UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

سخنرانی آقای پارکس: مدارس دوستدار کودک

unicef logo125

عالیجناب، آقای دکتر بابالو، قائم مقام محترم وزیروریاست مرکزاموربین الملل ومدارس خارج ازکشور

عالیجناب، آقای دکتر حسینی، مشاور محترم معاون وزیر در آموزش متوسطه

همکار گرامی یونیسف دفتر منطقه ایی و مراکش

همکاران محترم بنیاد بین المللی جوانان

مهمانان گرانقدر، خانم ها و آقایان

صبح شما به خیر و خوش آمدید !

مدرسه رفتن تجربه ایی مشترک میان بیشتر کودکان در سراسر دنیا است و همچنین مهم ترین ابزاری است که جوامع بواسطه آن جوانانشان را برای آینده آماده می کنند. اگرچه برای بسیاری از کودکان، مدرسه رفتن همیشه تجربه ی مثبتی نیست.

کودکان بسیاری هستند که شرایط سختی را در مدرسه تجربه می کنند؛ مانند هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد در کلاس های درس و یا نبود امکانات ابتدایی بهداشتی. برخی از کودکان از وجود آموزگاران شایسته و برنامه آموزشی مناسب بی بهره اند. در همین حال بعضی از کودکان با تبعیض، آزار و خشونت در محیط مدرسه دست و پنجه نرم می کنند. بدیهی است که این شرایط موجب یادگیری و پیشرفت کودکان نمی شود و هیچ کودکی نباید این تجربیات را داشته باشد.

یونیسف عمیقا متعهد است تا برای همه ی کودکان در جهان، صرف نظر از شرایط زندگی شان، آموزش با کیفیت فراهم کند. ما میدانیم که نمی توان مدارسی را با "یک قالب آموزشی واحد" برای همه ی کودکان طراحی کرد چرا که کودکان نیازها و شرایط متفاوتی دارند. نمونه های مدارس مختلف که با توجه به نیازهای کودکان طراحی شده اند، بیانگر راه هایی موثر برای بهبود کیفیت آموزش اند. اما الگوی مدارس دوستدار کودک به عنوان جامع ترین طرح در رویکرد آموزشی و همچنین گسترده ترین مدل آموزشی چه از نظر تعداد کشورها و چه از نظر تنوع منطقه جغرافیایی کشورهایی که آن را اجرایی کرده اند، امروزه مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

در این مدارس می توان در سطح مدرسه به بهترین نحو به برابری و تساوی دست یافت و بر آن نظارت کرد. طرح مدارس دوستدار کودک یونیسف اولین بار در سال 1999(1378) در جهان معرفی شد و چهارچوبی را برای طرح های مدرسه-محور در منطقه به وجود آورد. از آن زمان، طرح های زیادی منطبق بر مدارس دوستدار کودک در منطقه ی خاورمیانه و شمال آفریقا اجرایی شده اند؛ این تلاش ها ی ارزشمند در جهت نهادینه کردن اصول مدارس دوستدار کودک و به منظور ساختن محیط آموزشی فراگیر و پویا برای ترویج هر چه بیشتر آموزش با کیفیت صورت گرفته اند. این امر در راستای آرمان شماره چهار توسعه پایدار یعنی آموزش با کیفیت، است.

مدارس دوستدار کودک مولفه ها و اجزای زیادی دارند که می توان تمام آن ها را بررسی کرد؛ اما اجازه دهید در اینجا من به سه مولفه ی اصلی و اساسی آن اشاره کنم:

مدارس دوستدار کودک محیط آموزشی امن و حامی کودکان را برایشان فراهم می کند. این محیط آموزشی بایست ضمن آنکه کودکان را از هرگونه خطر فیزیکی وخطرات سلامت مصون نگاه دارد، توجه ویژه ایی به احساسات و عواطف کودکان، بهداشت روان و تندرستی کودکان مبذول دارد و آنان را از هرگونه آزار کلامی و احساسی، آزار و اذیت جنسی، تبعیض های نژادی و قومی، غرض ورزی و رنجاندن از طرف معلمان و یا همکلاسی هایشان محافظت کند. این امر در راستای آرمان شماره 16 توسعه پایدار در جهت ایجاد صلح، عدالت و نهادهای کارآمد است که دربرگیرنده پیشگیری از کودک آزاری است.

