UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

Items filtered by date: Wednesday, 26 June 2019

تیر 98 - گزارش جهانی مواد مخدر 2019: 35 میلیون نفر در سر تا سر دنیا از اختلالات مصرف مواد مخدر رنج می برند در حالی که تنها یک نفر از 7 نفر به درمان دسترسی دارد

تهران، 6 تیر 1398 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)  – تحقیق بیشتر و داده های دقیق تر نشان می دهند عواقب زیان بار مصرف مواد مخدر بر سلامت شدیدتر و گسترده تر از آن چیزی است که پیشتر گمان می شد. بر اساس آخرین گزارش جهانی مواد مخدر که چهارشنبه 26 ژوئن 2019 برابر با 5 تیر ماه 1398 توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد معرفی شد، حدود 35 میلیون در سر تا سر جهان، بیشتر از 30 میلیون و 500 هزار نفری که پیشتر تخمین زده شده بود، از اختلالات مصرف مواد مخدر رنج می برند و نیازمند خدمات درمانی هستند.

این میزان تخمین بالاتر  برای سال 2017، که شامل چهار میلیون 500 هزار نفر که گمان می شود به درمان نیاز دارند نیز هست، حاصل نتایج پیشرفته تری پیرامون مصرف مواد است که به سبب تحقیق های جدید انجام شده در هند و نیجریه به دست آمده است. این دو کشور درمیان 10 کشور پر جمعیت جهان هستند.

این گزارش همچنین برآورد می کند که تعداد مصرف کنندگان مواد شبه افیونی 53 میلیون 400 هزار نفر، 56 درصد بیشتر از تخمین های قبل است، و این که دو سوم از 585 هزار کل مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در سال 2017 به دلیل مصرف مواد شبه افیونی بوده است. در جهان 11 میلیون نفر در سال 2017 مواد مخدر تزریق کرده اند، که از این تعداد یک میلیون 400 هزار نفر مبتلا به ویروس اچ آی وی  و 5 میلیون 600 هزار نفر مبتلا به هپاتیت سی هستند.

یوری فدوتوف، مدیر اجرائی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد گفت: "یافته های امسال گزارش جهانی مواد مخدر چالش های جهانی مواد مخدر را تکمیل و پیچیده تر می کند و بر نیاز به همکاری های بین المللی وسیعتر به منظور تسریع در پاسخ های متوازن و یکپارچه به عرضه و تقاضای مواد مخدر تأکید می کند."

افزایش شدت و پیچیدگی وضعیت جهانی مواد مخدر

در سال 2017، حدود 271 میلیون نفر، یا 5/5 درصد از جمعیت جهان 64-15 سال، در سال گذشته مواد مخدر مصرف کرده بودند. با این که این میزان مشابه ارزیابی سال 2016 است، یک بررسی طولانی مدت نشان می دهد که تعداد افرادی که مواد مصرف می کنند، هم اکنون 30 درصد بیشتر از سال 2009 است. اگرچه این افزایش تا حدودی به دلیل رشد 10 درصدی جمعیت بین 64-15 سال در جهان است، داده ها نشان دهنده شیوع بیشتر در مصرف مواد شبه افیونی در آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکای شمالی و مصرف کانابیس در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آسیا در مقایسه با سال 2009 است.

برآورد تولید جهانی کوکائین در سال 2017 به بالاترین میزان  یک تن 976 کیلو رسید، افزایشی معادل 25 درصد نسبت به سال قبل. علاوه بر این، مقدار جهانی کوکائین کشف شده در سال 2017 با افزایش 13 درصد به یک تن و 275 کیلو رسید که بیشترین میزان کشفیات گزارش شده بود.

بحران مصرف بیش از حد مواد شبه افیونی در سال 2017 در آمریکای شمالی با بیش از 47 هزار مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد شبه افیونی در ایالات متحده افزایش داشته است، افزایشی معادل 13 درصد نسبت به سال گذشته، در کانادا هم این میزان  مرگ و میر ناشی از مصرف مواد شبه افیونی با 33 درصد افزایش نسبت به سال 2016، به چهار هزار نفر رسید.

