UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

متن سخنرانی آقای الکساندر فدولف دراجلاس تهران در خصوص سیاستهای پیشگیری از جرم، گستره مجازاتهای جایگزین حبس و تأثیرگذاری عدالت ترمیمی

unodclogo20180912 125

عالیجنابان،

خانمها و آقایان،

مقدم شما را به " اجلاس تهران در خصوص سیاستهای پیشگیری از جرم، گستره مجازاتهای جایگزین حبس و تأثیرگذاری عدالت ترمیمی" خوشآمد میگویم. اجلاس امروز در ادامه حمایت­های دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به مقامات ایرانی در چارچوب برنامه مشارکت کشوری در جمهوری اسلامی ایران و مطابق با نتایج کمیسیون پیشگیری از جرایم و عدالت کیفری است. حمایت دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در راستای به ثمر رساندن تعهداتی است که در قطعنامه دوحه در سیزدهمین کنگره پیشگیری از جرایم و عدالت کیفری توافق شده است.

مایلم از طرف دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران از دولت جمهوری اسلامی ایران و بخصوص از جناب آقای قاضی محمدباقر الفت، معاون رییس قوه قضائیه در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و معاونت ایشان برای همکاری ارزشمندشان قدردانی و تشکر نمایم. همچنین، مایلم به نقش مهم و مشاوره موثر دو اداره کل امور حقوقی بین­المللی وزارت امور خارجه و امور بین الملل قوه قضائیه تحت ریاست جناب آقای سفیر عباس باقرپور و جناب آقای علیرضا ساعدی اشاره و قدردانی کنم.

همچنین، از سفارت دولت پادشاهی هلند در تهران جهت کمک مالی سخاوتمندانه­شان به دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران قدردانی و تشکر میکنم. برنامه مشارکت کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران مشارکتی واقع­گرایانه و فعال با همتایان ملی دارد. این برنامه با هدف ترویج استفاده از سیاست های پیشگیری از جرم، تقویت فعایت­های داخلی در جهت بهبود سیستم عادلانه عدالت کیفری و همکاری­های بین المللی با سازمان ملل متحد و دیگر کشورها می­باشد .

به همین دلیل، مایلم از تجربیات پرثمر این دفتر با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه قدردانی کرده و به حضور موثر جناب آقای قاضی ذبیح ا... خداییان، معاون رییس قوه قضائیه در امور حقوقی، و نیز جناب آقای قاضی مهدی امیری اصفهانی معاون دادستان کل کشور در امور سیاسی و امنیتی در این اجلاس اشاره کنم. آنچه ذکر شد نشانه مهمی از صحت و دقت برنامه­های دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران در پرداختن به الزامات ملی و نمایانگر سطح بالا از اراده سیاسی برای گسترش همکاری سازنده با این دفتر می­باشد .

هم اکنون به نکاتی کلیدی اشاره خواهم کرد که پایه­­هایی محکم برای مساعدت این دفتر به همتایان ایرانی­اش فراهم کرده است. با توجه به قطعنامه مصوب 17/2016 شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد ، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد "اجلاس گروه کارشناسان عدالت ترمیمی در امور جنایی" را در اتاوا / کانادا در تاریخ 22 تا 24 نوامبر 2017 تشکیل داد. این اجلاس با هدف 1) بررسی استفاده و کاربرد اصول اساسی در استفاده از برنامه های عدالت ترمیمی در مسائل جنایی و 2) تحولات جدید و رویکردهای نوآورانه در زمینه های مشابه تشکیل شد. این اجلاس با مجموعه ای از مشاهدات و نتایج با هدف افزایش استفاده از برنامه­های عدالت ترمیمی به پایان رسید. گزارش این اجلاس برای بررسی به کمیسیون پیشگیری از جرم و عدالت کیفری در تاریخ 27 ماه مه 2018 ارائه شده است. از مشاهدات کلیدی این اجلاس این است که " در حال حاضر درک جزیی از بعضی مفاهیم کلیدی اصول اساسی وجود دارد " و " رهنمودهای بیشتری در تفسیر و کاربرد مفاهیم کلیدی مفید خواهد بود. "

در بیست و هفتمین جلسه کمیسیون پیشگیری از جرم و عدالت کیفری کشورهای عضو قطعنامه 6/27 در خصوص "عدالت ترمیمی" را تصویب کردند و  بار دیگر از سازمان ملل متحد درخواست کردند برای انجام تعدادی از فعالیت ها با هدف گسترش استفاده از عدالت ترمیمی در امور کیفری متعهد شود. در میان دیگر درخواستها از دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد ، درخواست برای ارائه مواد آموزشی و راهنماییهای عملی از جمله بروز رسانی کتاب راهنمای برنامه­های عدالت ترمیمی و نیز آموزش و دیگر زمینه های ظرفیت­سازی ارائه گردید.

زیربرنامه شماره 2 برنامه مشارکت کشوری (2019 - 2015) دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در زمینه جرم، فساد و عدالت کیفری براساس 1) کنوانسیون مقابله با جرائم سازمان یافته فراملی سازمان ملل متحد 2) کنوانسیون مقابله با فساد سازمان ملل متحد و 3) اسناد دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در خصوص پیشگیری از جرم و عدالت کیفری پایه ریزی شده است. برنامه مشارکت کشوری تحت حمایت آیت ا... آملی لاریجانی، رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران  و وزارت امور خارجه می­باشد. با هدف به حداکثر رساندن نتایج طرح ها ، این سند بخش بخصوصی را برای پیشگیری از جرم و عدالت کیفری اختصاص داده است. تمام برنامه ها در راستای خط مشی های جهانی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد قرار داشته و همواره به دنبال پتانسیل برای در اختیار گذاردن تخصص ­های تازه بین المللی به همتایان ملی خود است.

جلسات این اجلاس از تخصص مقامات سخنرانان ملی و نیز متخصصین ارشد از دولت پادشاهی هلند و سوییس استفاده خواهند برد. جزییات دستور کار اجلاس  با مشورت با سازمانهای برنامه­ریزی کننده تنظیم شده است و هر موضوع به ترتیب سیاستها و عملیات کاربردی انتخاب شده است.

در اینجا مایلم از طرف دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران را از دادستان­ها، قضات، وکلای ارشد و نمایندگان قضایی در امور اجتماعی که از حوزه های قضایی خود به تهران قدردانی نمایم. حضور این شرکت کنندگان نتیجه همکاری دستگاههای هماهنگ کننده می­باشد.

این اجلاس فرصتی منحصربفرد برای پیشبرد مذاکرات و اقدامات جمعی در زمینه ارتقاء سیاست های پیشگیری از جرم و جایگزین زندان و همچنین بهبود سیستم عدالت کیفری و حمایت از عدالت ترمیمی است.

در انتها مایلم پیشاپیش از ریاست مشترک این اجلاس توسط جناب آقای قاضی الفت برای هدایت آن بسوی دستیابی به اهدافش تشکر و قدردانی نمایم.

امیدوارم گفتگوهایی سازنده و مشارکتی پایدار داشته باشیم.

متشکرم

Last modified onWednesday, 12 September 2018 15:46
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time