UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

اردیبهشت 96 - سخنرانی آقای پارکس در مورد اهمیت رشد و پرورش مغز و ذهن کودک در سال های اول پس از تولد

unicef logo125

عالیجناب، جناب آقای دکتر سیاری معاون محترم وزیر بهداشت

جناب آقای دکتر مرندی، ریاست محترم فرهنگستان علوم پزشکی

جناب آقای دکتر غلامرضا خاتمی، ریاست محترم انجمن پزشکان کودکان ایران

جناب آقای دکتر زالی، ریاست محترم سازمان نظام پزشکی

مهمانان گرانقدر از انجمن پزشکان کودکان ایران و حوزه های مختلف سلامت،

خانم ها و آقایان

صبح به خیر،

در ابتدا مایلم از این فرصت استفاده نمایم و از تلاش ارزشمندی که تک تک شما برای کمک به بهبود سلامت جوان ترین شهروندان کشور؛ یعنی کودکان ایران انجام می دهید، تشکر کنم. حضور در جمع شما باعث افتخار من است.

موضوع سخنرانی امروز من درباره اهمیت رشد و پرورش مغز کودکان در سال های نخستین پس از تولد، در واقع از زمان تشکیل نطفه تا حدود 3 الی 5 سالگی کودک است.

در طول این دوره بسیار مهم از زندگی کودک، مغز کودک درهر ثانیه 700 رشته ارتباطی جدید می سازد؛ سرعت تکثیری که هرگزدر زندگی او تکرار نمی شود. این رشته های ارتباطی عصبی پایه و اساس زندگی آینده کودک است.

متاسفانه آمارهای جهانی نشان می دهند که  بیش از 200 میلیون کودک در جهان به دلیل زندگی در فقر، محرومیت از خدمات بهداشتی و تغذیه ای مناسب و یا به دلیل عدم دریافت مراقبت های مناسب روانی – اجتماعی از سوی والدین و مراقبانشان ، مراحل رشد و تکامل  ذهنی خود را کامل طی نمی کنند.

این کودکان  به احتمال بیشتری نسبت به بقیه کودکان، در مدرسه نتایج ضعیف تری می گیرند و به همین ترتیب در آینده درآمد کمتری داشته، بیشتر مرتکب جرم شده و خود نیز در آینده مراقبت نامناسب و ضعیفی از کودکانشان خواهند داشت. در نتیجه، کشورهای این کودکان نه تنها حدود20 درصد نرخ بهره وری بزرگسالانش را از دست می دهند بلکه فرصت تحقق و شکوفایی استعدادهای انسانی از  نسلی به نسل دیگر در این کشور ها از میان می رود.

سرمایه گذاری و توجه هر چه بیشتر به سال های اولیه زندگی کودک در قلب اهداف توسعه پایدار قرار دارد و همچنین بخشی بسیار مهم از مقوله "اقتصاد مقاومتی" است که توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران آیت الله علی خامنه ای بیان شده است. 

اقتصاد مقاومتی مبتنی بر اصول خود اتکایی و خودکفایی است. به عقیده این حقیر، مغز کودکان مهمترین منبع ثروت برای آفرینش و سرعت بخشی پایدار  به اقتصاد مقاومتی ایران است. سرمایه گذاری بر روی رشد و پرورش مغز کودک منجر به رشد و تکامل سالم کودکان می شود و این امر به آنها کمک میکند تا  افرادی خودکفا و تولید کننده برای جامعه شان باشند؛ موضوعی که میتوان بر آن نام سرمایه گذاری بر" منفعت هوش" گذاشت. 

رشد سریع مغز کودک تحت تاثیر عوامل متعددی است، از مهم ترین آنها، بهره مندی از سلامت و تغذیه مناسب، برخورداری از خدمات مراقبتی، همچنین ارتباط کودک با والدین و مراقبانش و در نهایت تجربه های زندگی و ارتباط او با محیط اطرافش   را می توان نام برد. سرمایه گذاری که ما بر روی سال های اولیه زندگی کودک انجام می دهیم می تواند برای همیشه اثر بخش و ادامه دار باشد. یافته های علمی بسیار جدید نشان می دهند که دیدگاه های سیاست گذاری در حوزه سلامت در سراسر جهان باید فراتر از مرزهای پیشگیری و درمان بیماری ها گسترش یابند و بهبود تغذیه و مراقبت از کودکان را هر چه بیشتر مد نظر قرار دهند.

در اینجا با کسب اجازه از شما مایلم بیان کنم که توجه بسیار زیاد و عمیقی که موضوع بازی و وقت گذرانی با کودکان در آموزه های اسلام و ادبیات فارسی دارد، مرا بسیار تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال، پیامبر اسلام، حضرت محمد (که درود خداوند بر او باد) شهرتی مثال زدنی در نحوه رفتارشان با کودکان دارند؛ رفتاری در نهایت مهر و محبت و شکیبایی با کودکان. اجازه دهید تا سخنان خود را با یک بیت شعر زیبا از شاعر پر آوازه ایرانی، مولانا، درباره اهمیت بازی با کودکان با زبان خودشان به پایان برسانم: چون که با کودک سر و کارت فتاد، هم زبان کودکی باید گشاد. 

Last modified onThursday, 04 May 2017 12:06
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time