UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

سخرانی آقای ویل پارکس به مناسبت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

unicef logo125

سرور گرامی، جناب آقای دکتر هاشمی، وزیر محترم بهداشت

سرور گرامی، جناب آقای دکتر مطلق، مدیر کل محترم دفتر بهداشت مدارس، جمعیت و خانواده وزارت بهداشت

سرور گرامی، جناب آقای دکتر سیاری، معاون محترم بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وزیر بهداشت

سرور گرامی، جناب آقای دکتر مرندی، ریاست کل محترم فرهنگستان علوم پزشکی

میهمانان ارجمند

خانم ها و آقایان، سلام، صبح به خیر !

اجازه می خواهم از این فرصت استفاده نمایم و درباره ی اهمیت تغذیه با شیر مادر به عنوان یک غذای معجزه آسا با شما صحبت کنم.

شیر مادر "اولین واکسن" نوزاد است. تغذیه با شیر مادر اولین گام موثر در راه سلامت نوزاد است و غنی ترین منبع غذا برای نوزاد به شمار می رود. شیر مادر حیاتی ترین بخش زندگی هر نوزاد در راه شروعی سلامت در زندگی است.

بر اساس داده های یونیسف، نزدیک به 77 میلیون نوزاد – یعنی یک از هر دو نوزاد تازه متولد شده – در اولین ساعت تولد با شیر مادر تغذیه نمی شوند و از اصلی ترین مغذی ها، پادتن ها و تماس پوست به پوست با مادرشان که آنها را در مقابل بیماری و مرگ محافظت می کند، محروم هستند.

سروران گرامی، آقایان و خانم ها، هر چه زمان تغذیه با شیر مادر به تعویق بیفتد به همان میزان مرگ و میر در ماه های اول زندگی نوزاد بالا می رود. اگر بلافاصله بعد از تولد تغذیه با شیر مادر 2 تا 23 ساعت به تعویق بیفتد، خطر مرگ و میر نوزاد در 28 روز اول زندگی اش 40% افزایش می یابد. و و اگر تغذیه با شیر مادر 24 ساعت یا بیشتر به تعویق بیفتد، خطر مرگ نوزاد را تا 80 درصد افزایش می دهد.

شیر مادر یک غذای معجزه آسا است وارتباط مستقیمی با تغذیه بهتر، صحت وسلامت و بقای کودکان و مادران دارد، و در رسیدن به آرمان های اصلی توسعه پایدار که تا سال 2030 برنامه ریزی شده است، مانند فقر، گرسنگی، سلامت، آموزش، برابری جنسیتی و مصرف پایدار کمک شایان توجهی می کند.

تغذیه با شیر مادر مستقیما با آرمان شماره 3 توسعه ی پایدار یعنی تضمین سلامت مطلوب و بقا مرتبط است چرا که یکی از برترین و اساسی ترین مداخلات تغذیه ایی برای کاهش مرگ و میر نوزادان زیر 5 سال است. تغذیه با شیر مادر باعث می شود که مادران ترکیبی از عناصر سیستم ایمنی شان را که مانند چتری کودکان را حمایت می کند به نوزادشان منتقل کنند و این باعث تقویت سیستم ایمنی نوزادانشان می شود. به این دلیل است که نوزادانی که مدت زمان بیشتری با شیر مادر تغذیه می شوند در مقایسه با نوزادانی که کمتر یا اصلا با شیر مادر تغذیه نمی شوند، به میزان کمتری به بیماری های عفونی و مرگ و میر مبتلا می شوند.

تغذیه با شیر مادر عنصری مهم و حیاتی برای رشد و تکامل همه جانبه نوزادان است؛ که مرتبط با آرمان اصلی شماره 4 توسعه پایدار در حوزه ی آموزش است. شیر مادر توانایی شناخت و یادگیری نوزاد را افزایش می دهد ومستقیما باعث افزایش توان یادگیری بهتر و موثر تر کودکان می شود.

