UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

سخنرانی آقای پارکس در کارگاه مشترک وزارت آموزش و پرورش و یونیسف برای آموزش مهارتهای زندگی

unicef logo125سرور گرامی، قایم مقام محترم وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل، جناب آقای دکتر بابالو

سرور گرامی، مشاور محترم معاون وزیر آموزش و پرورش در آموزش متوسطه، جناب آقای دکتر حسینی

همکاران گرامی از بنیاد بین المللی جوانان و دفتر منطقه ای یونیسف در خاورمیانه و دفتر یونیسف در مراکش

مهمانان ارجمند، خانمها و آقایان صبح بخیر،

به کارگاه مشترک وزارت آموزش و پرورش و یونیسف برای آموزش مهارتهای زندگی خوش آمدید

 

اجازه دهید صحبتهایم را با چند سوال شروع کنم که به ذهن بسیاری از ما چه به عنوان والدین و چه به عنوان مسوولین و برنامه ریزان آموزشی خطور می کند. در دنیای چالش ها و بحران های روزافزون امروز، چگونه می توانیم کودکانمان را برای مقابله با مشکلات و تصمیم گیریهای عاقلانه آماده کنیم؟ آیا مقابله با مشکلات و استقامت در برابر سختی ها یاد دادنی و یاد گرفتنی است؟ آیا کافی است که در مدارس سواد خواندن و نوشتن و حساب و هندسه را آموزش دهیم تا نسل بعدی را برای والد شدن، کارمند شدن، شهروند شدن و رهبر شدن آماده کنیم؟ منطور از ارایه "آموزش با کیفیت" به کودکان و نوجوانان چیست؟

موفقیت همه ما، چه به عنوان یک فرد و یا یک جامعه دموکراتیک در کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه، به قابلیت ما در مدیریت چالشها و خطرات، استفاده بهینه از فرصت ها و حل مسایل به شیوه ای صلح آمیز و دوستانه بستگی دارد. در ادامه صحبت هایم مایلم به سه سوال پاسخ دهم. آموزش مهارتهای زندگی چیست و چگونه می تواند کودکان را توانمند سازد؟ برای اجرای این مهارتها به چه محیطی نیاز است؟ و نقش یونیسف در آموزش مهارتهای زندگی به کودکان چیست؟

آموزش مهارتهای زندگی یکی از ارکان اصلی آموزش با کیفیت است و به آن دسته از مهارتهای شناختی، شخصی و بین شخصی اطلاق می شود که تواناییهای فرد را در این مهارتها تقویت می کند. امروز علاقه روزافزونی به اینگونه آموزشها برای کودکان و نوجوانان وجود دارد که مهارتهای روانی-اجتماعی را در آنان به اندازه مهارتهای خواندن و نوشتن و حساب پرورش دهد. این آموزش نامهای گوناگونی دارد از جمله" آموزش مهارتهای زندگی"،" یادگیری اجتماعی و احساسی" و یا " آموزشهای سلامت و مهارت-محور". اما همه آنها یک مفهوم مرکزی را در محور خود دارند و ان اینست که: به کودکان و نوجوانان تفکر خلاق و مهارتهای حل مساله را می آموزد، حس ارزشمند بودن را در آنها می پروراند و به آنها یاد می دهد چگونه با دیگران ارتباطی سازنده و موثر برقرار کنند.

سروران گرامی، خانمها و آقایان، سوال دوم این بود که برای اجرای این مهارتها به چه محیطی نیاز است؟ همانقدر که مهارتهای زندگی موثر و کلیدی هستند، چگونگی آموزش این مهارتها نیز مهم است. یادگیری مهارتهای زندگی- چه در آموزش رسمی و چه غیر رسمی- در خلا صورت نمی گیرد. در واقع به عمل در آوردن این مهارتها- از طریق رفتارهایی مثبت و تطابق پذیر، تا حد زیادی متاثر از محیطی است که دانش آموزان در آن زندگی می کنند، آموزش می بینند و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. این نکته بسیار مهمی است که برنامه ریزان آموزش در حوزه مهارتهای زندگی و کسانی که این برنامه آموزشی را ارزیابی می کنند باید در نظر بگیرند.

وسوال سوم و آخر این بود که جایگاه یونیسف در آموزش مهارتهای زندگی کجاست؟ یونیسف از علاقه و حمایت روزافزون نسبت به آموزش مهارتهای زندگی استقبال می کند. در جهان، آموزش مهارتهای زندگی به عنوان ابزاری برای توانمند سازی نوجوانان و جوانان در موقعیت های چالش برانگیز شناخته می شود. ما نیز در یونیسف بخشی از رسالت و وظیفه خود می دانیم که تجارب موفق دیگر کشورهای منطقه و درسهای آموخته آنان را در زمینه آموزش مهارتهای زندگی در اختیار شما بگذاریم. همچنین با خرسندی حاضریم تا تجارب موفق ایران در بخش آموزش را در اختیار دیگر کشورهای منطقه قرار دهیم.

مهمانان گرامی، خانمها و آقایان، بگذارید بار دیگر تاکید کنم که آموزش مهارتهای زندگی برای توانمندسازی کودکان و نوجوانان بخصوص در منطقه بحران زده خاورمیانه و شمال آفریقا با رشد جمعیت جوان و نرخ بیکاری تا چه حد مهم و کلیدی است. بار دیگر تاکید می کنم که آموزش مهارتهای زندگی در خلا صورت نمی گیرد و نیازمند محیط آموزشی و مطالب درسی فراگیر با در نظر گرفتن نیازهای خاص همه گروههای کودکان ، و معلمانی آگاه و مطلع است . و بلاخره به عنوان حامی جهانی آموزش مهارتهای زندگی در چندین کشور جهان از جمله در منطقه خارمیانه و شمال آفریقا؛ یونیسف آماده است تا درسهای آموخته شده از این تجارب را با کشورهای دیگر درمیان بگذارد.

در پایان مایلم مراتب تشکر خود را از همکارانمان در وزارت آموزش و پرورش برای تلاشهای قابل توجه در جهت بهبود دسترسی و کیفیت آموزش برای همه کودکان ابراز کنم.

امیدوارم در روزهای پیش رو در کارگاه، گفتگوهای موثر و مفیدی داشته باشد.

سپاسگذارم

Last modified onWednesday, 31 August 2016 16:05
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time