق_دارم آژانس پناهندگان سازمان ملل برای پایان دادن به بی تابعیتی تا سال 2024 مورد استقبال ویژهای قرار گرفته است. افرادی که بی تابعیت اند ممکن است با یک عمر محرومیت و تبعیض روبرو شوند و معمولا از دسترسی به فرصتهای تحصیلی، مراقبتهای بهداشتی و فرصت های شغلی محروم میشوند. در سراسر جهان، میلیونها انسان متاثر از بی تابعیتی هستند که سبب محرومیت آنها از حقوق اساسی و هویت رسمی که بیشتر ما انها را بدیهی میپنداریم، میشود.

براساس گزارشهای 78 کشور حدود 3.9 میلیون نفر بی تابعیت هستند، اگرچه آژانس پناهندگان سازمان ملل بر این باور است که آمار واقعی به طور قابل توجهی بالاتر است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل درپنجمین سال از کمپین 10 ساله #من_تعلق_دارم برای پایاندادن به بی تابعیتی است و در نشستی با مقامات عالی رتبه در رابطه با بی تابعیتی به عنوان بخشی از نشست کمیته اجرایی کمیساریا در ژنو در اکتبر 2019 ، به ارزیابی دستاوردهای به روز و تشویق دولتها و دیگران برای پیوستن به این کمپین میپردازد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با پانیذ زمانیان تماس حاصل نمایید:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ، 009821893491114

 

Last modified onWednesday, 09 October 2019 10:26
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time