UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

تیر 95 - احترام به حقوق دختران نو جوان عامل پیشرفت اقتصادی و اجتماعی کشورها – مقام سازمان ملل متحد

روز جهانی جمعیت در سال 2016 روز جهانی جمعیت در سال 2016

 تهران 20 تیر 1395 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) -- معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و دبیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی جمعیت 11 ژوئیه 2016 برابر با 21 تیر 1395 گفت یک دختر نوجوان که به حقوقش احترام گذارده می شود و توانایی هایش شکوفا می گردد، می تواند بهتر به پیشرفت اقتصادی و اجتماعی جامعه و کشورش کمک کند.  

متن کامل پیام دکتر باباتونده اوسوتیمهین به شرح زیر است:

سال های نوجوانی برای برخی دختران زمان یادگیری و کسب استقلال بیشتر است.  اما برای تعداد زیادی نیز، این زمان  با آسیب پذیری بیشتر، محرومیت از حقوق و فرصت ها و یا تبعیض همراه است.
هنگامی که یک دختر نوجوان توانمند است واز اطلاعات و ابزار درست برای تصمیم گیری برخوردار است،  می تواند بر موانعی غلبه کند که در مقابل یک آینده سالم و پربارقرار   می گیرند. نه تنها خود او بلکه خانواده و جامعه او نیزاز این شرایط مطلوب بهره ور      می شوند.
اما وقتی که او در تصمیمات مربوط به تحصیل، سلامت، کار، و یا حتی وضعیت تاهل خویش اختیاری ندارد، هیچوقت به استعداد های بالقوه خود تحقق نمی بخشد و یا نمی تواند اثر مثبت در خانه، خانواده و یا جامعه خود داشته باشد.   
در بعضی نقاط دنیا، ، خانواده و جامعه  دختری که به سن بلوغ می رسد را آماده ازدواج، بارداری و فرزند آوری می پندارند. ممکن است که او مجبور به ازدواج و در نتیجه ترک تحصیل شود. و یا از آنجایی که بدن او آمادگی فرزند آوری را ندارد، از ناتوانی و بیماری جسمی پس از زایمان رنج ببرد و حقوق بشروی ازاو سلب گردد.
دولت ها در تمامی دنیا موظفند که بر روی دختران نوجوان سرمایه گذاری کنند، آنان را توانمند سازند تا تصمیمات مهم زندگی را خود شان بگیرند، بتوانند کسب کار و درآمد داشته باشند و در امور اجتماعی مشارکت داشته و با پسران و مردان در جایگاه مساوی قرار گیرند.
سرمایه گذاری برروی حفظ سلامت دختران نوجوان، از جمله سلامت باروری، لازم است تا آنان بتوانند از تحصیل با کیفیت، از فرصت های اقتصادی و از کار شایسته برخوردار شوند.  
یک دختر نوجوان که به حقوقش احترام گذارده می شود و توانایی هایش شکوفا می گردد، می تواند بهتر به پیشرفت اقتصادی و اجتماعی جامعه و کشورش کمک کند.

 

Last modified onSunday, 10 July 2016 19:22
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time