سروران گرامی، خانم ها و آقایان، تغذیه با شیر مادر با آرمان شماره 5 توسعه یعنی "برابری جنسیتی" نیز مرتبط است؛ به خصوص برای مادرانی که شاغل هستند و مایلند بهترین تغذیه را در ابتدای زندگی برای فرزندشان فراهم آوردند. بانوان شاغل در بخش های خصوصی و دولتی در همه جای دنیا با چالش ترکیب کردن کار و شیر دهی مواجه هستند. یک مطالعه نشان می دهد که مداخلاتی نظیر مرخصی زایمان، حمایت از مادران در محیط کار و بهبود وضعیت استخدام مادران به افزایش 30 درصدی تغذیه با شیر مادر منجر شده است.

درباره منافع تغذیه با شیر مادر سخنان بسیاری گفته شده است؛ اما ارتباط تغذیه با شیر مادر با آرمان شماره 12 توسعه پایدار یعنی حفظ سلامت کره زمین و استفاده متعهدانه و امن از منابع نیز حائز اهمیت است. بسته بندی شیرهای جایگزین شیر مادر نیاز به استفاده از آب، کاغذ، فلز و .... دارد. در حالیکه شیر مادر یک غذای طبیعی و قابل تجدید است و کم ترین اثر تخریبی را بر محیط زیست دارد.

تغذیه با شیر مادر تنها وظیفه یک مادر نیست. شیردهی موفق نتیجه ی آموزش مهارت های شیر دهی و فراهم آوردن محیطی حامی و زمان گذاشتن برای مادران است. مادران نیازمند همراهی و یاری پرستاران، خانوادها، کارفرماها و اجتماع هستند تا تشویق شوند و بهترین و سالم ترین غذا رابرای نوزادانشان فراهم کنند.

بسیار خرسندم از اینکه این حمایت و پشتیبانی پر اهمیت برای مادران از روز اول بارداری در پیام ملی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امسال برای هفته تغذیه با شیر مادر طراحی کرده است قابل مشاهده است؛ " 1000 روز طلایی: مهر مادر، شیر مادر"

در حقیقت ایران تلاشی چشمگیر و مثال زدنی در حوزه ی ترویج تغذیه با شیر مادر داشته است و به نوزادان کمک کرده است تا از این غذای معجزه آسا برای بقاء شان بهره مند شوند. یکی از موفق ترین مثال ها و دستاوردهای ایران که بنده اخیرا از آن بازدید کردم، گشایش و راه اندازی اولین بانک شیر مادر در تبریز بود که با حمایت یونیسف انجام گرفت. بسیار خوشحال شدم از اینکه شنیدم قرار است دومین بانک شیر در مشهد راه اندازی شود. از همین جا دولت را تشویق می کنم تا به تلاشهایش برای ترویج تغذیه با شیر مادر به عنوان بخشی مهم از سیاستهای سلامت کشور و در راستای دستیابی به آرمانهای توسعه پایدار ادامه دهد.

اجازه دهید تا سخنان خود را با این گفته به پایان برسانم؛ هر سال ما در هفته ی ترویج تغذیه با شیر مادر 10-تا 17 مرداد گرد هم جمع می شویم تا بر اهمیت این موضوع تاکید نماییم. اما بیایید در تمام طول سال تغذیه با شیر مادر را در راس سیاست های سلامت قرار دهیم تا فرصت بقا و بالندگی بهتر را برای کودکانمان فراهم کنیم.

آیا برای تاکید بیشتر بر اهمیت تغذیه کودکان با شیر مادر، منبعی بهتر از کتاب مقدس قرآن داریم؟ در اسلام، تغذیه با شیر مادر از طریق آیات بسیاری در کتاب قرآن توصیه شده است؛ روشن ترین مرجع آیه ی 233 از سوره بقره است که می فرماید:" شایسته است مادران 2 سال کامل فرزند خویش را شیر دهند، آنان که مایلند دوره ی شیردهی را تکمیل کنند. "

سرور گرامی، خانم ها و آقایان، امیدوارم توانسته باشم نقش حیاتی و معجزه آسای تغذیه با شیر مادر را در ایجاد بهترین شروع برای زندگی نوزادان، را برای شما توصیف نموده باشم.

سپاسگزارم.

 

Last modified onWednesday, 10 August 2016 00:39
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time