UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

شهریور 95 - اجرای برنامه کنترل ایدز مادران باردار، بعد از شهریور

سلامت نیوز سلامت نیوز

مدیر کشوری برنامه مشترک ایدز سازمان ملل متحد UNAIDS گفت: بعد از شهریور امسال، شاهد اجرای برنامه کنترل ایدز مادران باردار با هدف عدم ابتلای نوزادان به ایدز آغاز خواهد شد.

دکتر فرداد درودی در گفتگو با سلامت آنلاین با تاکید بر اینکه یک بیمار ایدز هم زیاد است افزود: بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، زنان شناسایی‌شده مبتلا به ایدز رو به افزایش است که شاید این آمار فزاینده به دلیل تقویت روش های شناسایی مبتلایان به ایدز در سال های اخیر باشد.

وی با بیان اینکه پیش از این، روش غالب انتقال ایدز از طریق تزریق مواد مخدر بود خاطرنشان ساخت: در این روش، بیشتر آقایان به دلیل اعتیاد تزریقی در معرض ابتلا به ایدز بودند و به همین ترتیب، آنها ایدز را به همسرانشان منتقل کردند و به این دلیل، تعداد زنان مبتلا به ایدز در حال افزایش است.

مدیر کشوری برنامه مشترک ایدز سازمان ملل متحد UNAIDS با اظهار اینکه با برنامه کشوری کنترل ایدز همکاری می کنیم، گفت: این برنامه ۱۰ استراتژی دارد که بر روی ۳۰۰ فعالیت  از جمله چهار شاخه اصلی کاهش آسیب، خون سالم، درمان و پیشگیری از انتقال از مادر به جنین متمرکز است.

وی با اشاره به اینکه اگر قبل از سه ماهگی مادر باردار، تشخیص داده شود که مادر ایدز دارد ، انتقال بیماری از مادر به  نوزاد قابل پیشگیری است.

این مقام مسئول در سازمان ملل با اشاره به طرح معاونت بهداشتی وزارت بهداشت در پیشگیری و درمان مادران باردار مبتلا به ایدز تصریح کرد: اجرای پایلوت این برنامه در ۱۵ استان  بر اساس برنامه ریزی انجام شده  شهریورماه پایان  می یابد و در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

مدیر کشوری برنامه مشترک ایدز سازمان ملل متحد UNAIDS با تاکید بر اینکه مادر در زمان بارداری می تواند تست HIV بدهد، تصریح کرد: دولت در این زمینه پروتکل هایی را به نگارش در آورده و اجرای آن را در ۱۵ استان آغاز کرده است واجرای پایلوت این برنامه در شهریور پایان می یابد.

درودی تاکید  کرد: برنامه ما این  است که نسل آینده باید عاری از ایدز باشد و فردی که مبتلا به ایدز است ، در حال حاضر با داروهای جدید می تواند طول عمر طبیعی داشته باشد.

مدیر کشوری برنامه مشترک ایدز سازمان ملل متحد UNAIDS تصریح کرد: نوزادان مبتلا به ایدز در ادامه زندگی خود به صورت طبیعی می توانند به مدرسه بروند، در ادارات دولتی یا بخش خصوصی مشغول به خدمت شوند و زندگی آنها از این لحاظ فرقی با افراد عادی ندارد.

 بر اساس آمارهای مرکز ملی پیشگیری از ایدز ایران، در حال حاضر ۳۰ هزار و ۷۲۷ نفر در کشورمان به ایدز مبتلا هستند که این آمار در سطح جهان ۳۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر است. علاوه بر این بر اساس آمارهای پایگاه اینترنتی مبارزه با ایدز سازمان ملل (UNAIDS)، در سال ۲۰۱۵ تعداد کودکانی زیر۱۵ سالی که با ویروس HIV زندگی می کنند،  ۱/۸ دهم میلیون نفر و تعداد زنان بالای ۱۵ سالی که با این ویروس دست و پنجه نرم می کنند، ۱۷/۸ دهم میلیون نفر بودند. ضمن اینکه تعداد ۴۰۰۰ نفر در ایران به علت ابتلا به ایدز از دنیا رفتند.

 

Last modified onSunday, 08 October 2017 10:29
back to top

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time