فنتانیل و داروهای مشابه آن، همچنان به عنوان مشکل اصلی بحران مواد صنعتی در آمریکای شمالی محسوب می شود، اما کشور های واقع در آفریقای شمالی و مرکزی و غربی بحران نوعی دیگر از مواد شبه افیونی صنعتی را تجربه می کنند، و آن ترامادول است. کشفیات جهانی ترامادول از کمتر از 10 کیلوگرم در سال 2010 به نزدیک به 9 تن در سال 2013 و به بیشترین حد 125 تن در سال 2017 رسید.

بیشترین ماده مصرفی در جهان، همچنان کانابیس است. حدود 188 میلیون نفر در سال 2017 این ماده را مصرف کرده اند.

این گزارش جهانی همچنین نشان می دهد که جامعه بین الملل در پرداختن به مواد روانگردان جدید به موفقیت نسبی دست یافته است. برای اولین بار کاهش در تعداد مواد روانگردان جدید شناسائی شده و گزارش شده به دفتر مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد نشان دهنده این مهم است. مواد روانگردان جدید، به آن صورتی که در سال های پیش بیم آن می رفت، در بازار یافت نشده اند، و جامعه بین الملل به موقع توانسته است نسبت به ارزیابی آسیب های ناشی از مواد روانگردان جدید اقدام کند و آن دسته از مواد را که نیازمند کنترل بین المللی هستند را فهرست بندی کرده اند.

پیشگیری و درمان همچنان به میزان کافی در دسترس نیست

پیشگیری و درمان همچنان در بسیاری از نقاط دنیا در دسترس نیستف به طوری که تنها یک نفر از 7 نفر با اختلالات مصرف مواد هر سال به درمان دسترسی دارد.

به خصوص در زندان ها، این امر چشمگیرتر است. گزارش امسال تحلیلی عمیق از مصرف مواد و عواقب شدید آن بر سلامت در محیط زندان ارائه می دهد، و نشان می دهد که شیوع بیماری های عفونی همچون اچ آی وی، هپاتیت سی، و سل، و همچنین خطرات مربوط به آنها، به طور نسبی در زندان ها، به خصوص در میان کسانی که مواد تزریق می کنند، در مقایسه با جمعیت کل بیشتر است.

56 کشور گزارش داده اند که در سال 2017 در حداقل یک زندان درمان جایگزین مواد شبه افیونی را ارائه کرده اند، در حالی که 46 کشور گزارش داده اند که امکان ارائه چنین درمانی را در زندان ندارند. برنامه های سوزن و سرنگ در زندان بسیار به ندرت در دسترس است: 11 کشور دسترسی در حداقل یک زندان را گزارش داده اند، اما فقدان چنین برنامه هایی در 83 کشور تأیید شده است.

این گزارش نشان می دهد که مداخلات درمانی مؤثر بر اساس مدارک علمی و در راستای تعهدات حقوق بشر بین الملل به اندازه مورد نیاز در دسترس نیستند، و دولت ها و جامعه بین الملل می بایست به مداخلات به منظور پرداختن به این خلأ سرعت ببخشند.

****

گزارش جهانی مواد مخدر از لینک http://www.unodc.org/wdr2019/ قابل دسترس است.

گزارش جهانی مواد مخدر سال 2019 نگرشی جهانی از عرضه و تقاضای مواد افیونی، کوکائین، کانابیس، محرک های نوع آمفتامین و مواد روانگردان جدید و تأثیر آنها بر سلامت را ارائه می دهد. این گزارش از طریق داده های دقیق تر و تحقیق و بررسی پیشرفته، تأکید می کند که عواقب مضر مصرف مواد بر سلامت گسترده تر از آن چیزی است که پیشتر گمان می رفت.

Read more...

