UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

Items filtered by date: Tuesday, 06 August 2019

مرداد 98 - حالا برای جنبش اقلیمی اقدام کنیم

فراخوان جهانی برای اقدام اقلیمی 

«حالا اقدام کنیم» فراخوان جهانی سازمان ملل متحد جهت اقدام انفرادی برای تغییرات اقلیمی است. این جنبشی ضروری، از اقدامات هماهنگ سازمان ملل متحد برای ارتقای آگاهی، هدف‌گذاری و اقدام در راستای تغییرات اقلیمی و تسریع در اجرای توافق‌نامه پاریس است.

هدف جنبش«حالا اقدام کنیم» آموزش و تشویق تغییر رفتار فردی، به‌ویژه با تنظیم الگوهای مصرف است. تصمیماتی که در زندگی روزمره خود می‌گیریم بر سیاره ما تاثیر می‌گذارند. با تغییر عادت‌ها و روال عادی زندگی‌مان و انتخاب روش‌هایی که اثرات مضرکمتری برای محیط زیست دارند، توان مقابله با تغییرات اقلیمی را پیدا می‌کنیم.

چالش مد: استفاده مجدد با تغییر کاربری

به عنوان بخشی از جنبش، به مردم سراسر جهان سفارش شده است که به مشارکت فردی در مد پایدار مبادرت ورزند. چالش: استفاده مجدد از لباس‌های قدیمی با ظاهر و کاربری جدید.

مد – کلیدی برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی

تولید لباس تاثیر زیادی بر تغییرات اقلیمی دارد. صنعت نساجی تقریبا سهمی 10 درصدی در انتشار گازهای گلخانه‌ای در سطح جهان دارد یعنی بر اساس کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد درباره تغییرات اقلیمی (UNFCCC) انرژی‌ که صنعت نساجی مصرف می‌کند بیش از مجموع انرژی مصرفی صنایع هوایی و کشتیرانی است. ضرر این صنعت تنها به تولید کربن در سطح جهان محدود نمی‌شود. تولید حدود 20 درصد فاضلاب جهان نیز به این صنعت منتصب است، 85 درصد منسوجات در نهایت به زباله تبدیل شده یا سوزانده می‌شوند، این در حالی‌ است که بیشتر این مواد دارای قابلیت استفاده مجدد هستند.

در راستای اجلاس سران برای اقدام اقلیمی که به وسیله دبیرکل سازمان ملل متحد در سپتامبر 2019 برگزار خواهد شد، صنعت مد به عنوان یکی از صنایع اصلی شناخته شده است که نقشی تعیین‌کننده در درک اهداف توافق‌نامه پاریس دارد. در دسامبر 2018، تعداد 43 نشان تجاری بزرگ و معتبر و تامین‌کنندگان آن‌ها منشور «صنعت مد برای اقدامات اقلیمی » را امضا کردند که زیر نظر سازمان ملل متحد تهیه و تدوین شده بود. هدف: حذف کامل تولید و انتشار گازهای گلخانه‌ای تا 2050. ابتکارات دیگری نیز در همین راستا در حال انجام است. این مهم به صورت همزمان با افزایش آگاهی مصرف‌کننده نسبت به انتخاب‌های پیش‌ رو نسبت به اقدام و عمل انجام می‌گیرد.

ربات حالا اقدام کنیم.: حرکتی ورای فعالیت آنلاین

جنبش «حالا اقدام کنیم» از هوش مصنوعی در جهت پیش‌برد این تغییر الگو بهره می‌برد.  این ربات که در حال حاضر توسط پیام‌رسان فیس‌بوک اداره می‌شود، ابزاری دو سویه است که به صورت روزانه الگوهایی برای کاهش تولید کربن یعنی رانندگی کمتر، خرید محصولات فصلی و محلی، حمام 5 دقیقه‌ای، و خوردن گوشت کمتر را پیشنهاد می‌دهد. این جنبش نه تنها در حال انجام کاری مفید و خلاقانه از طریق فن آوری دو سویه است، بلکه پا را از اکتیویزم آنلاین (فعالیت اینترنتی) فراتر نهاده و ایجاد تغییرات در دنیای واقعی را هدف گرفته است.

ایجاد حرکت و تغییر الگوهای مصرف

هر اقدامی که برای اقلیم انجام می‌دهیم دارای اهمیت است. هر چقدر تعداد افرادی که طبق این الگو رفتار می‌کنند بیشتر باشد، تاثیر بزرگ تری بر جای خواهد گذاشت. تمام اقدامات ما، به صورت جمعی، بر دیگری تاثیر گذاشته و انتشار کربن را کاهش می‌بخشد و پیغامی برای رهبران دولت‌ها و صاحبان کسب و کار مخابره خواهد کرد که مردم جهان خواهان اقدامات اقلیمی بوده و حاضر به قدم برداشتن در این راستا هستند. این اقدامات جمعی طی اجلاس سران در نیویورک، در سپتامبر 2019 و با مدیریت دبیر کل ارائه خواهند شد.

برای اطلاعات بیشتر به www.un.org/actnow مراجعه کنید.

 

 آرمان‌های توسعه پایدار

در سال 2015، رهبران جهان، سند 2030 برای توسعه پایدار و 17 آرمان آن را به عنوان طرحی جامع برای شکل‌دهی آینده مردم و سیاره زمین تصویب کردند. در حالی‌که چالش مدِ همین حالا اقدام کنیم به صورت مستقیم به آرمان شماره 13 درباره اقدامات اقلیمی مربوط است، تاثیراتی نیز بر سایر آرمان‌ها از جمله آرمان 12، چرخه تولید و مصرف مسئولانه نیز دارد. در سال 2016، توافق‌نامه پاریس مرتبط با تغییرات اقلیمی برای رسیدگی و توجه به نیاز مبرم ما به محدود کردن افزایش درجه حرارت زمین تا 2 درجه سلسیوس، لازم‌الاجرا شد.

Read more...
Subscribe to this RSS feed

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time