UNIranLogoUNFlagblue
United Nations Iran
سازمان ملل متحد در ایران
UNIranLogoIranFlag larg

Items filtered by date: Tuesday, 05 March 2019

اسفند 97 -هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر خواستار تلاش بیشتر برای تضمین دسترسی به داروهای تسکین درد برای کسانی که نیاز دارند شد و نسبت به خطرهای ناشی از تحولات مربوط به مصرف غیر پزشکی کانابیس هشدار داد

هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر در گزارش سالانه 2018 خود:

-نسبت به تحولات قانونی مربوط به مصرف غیر پزشکی کانابیس، که با کنوانسیون های کنترل مواد مخدر مغایر است و خطری برای سلامت به شمار می رود، ابراز نگرانی می کند؛ -نسبت به خطرهای ناشی از برنامه های پزشکی کانابیس با کنترل ناکارآمد که ممکن است تأثیر منفی بر سلامت عمومی داشته باشند و باعث افزایش مصرف غیر پزشکی کانابیس شوند، هشدار می دهد؛

-از دولت ها می خواهد تا برای تضمین دسترسی به داروهای تسکین درد و سایر داروها برای کسانی که نیاز دارند بیشتر تلاش کنند. گزارش ویژه ای هم در همین خصوص به چاپ رسانده است؛

-از دستیابی به نتایج مطلوب در خصوص توقف انحراف پیش سازهای شیمیائی برای تولید مواد مخدر می گوید و اظهار می دارد که همچنان نیاز برای یافتن راه های جدید برای مقابله با "پیش سازها برای مواد طراحی شده" و مواد روانگردان جدید وجود دارد؛

-خواستار حمایت بیشتر برای افغانستان می شود؛ و

-اقدامات فرای قانون علیه افرادی که مشکوک به ارتکاب هر گونه فعالیت مربوط به مواد مخدر هستند را محکوم می کند و دولت ها را به پرداختن به جرائم مربوط به مواد مخدر از طریق اعمال پاسخ های عدالت کیفری با رعایت حقوق بشر، فرا می خواند

وین، 14 اسفند 1397 (5 مارس 2019) – گزارش سالانه 2018 هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر نسبت به برنامه های پزشکی کانابیس با کنترل ناکارآمد که می توانند منجر به انحراف فزاینده مصرف کانابیس و مواد شبه کانابیس و همچنین مصرف "تفننی" این مواد شوند، هشدار می دهد.

تأکید بر خطرات ناشی از برنامه های پزشکی کانابیس با کنترل ناکارآمد

این گزارش به طور جزء به خطرات و مزایای مصرف پزشکی و علمی کانابیس و مواد شبه کانابیس و تأثیر مصرف "تفننی" می پردازد. بر اساس یافته های این گزارش، برنامه های پزشکی کانابیس با کنترل ناکارآمد که طبق کنوانسیون های کنترل مواد مخدر اجرا نمی شوند، می توانند منجر به انحراف به سمت مصرف غیر پزشکی شوند و بر سلامت عمومی تأثیر ناخوشایند داشته باشند.

ویروج سومیائی، رئیس هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر، می گوید: "با توجه به تحولات قانونی اخیر در شماری از کشورها پیرامون مصرف پزشکی و غیر پزشکی، تمرکز گزارش ما بر مصرف کانابیس ها و مواد شبه کانابیس در زمان درستی است.

سوءتفاهم های زیادی پیرامون امنیت، قانونمندی و توزیع کانابیس وجود دارد، به خصوص در جاهائی که مصرف تفننی قانونی شده یا برنامه های پزشکی کانابیس گسترش پیدا کرده اند. دانش محدودی درباره نحوه عملکرد سیستم بین المللی کنترل مواد مخدر وجود دارد. این سیستم توسط کشورها و به منظور حفظ سلامت عمومی از طریق پیشگیری از سوءمصرف مواد مخدر و در عین حال تضمین دسترسی به داروهای مهم طراحی شده است.