26 June 2019 - UNODC remains committed to supporting all countries to work together, promote balanced, health- and rights-based approaches to drug challenges-Fedotov

TEHRAN, 26 June 2019  (UNIC) – Executive Director, UN Office on Drugs and Crime (UNODC), Yury Fedotov in his statement on the International Day Against Drug Abuse and Illicit Trafficking, 26 June 2019, said the UNODC remains committed to supporting all countries to work together and promote balanced, health- and rights-based approaches to drug challenges, building on the international drug control conventions, human rights obligations and the Sustainable Development Goals.

The full text of his message reads:

Drug abuse is a complex problem at the intersection of public health, safety and social issues. It takes a heavy toll on our families and communities, claiming more than half a million lives per year. The International Day against Drug Abuse and Illicit Trafficking shines a spotlight on this preventable crisis, and on the global quest to advance successful responses.

The international community is determined to address and counter the world drug problem, reaffirming its resolve in the Ministerial Declaration adopted at the Commission on Narcotic Drugs in Vienna last March. To be effective, holistic approaches are needed. Integrated solutions are only possible when fair and humane institutions of criminal justice, health and social services work hand in hand.

The theme of this year’s International Day, “Health for Justice – Justice for Health”, reflects this imperative.

As a chronic health disorder, drug dependence needs to be prevented and treated in line with international standards and science. Health and justice cooperation is essential to closing the gaps, making sure responses include youth and women, fight discrimination and promote alternatives to imprisonment for people with drug use disorders.  

Social inclusion and building resilience, as well as rehabilitation and reintegration, are instrumental in helping prevent crime and violence. Connectedness and communication in families, schools and communities can play a major role in strengthening our societies’ defences against drugs.

Better understanding of drug problems is also needed. Research and analysis are necessary to inform policy and enable international cooperation around evidence-based solutions.

The United Nations Office on Drugs and Crime remains committed to supporting all countries to work together and promote balanced, health- and rights-based approaches to drug challenges, building on the international drug control conventions, human rights obligations and the Sustainable Development Goals.

  • Published in Drugs
Read more...

تیر 98 - تعهد سازمان ملل متحد به حمایت از تمام کشورها به منظور همکاری و ارتقای رویکردهای متوازن، سلامت مدار به چالش های مواد مخدر

تهران 5 تیر 1398 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) – مدیر اجرائی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، در بیانیه خود به مناسبت روز بین‌المللی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر، 26 ژوئن 2019 برابر با 5 تیرماه جاری گفت دفترمقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به حمایت خود از تمام کشورها به منظور همکاری و ارتقای رویکردهای متوازن، سلامت مدار و حقوق مدار به چالش های مواد مخدر؛ پایه گذاری کنوانسیون های بین المللی کنترل مواد مخدر؛ تعهدات به حقوق بشر؛ و آرمان های توسعه پایدار متعهد می ماند.

متن کامل بیانیه یوری فدوتوف به شرح زیر است:

سوء مصرف مواد یک مشکل پیچیده در میانه راه مسائل اجتماعی، امنیت و بهداشت عمومی است. این مشکل قربانیان سنگینی را در خانواده ها و جوامع ما می گیرد و هر سال جان بیش از نیم میلیون نفر را می گیرد. روز بین‌المللی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر بر این بحران قابل پیشگیری و بر جستجوی جهانی برای یافتن پاسخ های موفق و پیشرفته تأکید می کند.

جامعه بین الملل مصمم به مقابله با مشکل مواد مخدر در جهان است و در اعلامیه وزرا که در اجلاس کمیسیون مواد مخدر در وین در ماه مارس امسال اتخاذ شد، بار دیگر بر این مهم تأکید کرد. برای مؤثر بودن، رویکردهای جامع مورد نیاز است. راه حل های یکپارچه تنها زمانی ممکن هستند که نهاد های منصف و بشر دوستانه عدالت کیفری، بهداشت و مددکاری اجتماعی دست در دست هم و همگام کار کنند.