مدارس دوستدار کودک کودک-محور و فراگیر هستند. یادگیری هسته ی اصلی آموزش و در راستای اصل محوریت کودک است؛ کودک به عنوان یادگیرنده، مرکز اصلی فرآیند یادگیری و آموزش است. به عبارت دیگر، فرایند آموزش در کلاس باید نباید به نحوی باشد که دانش آموزان در آن گیرنده ی منفعل باشند و علم و دانش صرفا توسط یک مقام آموزشی به نام معلم ارایه شود. بلکه کلاس درس باید فرآیندی پویا و تاثیرگذار باشد که در آن کودکان شرکت کنندگان فعال هستند و با مشاهده کردن، کشف کردن، گوش دادن، دلیل آوردن و سوال پرسیدن به یاد گیری می رسند.

مدرسه دوستدار کودک، مدرسه ایی دوستدار جامعه و دوستدار خانواده است. این مدارس با سرپرستان و والدین کودکان، که مسئولیت اولیه رفاه و سلامت کودکان در تمامی مراحل زندگی و رشد به عهده آنهاست، ارتباط برقرار میکنند. این مساله در مورد خانواده هایی که به دلیل فقر، بیماری، درگیری و جنگ، کمبود آب و سوخت و سایر منابع آسیب پذیر شده اند بسیار حائز اهمیت است؛ همچنین در خانواده هایی که در مناطق بسته و دورافتاده، از دسترسی به خدمات دولتی محروم هستند و خانواده های به حاشیه رانده شده و محروم.

سروران گرامی، آقایان و خانم ها، باید بگویم که یک راه حل واحد برای ایجاد مدارس دوستدار کودک وجود ندارد. همان طور که در گزارش ارزیابی جهانی برنامه مدارس دوستدار کودک آمده و با توجه به ارزیابی های کشورهای مختلف از طرح های اجرا شده در زمینه مدارس دوستدار کودک، به نظر می رسد همچنان شکاف هایی در متحد ساختن رویکرد مدیریت مدرسه-محور و اطمینان از ارزیابی موثر این مداخلات مدرسه محور وجود دارد. یکی از چالشهای اصلی پیش روی ظرفیت مدارس برای رسیدن به برابری برای همه کودکان، نیاز به بهبود روش های جمع آوری داده و استفاده از آنها در سطح مدارس است.

این خود یادآور نیاز به مداخلاتی است که سبب ارتباط بیشتر میان نظارت و اقدام در سطح مدارس است؛ چرا که باعث توانمند شدن مدارس و مسوولیت پذیر شدن آنها نسبت به اقدامات و نتایج حاصله آنها می شود و در دراز مدت به بهبود کیفیت تاثیرگذاری آنها کمک می کند. و این در برداشتن موانع بر سر راه برابری در آموزش نیز موثر است.

تمرکز این کارگاه آموزشی بر چارچوب طرح "انصاف" است؛ که معادل واژه ی "برابری" در زبان عربی است. چارچوبی که ظرفیت مدارس را تقویت می کند تا با نظارت، تحلیل موقعیت و عملکرد مناسب، دسترسی برابر به یادگیری برای همه ی کودکان از جمله کودکان در شرایط بحران را فراهم آورد. این چارچوب بر دو عامل مرتبط استوار است: اقدام مدرسه-محور و نظارت و ارزیابی مدرسه-محور که یکدیگر را در بهبود دسترسی به برابری در یادگیری تقویت می کنند.

در پایان، مایلم از همکارانمان در وزارت آموزش و پرورش برای اشتیاق و علاقه شان به موضوع مدارس دوستدار کودک تشکری ویژه نمایم.

بی شک موفقیت کار ما در اجرایی کردن مدارس دوستدار کودک به شدت وابسته به همکاری نزدیک و شراکت با همه ی نقش آفرینان در نظام آموزش است. کلید اصلی راه مان این است که چگونه به جلو حرکت کنیم و مطمئن شویم که اقدامات انجام شده در سطح مدارس مفید و موثر است؛ و با ارتباط دادن نظام نظارت در مدرسه و اقدام در مدرسه، از یادگیری کافی کودکان اطمینان حاصل کنیم.

در آخر مایلم از تسهیل گران منطقه ایی یونیسف و بنیاد جهانی جوانان قدردانی ویژه نمایم و برای همگی شما در این کارگاه آرزوی موفقیت کنم.

سپاسگزارم.

 

Last modified onWednesday, 31 August 2016 15:58
back to top

UN Offices in Iran

Error: No articles to display

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time