تغییرات در نگرش به خطرهای کانابیس

علاوه بر این، بر اساس این گزارش کنترل ناکارآمد برنامه های مصرف پزشکی مواد شبه کانابیس می تواند باعث تضعیف نگرش نسبت به کانابیس شود. این امر ممکن است منجر به قانونی کردن مصرف غیر پزشکی کانابیس شده باشد. رئیس هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر هشدار می دهد که این امر همچنین از نگرانی عمومی نسبت به خطرات مصرف کانابیس می کاهد: "قانونی کردن کانابیس برای اهداف تفننی، همان طور که در تعدادی از کشورهای کوچک دیده شده است، نه تنها نشان دهنده یک چالش در اجرای جهانی معاهده ها و امضا کنندگان این معاهده هاست، بلکه چالش چشمگیری برای سلامت و رفاه، به ویژه در میان جوانان، است.

هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر همچنان نسبت به گفتگوی سازنده با دولت هائی که مصرف تفننی کانابیس را مجاز کرده اند، متعهد است.

نگرانی اصلی نسبت به فقدان دسترسی به داروهای تسکین درد و سایر داروها

این هیئت از دولت ها می خواهد تا برای پایان دادن به رنج کسانی که به داروهای تسکین درد دسترسی ندارند، بیشتر تلاش کنند، و به تحقق آرمان شماره 3 توسعه پایدار، مبنی بر تضمین زندگی سالم و ارتقای رفاه برای همه در تمامی سنین، کمک کنند.

با این وجود، این هیئت نسبت به عرضه بیش از حد داروهای کنترل شده، فرای نیازهای بیماران، نیز هشدار می دهد، چرا که می تواند منجر به انحراف و سوءمصرف شود.

آقای سومیائی، رئیس هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر گفت: "در قسمت هائی از جهان، خیلی از مردم، فقط به دلیل عدم دسترسی به داروهای کنترل شده، بی دلیل درد را تحمل می کنند و بدون بیهوشی تحت عمل جراحی قرار می گیرند. در سایر نقاط جهان، اما، دسترسی کنترل نشده منجر به انحراف و سوءمصرف می شود. ما نیاز به تضمین دسترسی یکسان به این داروهای تسکین درد داریم."

این هیئت یک گزارش تکمیلی با عنوان "پیشرفت در تضمین دسترسی کافی به مواد کنترل شده بین المللی برای اهداف علمی و پزشکی" به چاپ رسانده است. این گزارش نگاهی دارد به تلاش های انجام شده برای تضمین دسترسی کافی و این که دولت ها چگونه می توانند هر چه بیشتر به پرداختن به این موضوع کمک کنند.

این گزارش تکمیلی شامل یافته های اولین ارزیابی جهانی هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر از دسترسی به مواد روانگردان مهم، از جمله داروهای درمان اضطراب و صرع است که یک خلأ مصرف جهانی رو به رشدی را نشان می دهد. این گزارش متذکر می شود که 80 درصد از افراد مبتلا به صرع در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند، جائی که میزان مصرف داروهای حیاتی ضد صرع تحت کنترل بین المللی، پایین یا ناشناخته است.

در کشورهای کم درآمد، که تعداد پزشک کم است، هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر توصیه می کند تعداد بیشتری از متخصصین سلامت و بهداشت، همچون پرستاران آموزش دیده، مجوز تجویز مواد تحت کنترل را داشته باشند.

هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر کشورها را به حمایت بیشتر از افغانستان فرا می خواند.

در این گزارش بر چالش های کنترل مواد مخدر که افغانستان با آن رو به رو است، تأکید شده است. این گزارش همچنین متذکر می شود که تا سال 2017، و زمانی که اقتصاد غیر قانونی مواد افیونی از ارزش کل صادرات قانونی ملی پیشی گرفت، تولید تریاک در افغانستان افزایش چشمگیری داشته است.

رئیس هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر اظهار داشت که این هیئت با همکاری نزدیک دولت افغانستان، در حال بررسی تحولات بوده است: " اگر تلاش ها برای پرداختن به مشکل مواد مخدر مؤثر نباشند، فقر، آشوب، و تروریسم غلبه می کند." این هیئت به ماده 14 معاهده واحد مواد مخدر 1961 استناد می کند، بدین معنی که هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر از سازمان ملل و جامعه بین الملل می خواهد تا به افغانستان در رویارویی با این چالش کمک کنند.