شعار امسال روز جهانی "سلامت همگام عدالت – عدالت همگام سلامت" است که به خوبی این امر را نشان می دهد.

وابستگی به مواد، به عنوان یک اختلال سلامت مزمن، باید در راستای علم و استانداردهای بین المللی پیشگیری و درمان شود. به منظور پر کردن خلأها، حصول اطمینان از این که پاسخ ها جوانان و زنان را هم شامل می شوند، مبارزه با تبعیض و ارتقای جایگزین های زندان برای افراد با اختلالات مصرف مواد، همکاری بین نهاد های دخیل در عدالت و سلامت از اهمیت بسزائی برخوردار است.

بازگشت به اجتماع و ساختارهای مقاومت علیه مواد، می توانند در بازتوانی و ادغام مجدد در کمک به پیشگیری از جرم و خشونت سودمند باشند. ارتباط و تعامل در خانواده ها، مدارس و جوامع در تقویت توان دفاعی جوامع علیه مواد مخدر می تواند نقش اساسی داشته باشد.

درک بهتری از مشکلات مواد مخدر نیز مورد نیاز است. به منظور سیاستگذاری و همکاری بین الملل برای راه حل های مبتنی بر شواهد، تحقیق و تحلیل لازم است.

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به حمایت خود از تمام کشورها به منظور همکاری و ارتقای رویکردهای متوازن، سلامت مدار و حقوق مدار به چالش های مواد مخدر؛ پایه گذاری کنوانسیون های بین المللی کنترل مواد مخدر؛ تعهدات به حقوق بشر؛ و آرمان های توسعه پایدار متعهد می ماند.

Read more...

26 June 2019 - UN Chief urges all States to end impunity for perpetrators of torture

TEHRAN, 26 June 2019 (UNIC) – United Nations Secretary-General Antonio Guterres in his message on International Day in Support of Victims of Torture, 26 June 2019, urged all States to end impunity for perpetrators of torture.

The full text of his speech reads:

The prohibition of torture is absolute – under all circumstances.

Yet this core principle is undermined every day in detention centres, prisons, police stations, psychiatric institutions and elsewhere.

I am encouraged that we are moving towards universal ratification of the United Nations Convention against Torture, currently ratified by 166 States. Ensuring that national laws and practices are in line with the Convention is essential for moving the prohibition of torture from principle to practice.

Torture usually happens behind closed doors. It is therefore crucial for independent international and national human rights mechanisms to open those doors. The UN Subcommittee on Prevention of Torture does exactly that, visiting more than 100 prisons and other institutions and interviewing more than 1,000 detainees, officials, law enforcement personnel and medical staff every year, in close partnership with national preventive mechanisms.

In all our work, we must support victims and ensure respect for their right to rehabilitation and redress.  This victim-centred approach guides the UN Voluntary Fund for the Victims of Torture, which assists nearly 50,000 victims of torture annually in some 80 countries. It has also helped us better understand different dimensions of torture, including the use of sexual and gender-based violence, and the specific assistance that different kinds of survivors of torture need.

Torture is a vicious attempt at breaking a person’s will.  On this International Day in Support of Victims of Torture, I urge all States to end impunity for perpetrators and eradicate these reprehensible acts that defy our common humanity.

  • Published in Other
Read more...

تیر 98 - فراخوان گوترش برای پایان دادن به بی کیفرمانی شکنجه گران

تهران 5 تیر 1398 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) -- دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین‌المللی در حمایت از قربانیان شکنجه،26 ژوئن 2019 برابر با 5 تیرماه جاری تمامی کشور‌ها را فرا خواند تا به بی کیفرمانی شکنجه‌گران پایان دهند.

 متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

 ممنوعیت شکنجه، تحت هر شرایطی قطعی است.

هنوزهم این اصل مهم هر روز در مراکز بازداشتگاه‌ها، زندان‌ها، پایگاه‌های پلیس، موسسات روان‌درمانی، و جا‌های دیگر زیر پا گذاشته می‌شود.

