UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

سخنرانی آقای پارکس در برنامه مشترکی میان وزارت بهداشت ایران و یونیسف

unicef logo125

خانم ها و آقایان

صبح به خیر

وزارت بهداشت در جمهوری اسلامی ایران، برای تلاش های ارزشمند و چشمگیرش و دستاوردهای مهمی که در جهت بهبود نظام بهداشت عمومی با تمرکز بر هدف کاهش مرگ و میر کودکان داشته است همواره در سطح ملی و بین المللی مورد تحسین واقع شده است.

در راستای تعهد به دستیابی به آرمان های توسعه هزاره و همچنین تعهد دولت فعلی به آرمان های توسعه ی پایدار، جمهوری اسلامی ایران موفق شده است نرخ مرگ و میر کودکان زیر 5 سال را به طرز قابل توجهی کاهش دهد و از 57 مرگ در 1000 تولد در سال 1990 به 16 مرگ در 1000 تولد در سال 2015 برساند. این امر درباره ی مرگ و میر کودکان نارس نیز صدق میکند؛ که به 10 مرگ در 1000 تولد کاهش پیدا کرده است.

همانطور که می دانیم، سهم بزرگی از این موفقیت به دلیل ظهور پیشرفت های کم نظیرمراکز بهداشت و درمان اولیه در مناطق روستایی و شهری است که در طول دهه های گذشته اتفاق افتاده و همچنین ایمن سازی گسترده کودکان در برابر بیماری های کشنده واگیردار.

خانم ها و آقایان، امروز که در اینجا کرد هم آمده ایم اگرچه شمار مرگ و میر ها و معلولیت های ناشی از بیماری های واگیر در ایران به طرز چشمگیری کاهش یافته، جا دارد هنوز در حوزه های زیادی فعالیت کنیم، از جمله جلوگیری از مرگ و میر کودکان و معلولیت ناشی از عوامل دیگر مثل بیماری های مادرزادی، تنگی نفس های دوران کودکی، نامنظم بودن ضربان قلب و تصادفات و حوادث، آسیب های شدید مغزی که ناشی از پرت شدن ها و سوانح جاده ایی است. 

به این دلیل است که ما معتقدیم که تلاش های مربوط به بهبود بقای کودک نیاز به تغییرمسیری رو به جلو و فزایندهس به سمت بهبود ظرفیت های ملی، پیشبرد و افزایش دانش و مهارت های متخصصان کودک، پرستارها، متخصصان طب اورژانس، و کلیه متخصصان مربوطه در حوزه ی نجات و احیای کودکان است.

در ماه می امسال، بر اساس برنامه کاری مشترک امضاء شده میان وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی و یونیسف ایران، با تشکر و تقدیر از متخصصان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز، اولین بخش برنامه آموزشی تعلیم مربیان با عنوان احیاء پیشرفته کودکان یا پلس، با موفقیت برای گروهی از متخصصان کودکان، متخصصان طب اورژانس، متخصصان بیهوشی کودکان و سایرمتخصصان حوزه کودکان درایران اجرا شد. هدف از اجرای آن کارگاه آموزشی تربیت این افراد به عنوان مدرسان تایید شده احیاء پیشرفته کودکان بود.

هم اکنون، باعث خوشحالی من است که در اینجا در روز آخردومین کارگاه آموزشی احیاء پیشرفته کودکان که توسط گروه متخصص و متعهد دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز اجرا میشود در میان شما حضور داشته باشم. هدف از اجرای کارگاه دوم این است که 25 متخصص ایرانی به عنوان آموزشگران مورد تایید PALS، 50 متخصص ایرانی دیگر را از 7 دانشگاه علوم پزشکی از سراسر ایران آموزش دهند. به گروه متخصصان اطفال ایرانی تایید شده که مدرک احیاء پیشرفته کودکان را دریافت کردند صمیمانه تبریک میگویم.

یقین دارم که این کارگاه که بر اساس روش ها و اصول بین المللی وشناخته شده ی انجمن قلب آمریکا تدوین شده است، موفق شده تا دانشی با بالاترین کیفیت، به روز و مورد نیاز هم در جنبه های تئوری وهم عملی، و همچنین مهارت های اساسی برای نجات و احیاء کودکان به شرکت کنندگان ارائه دهد. مایلم به آموزشگرانی که به تازگی مدرک "احیاء پیشرفته کودکان" را دریافت کرده اند تبریک گفته وبرایشان موفقیت هر چه بیشتردر جهت آموزش و اجرای صحیح "احیاء پیشرفته کودکان" در ایران آرزو کنم.

خانم ها و آقایان، مهمانان گرانقدر، اجازه دهید تا سخنان خود را با تشکر و قدردانی صمیمانه از همکاران پر تلاش در وزارت بهداشت برای حمایت های بی شائبه و همیشگی شان از یونیسف و برای تعهد بی نظیرشان در جهت بهبود وضعیت سلامت کودکان در ایران  به اتمام برسانم.

مایلم تشکری ویژه و خوش آمد گویی صمیمانه ایی به مدرسان این دوره  که از دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز تشریف آورده اند و این دوره آموزشی را رایگان برگزار کردند ابراز نمایم. از همه ی شما صمیمانه سپاسگزاریم.

موفق باشید – ممنونم 

Last modified onThursday, 17 November 2016 15:36
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time