بخش مربوط به تحولات منطقه این گزارش بر مشکلات مشخص کنترل مواد مخدر در مناطق مختلف جهان تأکید دارد. تغییری مستمر در سیاستگذاری و قانونی کردن کانابیس در آمریکای شمالی وجود دارد. در کانادا، قانون کانابیس، در فراهم آوردن دسترسی قانونی به کانابیس برای اهداف غیر پزشکی و کننترل و تنظیم تولید، توزیع، فروش و تملک، از ماه اکتبر 2018 اجرا شد. در همین ماه، دادگاه عالی مکزیک حکمی صادر کرد مبنی بر این که منع مصرف کانابیس برای اهداف غیر پزشکی خلاف قانون اساسی است. تغییرات قانونی مربوط به مصرف غیر پزشکی کانابیس در ایالات مختلف آمریکا هم اتفاق افتاد. در همین حین، شیوع مصرف بیش از حد در آمریکا به وخامت گروید به طوری که بیش از 70 هزار مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد گزارش شد.

تولید کوکائین در آمریکای جنوبی افزایش داشته است و به نظر می رسد اروپا و آمریکای شمالی را هم تحت تأثیر قرار داده است.

51 ماده روانگردان جدید برای اولین بار در سال 2017 در بازارهای اروپا شناسائی شدند. قانون جدید اتحادیه اروپا فرآیند ها را برای کنترل مواد جدید تسریع می بخشد.

بی ثباتی و درگیری های مسلحانه در خاورمیانه موجب قاچاق مواد مخدر و روانگردان ها در منطقه شده است.

قاچاق و سوءمصرف متامفتامین در آسیای شرقی و جنوب شرقی به میزان هشداردهنده ای افزایش پیدا کرده است، در حالی که میزان کشفیات این ماده در آسیای جنوبی بی سابقه بوده است.

هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر نگران است که بسیاری از کشورها در اقیانوسیه هنوز عضو کنوانسیون های بین المللی مواد مخدر نشده اند.

 گزارش پیش سازها

گزارش پیش سازها، با نگاهی به کنترل پیش سازها در 30 سال گذشته، به دستیابی به نتایج قابل توجهی اشاره می کند، چرا که عملاً انحرافی از تجارت بین المللی پیش سازهای تحت نظارت برنامه هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر به سمت کانال های غیر قانونی وجود ندارد. با وجود این، پیش سازهای خارج از نظارت این برنامه به گفته رئیس این هیئت: "چالش چشمگیری را به وجود آورده اند". این هیئت معتقد است به منظور یافتن راهی برای پرداختن به پیش سازهای "طراحی شده" و مواد روانگردان جدید و همچنین پیشگیری از در دسترس قرار گرفتن این مواد، نیاز به بحث و گفتگوهای سیاستگذاری بین المللی همچنان وجود دارد.

گزارش سالانه 2018 همچنین به پنجاهمین سال تأسیس هئیت بین الملل کنترل مواد مخدر می پردازد. هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر که از طریق معاهده واحد مواد مخدر 1961 تأسیس شد، یک هیئت شبه حقوقی مستقل است که توسط کشورها مجوز نظارت و حمایت از اجرای سه کنوانسیون مواد مخدر را دارد. این هیئت با سازمان بهداشت جهانی و دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد همکاری نزدیک دارد. این کنوانسیون ها با هدف حفظ سلامت و رفاه بشریت، با رعایت حقوق بشر، شکل گرفته اند. هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر، کشورها را به ایجاد راهکار های مؤثر برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر و ارائه درمان، بازتوانی و خدمات بازگشت به جامعه برمی انگیزد.

آقای سومیائی، رئیس این هیئت، گفت: " امروز چالش های کنترل مواد مخدر ممکن است هولناک به نظر برسند، اما همین چالش ها با تلاش های جمعی و عزم سیاسی با موفقیت مغلوب شده اند. امروز هم به این تعهد و روحیه نیاز داریم."