مایه دلگرمی است که به سمت پذیرش جهانی کنوانسیون سازمان ملل متحد در باره منع شکنجه پیش می‌رویم، سندی که تا کنون توسط 166 کشور تصویب شده است. این امر تضمین‌گر آن است که هم‌سویی قواعد و رویه‌های ملی با این کنوانسیون برای حرکت دادن اصل ممنوعیت شکنجه به عمل ضروری است.

شکنجه معمولا پشت در‌های بسته اتفاق می‌افتد. از این رو، بر عهده ساز‌و‌کار‌های مستقل بین‌المللی و ملی حقوق بشر است که این در‌ها را بگشایند. کمیته فرعی ملل متحد در پیشگیری از شکنجه همه ساله، با همکاری ساز‌و‌کار‌های ملی پیشگیری، به درستی اقدام به بازدید از بیش از100 زندان و دیگر موسسات و مصاحبه با بیش از یک هزار زندانی، مقامات رسمی، مجریان قانون، و کادر پزشکی می‌کند.

ما در کل باید از قربانیان حمایت کرده و احترام به حق آنان به بازپروری و جبران را تضمین نماییم. این رویکرد قربانی‌محور، راهنمای صندوق داوطلبان ملل متحد برای قربانیان شکنجه است که سالانه نزدیک به 50 هزار قربانی شکنجه را تقریبا در 80 کشور یاری می‌دهد. هم‌چنین ما را در دریافت بهتر از ابعاد مختلف شکنجه، از جمله استفاده از خشونت جنسی و خشونت مبتنی بر جنسیت کمک کرده و مساعدت ویژه‌ای در درک نیاز‌های مختلف بازماندگان شکنجه داشته است.

شکنجه یک عمل شنیع است که اراده فرد را در هم می‌شکند. در این روز بین‌المللی در حمایت از قربانیان شکنجه، تمامی کشور‌ها را فرا می خوانم تا به بی کیفرمانی شکنجه‌گران پایان دهند و این اعمال شنیع را ریشه‌کن سازند که مخالف روح مشترک بشری است.

Read more...

26 June 2019 - Work with young people to prevent drug use – UN Chief

TEHRAN, 26 June 2019 (UNIC) – United Nations Secretary-General Antonio Guterres in his message on International Day against Drug Abuse and Illicit Trafficking, 26 June 2019, underlined the need to work with young people to prevent drug use and help them lead healthier lives.

The full text of his message reads:

The world drug problem is one of the most challenging issues we face. It has wide-ranging impacts on the health and well-being of individuals, families and communities, as well as on the security and sustainable development of nations.

Therefore, preventing and addressing drug challenges in all their complexity is essential to delivering on a fundamental global pledge, enshrined in the Sustainable Development Goals: to leave no one behind. 

National priorities may differ, but the international community shares a common goal to protect people’s security and well-being, while striving for the progress and dignity of all.

I welcome the theme of this International Day against Drug Abuse and Illicit Trafficking – “health for justice, justice for health” – underlining the importance of a holistic approach involving health, human rights, criminal justice and social service institutions.

This comprehensive response guided the drug policy launched by my government when I was Prime Minister of Portugal two decades ago.

Earlier this year, at the Commission on Narcotic Drugs, Member States committed to “working together for rights- and health-based responses to drugs so that people can live in health, dignity and peace, with security and prosperity”. 

I call on all governments to live up to this pledge. This means cracking down on drug trafficking and those who profit from human misery, including by enhanced international cooperation and intelligence-sharing across the entire drug supply chain. It also means human rights-based, gender- and age-sensitive prevention, treatment and rehabilitation services for drug use and HIV, offered without stigma or discrimination. It also means law enforcement approaches that protect people from violence and criminal exploitation. 

Families, schools and communities play a crucial role, especially in supporting youth who may be affected by drug abuse with terrible and long-lasting consequences. Let us work with and for young people to prevent drug use and help young people lead healthier lives and navigate life choices with strength and resilience.

