UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

مرداد 96 - سخنرانی آقای پارکس به مناسبت روز و هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

unicef logo125

امروز که ما برای گرامیداشت روز و هفته جهانی تغذیه با شیر مادر، گرد هم آمده ایم، همه ما چه به عنوان والدین، سیاست گذاران و متخصصان امر، باور داریم که تغذیه با شیر مادر بخشی حیاتی از هدیه کردن شروعی سالم به زندگی کودکانمان است. شیر مادر اولین واکسن کودک و بهترین منبع تغذیه برای اوست.

امسال به مناسبت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر، از 10 تا 17 مرداد 1396 ، یونیسف در سراسر جهان به همراه شرکای کاری خود در اتحاد جهانی تغذیه با شیر مادر، تلاش می کند تا اهمیت تغذیه با شیر مادر را برای کودکان و تمامی کشور ها برجسته کند. این اتحاد جهانی، مشارکتی است  متشکل از سازمان های غیر دولتی، موسسات دانشگاهی آموزشی، و حامیان مالی که به رهبری یونیسف و سازمان بهداشت جهانی (WHO) و با هدف تسریع روند پیشرفت دستیابی به اهداف جهانی تغذیه با شیر مادر : اینکه تا سال 2025 میلادی حداقل 50 درصد از کودکان پس از تولد تا شش ماه به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه شوند. رسالت این اتحاد این است که حمایت های سیاسی، حقوقی، مالی و عمومی را برای تغذیه با شیر مادر جلب نماید تا تمامی مادران، کودکان و جوامع از این امر منتفع شوند.  و این حمایت ها در راستای شعار جهانی امسال تغذیه با شیر مادر یعنی "حمایت همه جانبه برای تدوام تغذیه شیر مادر" است.

مزایای همیشگی شیر مادر امروزه با مدارک و شواهد علمی مستند شده اند. مطالعه ای که اخیرا در مجله پزشکی لنست چاپ شد نشان داد که شروع زودهنگام تغذیه با شیرمادر در پیشگیری از مرگ و میر کودکان موثر است. این مطالعه همچنین نشان داد که تغذیه با شیر مادر  به مدت طولانی تر در کاهش خطر ابتلای کودک به اضافه وزن و چاقی در بزرگسالی موثر است.

طبق شعار کشوری ایران برای تغذیه با شیر مادر" قوی و باهوش با شیر مادر" ، تغذیه با شیر مادر به افزایش هوش کودکان مرتبط است. یافته های 16 مطالعه مشاهداتی که در چند سال اخیر انجام شده نشان می دهد که تغذیه با شیر مادر در تکامل اعصاب مغز نوزاد و افزایش توان یادگیری او مهم بوده و می تواند میزان شاخص هوش کودک را 3 تا 4 رقم افزایش دهد. این مزایا برای نوزادان کم وزن و نارس که با شیرمادر تغذیه می شوند، بسیار قوی تر و پررنگ تر است.

تغذیه با شیر مادر در بیش از 8 سوره قرآن کریم سفارش شده است و یکی از اجزای مهم دستیابی به اهداف توسعه پایدار به ویژه اهداف مربوط به سلامت، آموزش، برابری جنسیتی و حفاظت از محیط زیست است.

پس خانمها و آقایان با وجود تمام مزایای شیر مادر که برای همه ما واضح است، چه موانعی بر سر راه مادران برای قطع زودهنگام شیردهی به نوزادانشان وجود دارد؟ عدم وجود محیط های کاری دوستدار شیر مادر و فرصتهای شغلی برای این مادران یکی از این موانع است.  طبق یک مطالعه ، مداخلاتی همچون مرخصی زایمان و حمایتهای محیط شغلی می تواند میزان تغذیه با شیر مادر را 30% افزایش دهد. با این وجود فقط 10% کشورهای جهان مرخصی زایمان 18 هفته ای را با ضمانت پرداخت حقوق پس از بازگشت مادر به کار ارایه می دهند.

عدم حمایت از سوی افراد خانواده و جامعه یکی دیگر از این موانع است. تغذیه با شیر مادر تنها به عهده مادر نیست. بلکه نیازمند حمایت مشاوران زبده، اعضای خانواده، کارکنان بخش خدمات بهداشت و درمان، کارفرماها، سیاست گذاران و دیگر افراد است. مطالعات در این زمینه نشان می دهد مداخلات جامعه-محور مانند مشاوره ها و آموزشهای گروهی می تواند میزان تغذیه به موقع با شیر مادر را تا 86% افزایش دهد.

تغذیه با شیر مادر یک سرمایه گذاری هوشمندانه است، نه فقط در سلامت کودکان بلکه در ثروت کشورها. گزارش امسال یونیسف در زمینه تغذیه با شیر مادر نشان می دهد که هر یک دلاری که کشورها در ترویج تغذیه با شیر مادر سرمایه گذاری کنند، 35 دلار برگشت سرمایه در اقتصاد خواهد داشت. مزایای شیر مادر برای کودکان و مادران می تواند اقتصاد یک کشور را با کاهش هزینه های سلامت و درمان و ایجاد نیروهای کاری قوی و توانمند بهبود ببخشد.

ما در یونیسف مانند همیشه آماده ایم تا در راستای افزایش میزان تغذیه با شیر مادر از دولتها حمایت کنیم. طبق برنامه کشوری یونیسف با دولت جمهوری اسلامی ایران برای سالهای 1395 تا 1400 شمسی،  یونیسف برای تقویت ظرفیت های تخصصی کارشناسان وزارت بهداشت  و زیر مجموعه های آن در زمینه تغذیه با شیر مادر و انتقال تجارب موفق بین ایران و دیگر کشورها از وزارت بهداشت حمایت خواهد کرد.

تغذیه با شیر مادر یکی از اجزای اصلی فعالیتهای فعلی وزارت بهداشت با حمایت یونیسف است که از آن جمله می توان به  مراقبت آغوشی(کانگارویی) مادر و نوزاد و مراقبتهای تکاملی یگانه نوزاد( متین) اشاره کرد.

Last modified onThursday, 03 August 2017 14:32
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time