****

هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر یک هیئت شبه حقوقی مستقل است که مسئول نظارت و تشویق دولت ها می باشد تا منطبق با سه کنوانسیون بین المللی کنترل مواد مخدر:  معاهده واحد مواد مخدر 1961 كنوانسيون موادروانگردان مصوب 1971 ؛ کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و داروهای روانگردان مصوب 1988، باشند. اعضای 13 نفره این هیئت، که از طریق باشد معاهده واحد مواد مخدر 1961 تأسیس شده است، توسط شورای اجتماعی اقتصادی و برای دوره پنج ساله انتخاب می شوند.

Read more...

5 March 2019- INCB wants more done to ensure pain relief medicine reaches all those who need it and warns of dangers of non-medical cannabis developments

In its 2018 Annual Report, the International Narcotics Control Board:

- expresses concern about legislative developments on the non-medical use of cannabis, which contravene the drug control conventions, and which pose a risk to health;

- warns of risks of poorly controlled medical cannabis programmes which may have a negative impact on public health and may increase non-medical use of cannabis;

- calls on governments to do more to ensure pain relief and other medicine is available to all those who need it, issuing a special report on the issue;

- says remarkable results have been achieved with stopping precursor chemicals being diverted to illicit drug manufacture but a new way forward is needed to deal effectively with “designer precursors and new psychoactive substances;

- urges further support for Afghanistan; and

- condemns extrajudicial acts of violence against people suspected of drug-related activities and urges governments to address drug-related crime through formal criminal justice responses, with respect for human rights.

VIENNA, 5 March (UN Information Service) - The International Narcotics Control Board Annual Report for 2018 warns that poorly regulated medical cannabis programmes could lead to increased diversion of cannabis and cannabinoids and to increased “recreational” use of the drug.

Risks of poorly-regulated medical cannabis programmes highlighted

The report looks in detail at the risks and benefits of medical and scientific use of cannabis and cannabinoids and the impact of “recreational” use. It finds that poorly regulated medical cannabis programmes, that are not run in accordance with the drug control conventions, can result in diversion to non-medical use and adversely affect public health.

The INCB President, Viroj Sumyai, said: “Our report’s focus on the use of cannabis and cannabinoids is coming at the right time, with recent legislative developments in a number of countries on medical and non-medical use. There is a great deal of misunderstanding about the safety, regulation and distribution of cannabis, particularly where recreational use has been legalized or medical cannabis programmes are expanding. There is limited knowledge of the way the international drug control system works. It has been designed by States to safeguard public health by preventing drug abuse while ensuring access to important medicines.”

Changes in perception of risks of cannabis

In addition, the report says the perception of the risk of cannabis can be weakened by poorly regulated medical cannabinoids programmes. This may have contributed to the legalization of non- medical cannabis use.  The President warns that it could also reduce public concern about the dangers of cannabis use: “Legalization of cannabis for recreational purposes, as seen in a small number of countries, represents not only a challenge to the universal implementation of the treaties and the signatories to the treaties, but also a significant challenge to health and wellbeing, particularly among young people.”

INCB remains committed to constructive dialogue with governments of countries where recreational use of cannabis is being permitted.

Lack of availability of pain relief and other important medicines still a major concern

The Board calls on governments to do more to end the unnecessary suffering of people who do not have access to pain relief medicines, which will contribute to achieving Sustainable Development Goal three – ensure healthy lives and promote well-being for all at all ages.

However, it also warns that the oversupply of controlled medicines, beyond the needs of patients, can pose an increased risk of diversion and abuse.

The President of INCB, Mr. Sumyai, said: “People are unnecessarily suffering pain and undergoing surgical procedures without anaesthesia, because of the lack of access to controlled medicines in some parts of the world.  In other places uncontrolled access is leading to diversion and abuse. We need to ensure more even access to these pain relief medicines.”

The Board is publishing a special supplement on availability entitled “Progress on ensuring adequate access to international controlled substances for medical and scientific purposes”. It looks at what is being done to ensure adequate access and how governments can be further helped to address this situation.

The supplement includes the findings of INCB’s first global assessment of access to important psychotropic substances, such as those used to treat anxiety and epilepsy, which shows a growing global consumption gap. The report notes that 80 per cent of people with epilepsy live in low- and middle-income countries, where the level of consumption of essential anti-epileptic medicines under international control remains either low or unknown.