On this International Day, let us show our commitment to fulfilling our promise to ensure health and justice for all. 

  • Published in Drugs
Read more...

تیر 98 - فراخوان گوترش برای همکاری با جوانان جهت پیشگیری از مصرف مواد مخدر

تهران 5 تیر 1398 (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) -- دبیرکل سازمان ملل متحد درپیامی به مناسبت روز بین‌المللی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر، 26 ژوئن 2019 برابر با 5 تیرماه جاری خواستار همکاری با جوانان برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر شد تا آنان زندگی‌ سالم‌تری داشته باشند.

 متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیراست:

مشکل جهانی مواد مخدر یکی از چالش بر‌انگیز‌ترین مسایلی است که با آن روبه رو هستیم.  تاثیرات گسترده‌ای بر سلامتی و رفاه افراد، خانواده‌ها و جوامع، همچنین بر امنیت و توسعه پایدار ملت‌ها دارد.

بنا‌بر‌این، با توجه به ضروری بودن وفا داری به تعهد  بنیادین جهانی در زمینه  پیشگیری و حل چالش‌های مواد مخدر با تمامی پیچیدگی آن، در آرمان های توسعه پایدارآمده: کسی نادیده انگاشته نشود.

اولویت‌های ملی ممکن است متفاوت باشند، اما جامعه بین‌المللی ضمن تلاش برای پیشرفت و کرامت افراد، هدف مشترکی برای حفظ امنیت و رفاه همه آنان دارد.

اینجانب، از موضوع این روز بین‌المللی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدریعنی "سلامت همگام با عدالت، عدالت همگام با سلامت "  با تاکید بر اهمیت رویکرد همه‌جانبه‌ شامل سلامتی، حقوق بشر، عدالت کیفری و نهاد‌های عدالت اجتماعی استقبال می کنم.

دو دهه پیش، هنگامی که نخست‌وزیر پرتغال بودم، این واکنش جامع در هدایت سیاست‌گذاری مواد مخدر به وسیله  دولت اینجانب آغاز شد.

اوایل امسال، در کمیسیون مواد مخدر، کشور‌های عضو متعهد شدند "برای حقوق و واکنش‌های سلامت‌محور به مواد مخدر با هم کار کنند تا مردم بتوانند در سلامتی، احترام و آرامش، و امنیت و بهروزی زندگی کنند".

تمامی دولت‌ها را فرا می خوانم به این پیمان پایبند بمانند. این یعنی سرکوب قاچاقچیان مواد مخدر و کسانی که از تیره‌بختی انسان‌ها سود می‌برند، از جمله ازراه  تقویت همکاری‌های بین‌المللی و تبادل اطلاعات  در تمامی زنجیره عرضه  مواد مخدر. همچنین یعنی پیشگیری مبتنی بر حقوق بشر، جنسیت و حساس نسبت به سن و خدمات درمان و باز‌پروری برای مصرف مواد مخدر و اچ آی وی که بدون انگ‌زنی و تبعیض ارائه شده است. همچنین یعنی رویکرد‌های نیروی انتظامی که مردم را در برابر خشونت و استثمار کیفری محافظت نماید.

خانواده‌ها، مدارس، و جوامع  به ویژه در حمایت از جوانانی نقش حساس ایفا می کنند که احتمالا تحت تاثیر نتایج هولناک و دراز‌مدت سوء مصرف مواد مخدر هستند. اجازه دهید برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر،  با جوانان و برای جوانان کار کنیم و به آنان کمک نماییم تا زندگی‌ سالم‌تری داشته باشند و انتخاب‌های زندگی را با قدرت و انعطاف رهیابی کنند.

در این روز بین‌المللی، اجازه دهید  پایبندی خود را به ایفای تعهد‌مان نسبت به تضمین سلامتی و عدالت برای همه نشان دهیم.

Read more...
Subscribe to this RSS feed

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time