In low-income countries where the number of doctors is limited, INCB recommends that a broader range of health-care professionals, such as specially trained nurses, be allowed to prescribe controlled substances.

INCB calls for more support for Afghanistan

The drug control challenges facing Afghanistan are highlighted in the report. It notes that there have been significant increases in illicit opium production up to 2017, when the size of illicit opiate economy surpassed the value of total national licit exports.

The INCB President said the Board has been reviewing the developments in close cooperation with the Afghan Government: “If efforts to address the drug problem are not effective, poverty, insurgency and terrorism may prevail.” The Board has invoked article 14 bis of the 1961 Single Convention on Narcotic Drugs, which means INCB is calling on the international community and the United Nations to urgently provide further assistance to help Afghanistan address these challenges.

Regional highlights in the report cast light on the specific drug control problems facing different parts of the world. There has been a continuing shift in policy and legislation on cannabis across North America.   In Canada, the Cannabis Act, on providing legal access to cannabis for non-medical purposes and controlling and regulating its production, distribution, sale and possession, came into force in October 2018. That same month, the Supreme Court of Mexico ruled that the prohibition of  the use of cannabis for non-medical purposes was unconstitutional. Legislative changes concerning the non-medical use of cannabis occurred in various states of the United States. Meanwhile the opioid overdose epidemic has worsened in the United States, with more than 70,000 reported drug overdose deaths.

Cocaine manufacture in South America increased and appears to be impacting Europe and North America.

Fifty-one new psychoactive substances were detected for the first time on the European market in 2017. New European Union legislation will accelerate the procedures for bringing new substances under control.

Instability and armed conflicts across the Middle East have facilitated trafficking of narcotic drugs and psychoactive substances in the region.

Trafficking in and abuse of methamphetamine has reached alarming levels in East and South-East Asia, while drugs were seized in unprecedented quantities in South Asia.

INCB is concerned that several countries in Oceania are not yet parties to the international drug control conventions.

Precursors report

Looking back on 30 years of precursor control, the Precursors report notes that remarkable results have been achieved as there is virtually no diversion from international trade in those scheduled precursor chemicals to illicit channels. Nonetheless, non-scheduled chemicals “pose a significant challenge,” says the President. The Board suggests that there needs to be further international policy discussions to find a way forward to address “designer” precursors and new psychoactive substances and prevent these potentially harmful substances from reaching people.

The 2018 Annual Report marks the 50th anniversary of INCB. Established by the 1961 Single Convention on Narcotic Drugs, the Board is the independent quasi-judicial body mandated by countries to monitor and support the implementation of the three international drug control conventions. The Board cooperates closely with the World Health Organization and the United Nations Office on Drugs and Crime. The conventions are rooted in the goal of safeguarding the health and welfare of humanity, including the full enjoyment of human rights.  INCB urges states to develop effective strategies for preventing drug use and providing treatment, rehabilitation and social re- integration services.

The  President,  Mr  Sumyai,  said:  “Today’s  drug  control  challenges  may  seem  daunting,  but  such challenges have been successfully overcome through cooperative efforts and political will. That same spirit and commitment are needed today.”

***

INCB  is  the  independent,  quasi-judicial  body  charged  with  promoting  and  monitoring  Government compliance  with  the  three  international  drug  control  conventions:  the  1961  Single  Convention  on Narcotic Drugs, the 1971 Convention on Psychotropic Substances, and the 1988 Convention against Illicit Traffic in Narcotic Drugs and Psychotropic Substances. Established by the Single Convention on Narcotic Drugs of 1961, the thirteen members of the Board are elected in a personal capacity by the Economic and Social Council for terms of five years.

***

For further information, please contact:

INCB Secretariat

Telephone for media inquiries: (+43-1) 26060 4163 Email:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website:  www.incb.org

 

 

 

  • Published in Drugs
Read more...
Subscribe to this RSS feed

UN Offices in Iran

News and Stories

Resources

UN Offices Stories

UN Offices Stories

About Us

Follow Us

×

Sign up to keep in touch!

Be the first to hear about our new stories and job vacancies from UN in Iran and our partners.

Check out our Privacy Policy & Terms of use
You can unsubscribe from email list at any time